مطالب مشابه

144 نظر

 1. 1

  شهلا

  خیلی مفید بود واقعا کمکم کرد ممنون

  پاسخ
 2. 2

  علی

  با سلام
  آیا می توان در ضرایب پیشنهاد قیمت تخفیف داد به طور مثال ضرایب منطقه ای را در پیشنهاد قیمت کاهش داد و یا صفر نمود؟

  پاسخ
  1. 2.1

   مدیر آموزش

   سلام
   همانطوری که گفته شد ضرایب فهرست بها من جمله ضریب منطقه‌ای، به منظور نزدیک تر کردن کار در شرایط مختلف به شرایط استاندارد و نرمال در نظر گرفته شده است. فقط یک ضریب پیشنهاد قیمت داریم و فقط این یک ضریب را می‌توان به صورت تخفیف یا اضافه بیان کرد، بقیه ضرایب، یا با یک بخشنامه ابلاغ می‌شوند یا اینکه با توجه به شرایط کاری محاسبه می‌شوند و برای یک پروژه با شرایط کاری ثابت، همواره اعداد ثابت و غیر قابل تغییری خواهند بود. لذا هیچ گونه تخفیفی در این گونه ضرایب نمی‌توان اعمال کرد.
   باید در نظر داشته باشید قیمت پیشنهادی پیمانکار معمولا با توجه به آنالیز آیتم ها در شرایط کاری محل اجرای پروژه به دست خواهد آمد. روال کار بدین صورت است که پس از آنالیز، پیمانکار یک قیمت تمام شده برای هر آیتم خواهد داشت. قیمت پیشنهادی پیمانکار که با یک ضریب مثبت یا منفی (پلوس و مینوس) نسبت به فهرست بها اعلام می‌شود، مبلغی متفاوت از این مبلغ حاصل از آنالیز خواهد بود. بهایی که توسط کارفرما در قبال اجرای آیتم ها به پیمانکار پرداخت می‌شود، برابر است با قیمت درج شده در فهرست بها ضربدر تمامی ضرایب (که یکی از آنها ضریب پیشنهادی پیمانکار است)، منهای کسورات قانونی. در این صورت پیمانکار باید پس از آنالیز و اعمال سود منطقی، ضرایب را (که محاسبه کرده یا از بخشنامه ها استخراج نموده است) به صورت معکوس اعمال نماید و کسورات را نیز در نظر بگیرد و درنهایت با تقسیم کردن عدد به دست آمده به بهای واحد مندرج در فهرست بها، ضریب پیشنهادی خود را به دست آورد.
   در این صورت است که مبلغی نهایی پرداخت شده در وجه پیمانکار برابر با بهای حاصل از آنالیز خواهد بود. لذا با توجه به مطالب فوق الذکر، هر گونه تخفیف یا تغییری در هر جایی از ضرایب یا آنالیز ها، صرفاً باید در ضریب پیشنهادی دیده شود.
   برای اینکه کسورات را به طور صحیح در نظر بگیرید، باید عدد به دست آمده را بر یک منهای مجموع کسورات تقسیم نماید و هرگز مانند دیگر ضرایب (مانند سود پیمانکاری) در عدد به دست آمده ضرب نکنید.
   در زیر با یک مثال تفاوت دو روش ذکر شده آمده است.
   فرض کنید مبلغ نهایی حاصل از آنالیز و معکوس کردن ضرایب، ۱۰۰۰ تومان باشد و ۱۲ درصد سود برای خود در نظر بگیرد. مبلغ نهایی که انتظار دارید از کارفرما دریافت کنید ۱۱۲۰ تومان است. مالیات این کار را ۳ درصد و حق بیمه آن را ۱۶٫۶۷ درصد در نظر بگیرید. جمع کل کسورات ۱۹٫۶۷ درصد خواهد بود. اگر یک بعلاوه این عدد را در ۱۱۲۰ ضرب نمایید ۱۳۴۰٫۳ تومان خواهد شد. یعنی مبلغ نهایی پرداخت شده توسط کارفرما ۱۳۴۰٫۳ تومان خواهد بود. اگر بار دیگر معکوس این کار را انجام دهید یعنی کسورات قانونی این مبلغ را محاسبه نمایید،(۱۳۴۰٫۳ را در ۱۹٫۶۷ درصد ضرب نمایید) مبلغ کسورات ۲۶۳٫۶ تومان خواهد شد. با کسر این مبلغ از ۱۳۴۰٫۳ تومان، مبلغ خالص دریافتی توسط پیمانکار ۱۰۷۶٫۶=۲۶۳٫۶-۱۳۴۰٫۳ خواهد بود. با مقایسه این عدد با ۱۱۲۰ تومان، خواهید دید که ۴۳٫۳ تومان کمتر از مقدار آنالیز بعلاوه سود دریافت کرده‌اید.
   ولی اگر مبلغ ۱۱۲۰ تومان را در %۸۰٫۳=%۱۹٫۶۷-%۱۰۰ تقسیم کنید. (۰٫۸۰۳÷۱۱۲۰) خواهید دید که مبلغ نهایی پرداخت شده ۱۳۹۴٫۷ تومان است، مبلغ کسورات این مبلغ ۲۷۴٫۳ تومان است. با کسر این مبلغ از مبلغ کل (۱۱۲۰=۲۷۴٫۷-۱۳۹۴٫۷ )، مبلغ نهایی پرداخت شده برای انجام کار و سود پیمانکاری ۱۱۲۰ تومان خواهد بود. این عدد همان مبلغ محاسبه شده توسط پیمانکار است.

   پاسخ
   1. 2.1.1

    محمد

    سلام
    در بخشنامه اخیر ضریب بالاسری تبصره ای در مورد تخفیف در ضریب بالاسری حداکثر ۱۰ درصد آمده است آیا منظور ۱۰ درصد از ۴۱ درصد پروژه های غیر عمرانی ۴٫۱ درصد است و یا ۱۰ درصد کاهش یعنی ضریب معادل ۱٫۳۱ در نظر گرفته شود

    پاسخ
    1. 2.1.1.1

     مدیر آموزش

     سلام
     هریک از انواع پیمان‌ها ضریب بالاسری مربوط به خود را دارد. به عنوان مثال پیمان‌های با مصالحی که تحت عنوان طرح های غیر عمرانی و با مناقصه واگذار می‌شوند، با توجه به فهرست بهای سال ۹۶ ضریب بالاسری ۱/۴۱ را دارند (قبلاَ این ضریب ۱/۴۳ بود). اگر پیمانکار بخواهد طبق بخشنامه فوق الذکر تخفیفی برای این ضریب در نظر بگیرد، حداقل مقدار آن ۱/۳۱ خواهد بود. برای دیگر پیمان‌ها هم به همین منوال می‌توان عمل نمود.

     پاسخ
  2. 2.2

   فرزاد

   ضرایب بالاسری و منطقه ای غیر قابل تغییرند

   پاسخ
   1. 2.2.1

    مدیر آموزش

    به بخشنامه جدید پیشنهاد قیمت مراجعه نمایید. در این بخشنامه می‌توان برای ضریب بالاسری تخفیف در نظر گرفت.

    پاسخ
  3. 2.3

   احمد

   با توجه به اینکه قیمت پیشنهادی پیمانکار با اعمال مینوس یا پلوس است در صورتی که قیمت پیشنهادی از برآورد اولیه پیمان کمتر باشد در نتیجه شما مینوس زده و واضح است که تخفیف لحاظ نمودید. در نتیجه نیازی به کاهش ضرایب ندارید زیرا ضریب پیمان شما تمام این ضرایب را در بر میگیرد.

   پاسخ
 3. 3

  آرش

  با سلام.
  در چه نوع قراردادهایی ضرایب فصلی اعمال می شود(بهنگام ارایه صورت وضعیت) و در چه نوع قراردادهایی تنها از یک ضریب کلی برای یک رشته مثلا ابنیه جهت صورت وضعیت استفاده می شود.

  پاسخ
  1. 3.1

   مدیر آموزش

   سلام
   برای اعمال ضرایب در صورت وضعیت نه در شرایط عمومی پیمان نکته‌ای ذکر شده است و نه در متن قراردادهای تیپ چیزی گفته شده است. معمولاً در قراردادهایی که براساس فهرست بها منعقد می‌شوند مرجع اصلی برای این قبیل اختلافات متن فهرست بهای منظم خواهد بود. اگر مابین مقادیر اجرا شده واقعی در سایت نسبت به مقادیر موجود در اسناد مناقصه یا همان برآورد اولیه اختلافی نباشد، نحوه اعمال ضریب به صورت فصلی، رشته‌ای یا کلی تاثیری در مبلغ کلی دریافتی توسط پیمانکار نخواهد داشت. ولی در اکثر پروژه ها همواره این اختلاف مشاهده می‌شود. بدیهی است که آیتم های موجود در برخی فصول سود دهی بیشتری برای پیمانکار دارد و بر عکس بعضی فصول ضرر ده هستند. در این میان پیمانکار همواره سعی در کاهش مقادیر فصول ضرر ده و افزایش مقادیر فصولِ با سود دهی بیشتر دارد. اگر جدول مبالغ و ضرایب پیشنهادی جزء (که ضرایب مربوط به هر فصل را نشان می‌دهد) را ملاحضه نمایید خواهید دید که قطعاً ضرایب فصول با یکدیگر و با ضریب پیمان اختلاف دارند. از طرفی به مانند کاری که پیمانکار در مورد فصول ضرر ده و سود ده انجام می‌دهد در اینجا نیز همواره سعی دارد، مقادیر کارهای فصولی را که در آن تخفیف داده کاهش دهد و مقادیر فصول با ضرایب مثبت یا تخفیف کم را افزایش می‌دهد. این حرکت اغلب با تعویض آیتم ها یا تغییر در مشخصات فنی کار صورت می‌گیرد.

   ولی به استناد تبصره ذیل ردیف ۵ بخشنامه شماره ۱۰۰/۷۶۵۷۴ مورخ ۱۳۸۷/۸/۱۹، سقف مبلغ ناشی از افزایش یا کاهش مقادیر ردیف‌هایی که ضریب پیشنهادي جز ء فصل مربوطه بیشتر از ضریب پیشنهادي کل باشد (با رعایت محدودیت هاي مندرج در ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان) حداکثر تا ۲۵ درصد مبلغ مذکور مجاز است. براي افزایش مقادیر این ردیف‌ها، بیش از سقف یادشده، ضریب پیشنهادي کل ملاك است.
   بنابراین در صورتی که ضریب پیشنهادي جزء فصل بیش از ضریب پیشنهادي کل باشد به صورت زیر عمل می‌شود:
   – چنانچه افزایش یا کاهش تغییر مقادیر فصل کمتر از ۲۵ درصد فصل مربوط باشد، ضریب پیشنهادي جزء فصل ملاك است.
   – چنانچه افزایش تغییر مقادیر فصل بیشتر از ۲۵ درصد فصل مربوط باشد براي مازاد ۲۵ درصد، ضریب پیشنهادي کل ملاك است.
   – چنانچه کاهش تغییر مقادیر فصل بیشتر از ۲۵ درصد فصل مربوط باشد ضریب پیشنهادي جزء فصل ملاك است.

   ضرایب مربوط به یک قرارداد یا محاسباتی هستند یا از طریق بخشنامه اعلام می‌شوند. تمامی ضرایب محاسباتی از قبیل ضریب طبقات، در متن قرارداد صراحتاً نوشته می‌شود. ضریب پیمان نیز در برگ پیشنهاد قیمت ذکر شده است و این ضریب نیز صراحتاً در قرارداد آورده می‌شود. اگر در متن قراردادی ضریب پیشنهاد قیمت به صورت تفکیک شده برای هر فصل نوشته شود (نه اینکه بصورت جدول مبالغ و ضرایب پیشنهادی جزء ضمیمه قرارداد شود) می‌توان این ضریب را به صورت فصلی اعمال کرد. در غیر اینصورت ضریب پیشنهادی به صورت کلی باید اعمال شود.

   پاسخ
 4. 4

  محسن

  با سلام
  ضریب بالاسری برای خرید اقلام تأسیسات مکانیکی چند در صد است؟
  باتشکر

  پاسخ
  1. 4.1

   مدیر آموزش

   سلام
   همانطوری که مستحضرید اقلامی که خرید شده‌اند و در محل انجام پروژه انبار شده اند، قبل از به کار رفتن در عملیات اجرایی مصالح پایکار گفته می‌شوند. احتمالاً منظورتان از ضریب بالاسری اقلام خرید تاسیسات مکانیکی همان ضریب اعمالی به مصالح پایکار است. در کل ضرایبی که می‌توان به مصالح پایکار اعمال کرد، ضریب پیشنهادی پیمانکار و ضریب بالاسری است. این ضرایب به همان طریق و با همان مقداری که به ردیف های کارکرد اعمال می‌شوند در مصالح پایکار هم اعمال خواهند شد. ضریب بالاسری برای طرح‌های عمرانی و کارهایی که با مناقصه واگذار شده‌اند ۱/۳۰ و برای کارهایی که بدون مناقصه و به صورت ترک تشریفات واگذار شده‌اند ۱/۲۰ است. در طرحهای غیر عمرانی نیز این ضریب ۱/۴۱ خواهد بود. علاوه بر این جدولِ شماره یکِ پیوستِ یکِ فهرست بهای تاسیسات مکانیکی نیز به صورت فصلی به مصالح پایکار اعمال می‌شود. در نهایت هم ضریب ۷۰ درصد طبق بند فهرست بها به این مصالح ضرب می‌شود.
   ذکر این نکته ضروری است که با توجه به ماهیت ضریب منطقه ای، دلیل اصلی ایجاد ضریبی به این نام، سختی اجرای فعالیت و سختی تهیه مصالح و مواد در مناطقی دور از تهران است. لذا انتظار می‌رود بخشی از ضرایب منطقه‌ای نیز به صورتی منطقی در مصالح پایکار اعمال شود. برای تهیه مصالح که در مرحله اول در مصالح پایکار نمود پیدا می‌کند، در متن فهرست بها سخنی از اعمال ضریب منطقه‌ای نیامده است.

   پاسخ
 5. 5

  جواد

  با سلام و تشکر
  آیا ضریب تجهیز هم در مبلغ نهایی ضرب میشود به طور مثال اگه ضریب تجهیز ۴ درصد باشد مبلغ نهایی به صورت زیر میشود؟
  ۱۳۳۲۰۰۱۶۲۰*۱٫۰۴=۱۳۸۵۲۸۱۶۸۵
  یا اینکه تجهیز در مبلغ خالص ضرب شده و با مبلغ جمع میشود
  ۹۲۲۰۴۳۵۰۳*.۰۴=۳۶۸۸۱۷۴۰
  ۳۶۸۸۱۷۴۰+۱۳۳۲۰۰۱۶۲۰=۱۳۶۸۸۸۳۳۶۰
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. 5.1

   مدیر آموزش

   سلام
   درصد تجهیز و برچیدن کارگاه فقط به مبلغ خالص اعمال می‌شود. و در نهایت با مبلغ کل که حاصل اعمال ضرایب در مبلغ خالص است، جمع می‌شود.
   همانطوری که اشاره کرده‌اید.
   اگر مبلغ خالص بدون اعمال ضرایب مثلا ۹۲۲،۰۴۳،۵۰۳ ریال باشد و درصد تجهیز ۴ باشد. مبلغ تجهیز برابر با ۳۶،۸۸۱،۷۴۰=۰/۰۴×۹۲۲،۰۴۳،۵۰۳ خواهد شد.

   پاسخ
 6. 6

  elyar

  سلام
  با تشکر از مطلب مفیدتون
  یه سوالی داشتم
  طبق فهرست بهای سال ۹۵ (مثلا رشته ابنیه)، ضریب محاسبه تجهیز کارگاه برابر ۴ درصد است.
  این ۴ درصد برابر ۴ درصد مبلغ اجرای کار باضریب بالاسری هست یا بدون بالاسری؟
  ممنونم

  پاسخ
  1. 6.1

   مدیر آموزش

   سلام
   طبق بند ۲-۸ دستورالعمل کاربرد فهرست بها، مبلغ هر ردیف، حاصل ضرب مقدار در بهای واحد آن ردیف است. از جمع مبلغ ردیف‌های مربوط به هر فصل، مبلغ فصل و از جمع مبالغ فصل ها، جمع مبلغ ردیف‌های فهرست بها برای کار مورد نظر به دست می‌آید. ضریب طبقات، ضریب بالاسری و ضریب منطقه‌ای، به جمع مبلغ ردیف‌ها به صورت پی در پی ضرب شده و هزینه تجهیز کارگاه، به آن اضافه می‌شود. این بند نشان می‌دهد که ضرایب (طبقات،بالاسری و منطقه) نباید بر مبلغ کل تجهیز کارگاه تاثیری داشته باشند. مبلغ تجهیز کارگاه عددی ثابت است که یا به صورت مقطوع در نظر گرفته می‌شود، یا درصدی از جمع مبلغ ردیف ها. در کل اگر تجهیز کارگاه به صورت درصدی بیان شود. این درصد صرفاً در جمع مبلغ ردیف ها ضرب می‌شود.
   طبق بند ۲-۱۷-۱ دستورالعمل تجهیز و برچیدن کارگاه نیز، درصد تجهیز و برچیدن به هزینه های انجام کار اعمال می‌شود.

   پاسخ
   1. 6.1.1

    elyar

    با تشکر از پاسخگویی سریع شما.
    پس با این حساب منظور شما اینه که جمع کل تجهیز کارگاه ابنیه برابر ۴ درصد هزینه خالص اجرای کار ( بدون ضرایب بالاسری یا منطقه) می باشد؟
    یعنی به طور مثال اگه هزینه اجرای کار ابنیه ما برابر ۱۰۰ تومان و مبلغ اجرای کار بعد از اعمال ضریب بالاسری برابر ۱۳۰ تومان باشد و ضریب تجهیز کارگاه نیز برابر ۴ درصد باشد.
    بنابراین مبلغ تجهیز کارگاه برابر ۴=۰٫۰۴×۱۰۰ خواهد بود یا ۵/۲=۰٫۰۴×۱۳۰ ؟

    پاسخ
    1. 6.1.1.1

     مدیر آموزش

     بله، درصد تجهیز و برچیدن کارگاه فقط به هزینه های اجرای کار اعمال می‌شود.
     اگر جمع ردیف‌های فهرست بها بدون اعمال ضرایب به عنوان مثال ۱۰۰ تومان باشد، و درصد تجهیز کارگاه ۴ در نظر گرفته شود. کل مبلغ هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه برابر با (۴=۰٫۰۴×۱۰۰) ۴ تومان خواهد بود.

     پاسخ
     1. 6.1.1.1.1

      بهزاد نوروززاده

      با سلام
      اگر در زمان تهیه یک مناقصه هستیم ۴درصد برآورد بعد از اعمال ضرایب است و اگر در زمان صورت وضعیت هستیم چون مبلغ تجهیز مقطوع است و قبلا در برآورد مشاور اعمال شده دیگر نباید ضرایب اعمال شود و فقط ضریب پیمان اعمال میشود

     2. 54321

      مدیر آموزش

      سلام
      همانطوری که گفته شد، مبلغ تجهیز کارگاه یا به صورت مقطوع و فارغ از هزینه های اجرای کار خواهد بود یا به صورت درصدی از هزینه های اجرای کار. اما تفاوت این دو در برآورد اولیه و صورت‌وضعیت نویسی را می‌توان این گونه بیان کرد. مبلغ تجهیز کارگاهی که به صورت مقطوع است، در برآوردی که کارفرما برای برگزاری مناقصه انجام می‌دهد و پیشنهاد قیمتی که پیمانکار ارائه می‌کند، مقادیر یکسانی خواهند بود. اما برای تجهیز کارگاه‌هایی که به صورت درصدی عنوان می‌شوند، در برآورد اولیه، مبلغ تجهیز کارگاه درصدی از مجموع قیمت‌های واحد فهرست بها است در حالی که در پیشنهاد پیمانکار این مبلغ درصدی از قیمت‌های واحد پیشنهادی پیمانکار خواهد بود. قیمت‌هایی که پیمانکار برای هر آیتم از فهرست بها پیشنهاد می‌دهد، ربطی به دیگر ضرایب ندارند، ولی همواره پیمانکار با در نظر گرفتن این ضرایب قیمت‌های هر آیتم را تنظیم می‌کند. در صورت وضعیت نویسی هم ابتدا مبلغ تجهیز کارگاه محاسبه می‌شود و سپس ضرایب اعمال شده و در نهایت مبلغ تجهیز به آن اضافه می‌شود.

 7. 7

  اشرف زاده

  سلام
  چه پروژه هایی باید آنالیز بها داشته باشند و آیا بخشنامه خاصی برای این کار وجود دارد؟ مثلا بخشنامه‌ای هست که آنالیز فقط برای پروژه هایی انجام می‌شود که بالای ۷ میلیارد ریال براورد دارد؟!

  پاسخ
  1. 7.1

   مدیر آموزش

   سلام
   بخشنامه شماره ۵۴/۴۹۵۱-۱۰۲/۵۴۵۳ که در تاریخ ۷۷/۰۹/۰۹ از طرف سازمان برنامه و بودجه وقت منتشر شده است، تمامی مراحل و جدول های مربوط به آنالیز را ارائه کرده است. در این بخشنامه اشاره‌ای به سقف ریالی برآورد نشده است و صرفاً ردیف‌هایی از برآورد که نیاز به آنالیز خواهند داشت مشخص شده است. البته این ردیف ها بسته به آیتم های پروژه می‌تواند متغییر باشد و از پروژه‌ای به پروژه دیگر تفاوت خواهد داشت. طبق این بخشنامه ردیف‌هایی از برآورد که حداقل ۶۵ درصد کل هزینه اجرای کار را در بر داشته باشند نیاز به آنالیز خواهند داشت.
   بخشنامه فوق برای پروژه‌هایی که فهرست بها دارند یا برای آنها فهرست بهایی شبیه به فهرست بهای پایه تهیه شده است به کار می‌رود. در کارهایی که به صورت ترک مناقصه واگذار می‌شوند نیز باید این بخشنامه را به کار برد.

   پاسخ
 8. 8

  مجید

  با سلام و احترام و تشکر از زحمات
  اگر بخشی از کار در شب انجام گردد و هزینه ان در براورد اولیه دیده نشده باشد اون وقت نحوه پرداخت به چه صورت است. ایا ضریب در حجم اعمال میگردد
  ایا باید مجوز پرداخت گرفت؟؟
  ایا از این بابت چیزی به پیمانکار باید پرداخت گردد؟؟

  پاسخ
  1. 8.1

   مدیر آموزش

   سلام
   طبق ماده ۲۵ نشریه شماره ۴۳۱۱ (شرایط عمومی پیمان) اگر در برنامه زمانبندی تفصیلی، کار در شب پیش بینی نشده باشد، باید حتماً در زمان اجرا، مجوزهای اجرای کار در شب اخذ شود تا هم از لحاظ ایمنی و بیمه و هم از لحاظ پرداخت‌ها مشکلی پیش نیاید.
   پس از اخذ مجوز، سه حالت برای اجرای کار در شب پیش خواهد آمد.
   ۱- پیمانکار برای جبران تاخیرات خود اقدام به اجرای کار در شب نماید. در این حالت هیچ اضافه پرداختی انجام نخواهد شد.
   ۲- اگر مشاور تشخیص دهد که روند پیشرفت کار پیمانکار به گونه‌ای است که پروژه در مدت پیمان به اتمام نخواهد رسید، پس از کسب موافقت کارفرما به پیمانکار دستور اجرای کار در شب را می‌دهد. در این حالت نیز هیچ اضافه پرداختی انجام نمی‌شود.
   ۳- اگر با تشخیص مشاور و تایید کارفرما برای جبران تاخیراتی که ناشی از قصور پیمانکار نیست، کار در شب انجام شود. هزینه‌های اضافی در وجه پیمانکار پرداخت خواهد شد. واضح است که صرفاً بخش نیروی انسانی و ماشین‌الات مشمول این اضافه پرداخت خواهند شد. در این صورت هزینه های اضافی طبق مصوبات قانون کار پرداخت می‌شود.

   پاسخ
 9. 9

  حمزه

  واقعاً عالی بود.تشکر

  پاسخ
 10. 10

  اصغر

  باسلام
  درمحاسبه اضافه كاريها با استفاده از فهرست بهای ابنيه سال ٨٨ ضرايب بالاسرى و منطقه‌ای اعمال می‌گردد؟
  (باعنايت به توضيحات صفحه آخر فهرست بها)

  پاسخ
  1. 10.1

   مدیر آموزش

   سلام
   با توجه به اینکه ضرایب منطقه‌ای و بالاسری در فهرست بهای سال ۸۸ حذف شده بود، نمی‌توان از این ضرایب استفاده کرد. در سوالتان به نوع قرارداد اشاره‌ای نشده است. در قراردادهای مترمربع با توجه به ماده ۱۲ قرارداد با تغییرات برخورد می‌شود. در قراردادهای فهرست بهایی اضافه کاری با کارهای اشاره شده در برآورد اولیه تفاوت چندانی ندارد. اضافه کاری‌ها نیز کارکرد محسوب می‌شود.
   در صفحه آخر فهرست بهای سال ۸۸ (ابنیه) به کارهای جدید اشاره شده است که با کارهای اضافی تفاوت دارد. ضوابط کار جدید در ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان آمده است.

   پاسخ
 11. 11

  مصطفی

  با سلام
  با تشکر از ارائه اطلاعات مفیدتان در نحوه اعمال ضرایب احساس میکنم در نحوه محاسبه تان برای ضرایب بالاسری عمرانی و غیرعمرانی اشتباه رخ داده است . چون در واقعیت بیمه و مالیات کسورات قرارداد می باشند نه ضرایب. شما این دو آیتمو با مجموع بالاسریای دیگه مثل سود و هزینه دفتر و… جمع کردین.اونوقت پس این درصد هزینه دفترو و کارگاه و سود مشمول درصد بیمه و مالیات نمی شوند. ولی در عمل و در قانون کل مبلغ پرداختی پیمان مشمول بیمه و مالیات هستند. پس فرمولمون واسه بالاسری کل باید اینطور بشود:
  ((۱-مجموع درصد کسورات بیمه و مالیات) × (۱-مجموع درصدهای بالاسری))/۱ . با این محاسبه ضریب بالاسری بدون کسورات بیمه و مالیات ۱/۲۴ در پروژه های عمرانی خواهد شد

  پاسخ
 12. 12

  مصطفی

  و اگر روش محاسبه من درست و منطقی باشد ضریب کل بالاسری در پروژه های غیرعمرانی باید ۱/۳۹ شود نه ۱/۴۳

  پاسخ
 13. 13

  مصطفی

  البته با احترام به شما من اگر دچار خطای محاسباتی شده ا م یا در محاسباتم چیزی رو نادیده گرفته ام خواهشمندم گوشزد کنید

  پاسخ
  1. 13.1

   مدیر آموزش

   سلام
   همانطوری که در متن پست اشاره شده است، این یک نمونه از آنالیز ضریب بالاسری است. به عبارت دیگر هزینه هایی مانند هزینه دفتر مرکزی، هرینه های مستمر کارگاه و .. ممکن است از پروژه‌ای به پروژهِ دیگر متفاوت باشد. در عمل نیز واضح است برخی از شرکت‌های بزرگ، هزینه‌های بیشتری نسبت به دیگر شرکت‌ها دارند. ضریب بالاسری به صراحت در بند ۲-۷-۲ دستورالعمل کاربرد فهرست بها، برای طرح‌های عمرانی با مناقصه ۱/۳ و برای طرح‌های عمرانی بدون مناقصه ۱/۲ در نظر گرفته شده است. با هر محاسباتی که این ضریب محاسبه شود مقداری بیش از آنچه ذکر شد، قابل اعمال نخواهد بود. قیمتی که پیمانکار برای انجام کار از آنالیز آیتم ها استخراج می‌کند، قیمت خام است و صرفاً هزینه‌های انجام کار را در بر می‌گیرد. دیگر هزینه‌های پیمانکار پس از اعمال ضرایب، وارد قیمت پیشنهادی می‌شوند. یکی از این ضرایب ضریب بالاسری بوده و برخی از این دیگر هزینه‌ها در آنالیز ضریب بالاسری آمده است. ضریب بالاسری پس از اعمال، همواره در ضریب پیشنهادی پیمانکار نمود پیدا می‌کند.
   در مورد نحوه اعمال کسورات نیز به پاسخ دیدگاه شماره ۲ یکی از کاربران در قسمت ابتدایی دیدگاه‌ها مراجعه فرمایید.

   پاسخ
   1. 13.1.1

    مصطفی

    با تشکر از راهنمایی عالیتان. اون کامنتتان را هم دیدم. پس نتیجه میگیریم بالاسریهای مفروض خود شرکت مثل سود و هزینه دفتر و … رو که روال ثابتی ندارد در هزینه هایمان ضرب کنیم تا قیمت خالص بدست بیاد. سپس کسورات قانونی رو با همون فرمول که اشاره کردید اعمال کنیم.

    پاسخ
    1. 13.1.1.1

     مدیر آموزش

     بله، در واقعیت و عمل دیگر هزینه‌های شرکت و کارگاه به صورت درصدی از هزینه اجرای کار در نظر گرفته می‌شود و در هزینه اجرای کار ضرب شده سپس کسورات به روش گفته شده اعمال می‌شود. در کل مقدار ضریب بالاسری گفته شده در فهرست بها، مقداری قراردادی و تا حدودی نزدیک به واقعیت است ولی می‌تواند به عنوان یک راهنما نیز برای در نظر گرفتن این هزینه‌ها استفاده شود.

     پاسخ
   2. 13.1.2

    مصطفی

    اون ضریب سود ۱/۲۴ رو هم با همین فرمول بدست آوردم. بالاسری ۱/۳ ضربدر ۰/۹۵۴ ( همون کسورات ۳ درصد مالیات و ۱/۶ درصد بیمه پروژه عمرانیه)

    پاسخ
 14. 14

  مصطفی

  یک مسئله: حال که قراره مالیات ۳ درصد رو از قرارداد ها حذف کنند یا بقولی حذفش کردند، پس با این حساب ضریب بالاسری مناقصه باید بجای ۱/۳ بشود ۱/۲۶ دیگه؟ (۱/۲۴ تقسیم بر ۰/۹۸۴ کسر بیمه)

  پاسخ
  1. 14.1

   مدیر آموزش

   نمی‌توان به صورت قطعی اظهار نظر کرد. باید منتظر فهرست بهای جدید بود و تغییرات اعمال شده را بررسی کرد.

   پاسخ
 15. 15

  آرمین اسعدی

  سلام ممنون اطلاعات مفیدتون
  در پروژه ای که با توجه به دستور کار مصالح مصرفی تغییر کرده و به طور مثال پیمانکار بجای لوله pvc که در قرارداد تعیین شده لوله upvc تهیه کرده است.
  این تفاوت قیمت با چه ضریبی و با استناد به چه بخشنامه ای باید اعمال شود؟

  پاسخ
  1. 15.1

   مدیر آموزش

   سلام
   اگر قراردادتان به صورت متر مربع باشد، طبق ماده ۱۲ پیمان (پیمان های تیپ قرارداد متر مربع) با تغییرات برخورد می‌شود. به فهرست بهای منضم به پیمان مراجعه خواهد شد، آیتمی که متناسب با آیتم های حذف و جایگزین شده است را پیدا کرده و مبلغ آیتم حذف شده را از مبلغ کل پیمان کسر و مبلغ آیتم اضافه شده را به مبلغ کل پیمان اضافه می‌کنند. در صورتی که این آیتم ها در فهرست بها موجود نباشد، کار جدید محسوب می‌شوند و طبق دستورالعمل فهرست بها برای آنها قیمت جدید تهیه شده و سپس حذف و اضافه انجام می‌شود. در قراردادهای متر مربع همواره ضریبی برای فهرست بهای منضم در نظر گرفته می‌شود (ضریب پیشنهادی پیمانکار) و در متن قرارد به صراحت نوشته می‌شود. در حذف و اضافه آیتم ها علاوه بر ضرایب معمول فهرست بها، این ضریب نیز اعمال می‌شود.
   در قراردادهایی که به صورت فهرست بهایی منعقد می‌شود، در دستور کار مربوطه نحوه پرداخت مشخص می‌شود. به عبارت دیگر قبل از انجام کار تکلیف بهای واحد کاری که جایگزین خواهد شد مشخص می‌شود. اگر آیتم در فهرست بها موجود باشد که به آن اشاره می‌شود در غیر اینصورت به صورت کار جدید ابلاغ می‌شود. قیمت جدیدی که برای کار جدید تصویب می‌شود، معمولاً پیوست دستور کار می‌شود.
   در مثال گفته شده، ردیف لوله پی. وی. سی در فهرست بها موجود است ولی برای لوله یو. پی. وی. سی باید قیمت جدید تهیه شود.

   پاسخ
 16. 16

  محسن

  با سلام
  مهندس ممنون میشم در موارد ذیل اظهارنظر بفرمایین:
  ۱- نحوه اعمل ضرایب به کارهای مازاد بر قرارداد و اینکه چه ضرایبی تعلق میگیرد؟
  ۲- نحوه اعمال ضریب مصالح پایکار در قرارداد سرجمع و فهرست بهایی؟
  ۳- آیا به ردیفهای مصالح پایکار عملیات مازاد هم ضریبی اعمال می شود؟
  ممنون میشیم درمورد اعمال ضرایب یکجا و بطور کامل جهت روشن شدن اذهان با مستند که بتونیم ارائه کنیم شرح بدهین اگه بشه با مثال.

  پاسخ
  1. 16.1

   مدیر آموزش

   سلام

   اعمال ضرایب به کارهای مازاد
   در قراردادهای متر مربع تمامی کارهای اضافی طبق ماده ۱۲ پیمان در قرارداد اعمال می‌شوند. در این مورد برای نحوه پرداخت و دیگر مسائل مربوط به پرداخت ها ( منجمله ضرایب) طق ماده ۱۲ به فهرست بهای منضم مراجعه می‌کنند. هر آیتمی که مناسب با دستور کار ابلاغی باشد از فهرست بها انتخاب می‌نمایند. از این مرحله به بعد این کارها عیناً مانند کارهای قراردادهای فهرست بهایی خواهند بود و کلیه ضرایب به همراه ضریب پیشنهادی پیمانکار که در قرارداد سرجمع ذکر شده است در آنها اعمال خواهد شد. برای کارهایی که ردیف مناسبی در فهرست بها ندارند، از کار جدید و تنظیم قیمت جدید استفاده می‌شود.
   در قراردادهای فهرست بهایی، کار مازاد تفاوتی با کارهای ذکر شده در قرارداد نخواهد داشت. همه ضرایبی که به کارهای قرارداد اعمال می‌شود در کارهای مازاد نیز قابل اعمال است.
   مصالح پایکار
   مصالح پایکار در قرارداهای سرجمع تفاوتی با قراردادهای فهرست بهایی ندارد و طبق دستورالعمل و پیوست‌های فهرست بهای منضم با آن برخورد می‌شود.
   مصالح پایکار کارهای مازاد نیز هیچ تفاوتی با دیگر مصالح پایکار ندارد.
   تمامی مستنداتی که برای اعمال ضرایب نیاز است، فهرست بها و متن قراردادهای تیپ سرجمع است. در این مورد توصیه می‌شود، دستورالعمل کاربرد فهرست بها و پیوست های آن کامل مطالعه شود.

   پاسخ
 17. 17

  جعفری

  سلام ببخشید قرار داد کاری ما به یک سال قبلتر انجام دادن با درصد اختلاف
  آیا برای سال جدید تعدیل میخورد
  تو قرار داد قید شده که هیچ گونه تعدیلی به قرار داد اضافه نمود

  پاسخ
  1. 17.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در این گونه موارد صرفاً به قرارداد مراجعه می‌شود. اگر در قرارداد ذکر شود که تعدیلی تعلق نمی‌گیرد، نمی‌توان به هیچ وجه تعدیل نمود. مگر در شرایط خاص که توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای کلیه قراردادهای یک دوره با ابلاغ دستورالعمل تعدیل یا مابه التفات تعلق می‌گیرد. از این گونه دستورالعمل ها می‌توان به دستورالعمل جبران آثار اصلاح قيمت حامل هاي انرژي با اعمال قانون هدفمندكردن يارانه ها یا دستورالعمل جبران آثار ناشي از افزايش قيمت ارز اشاره کرد.

   پاسخ
 18. 18

  زهرا ب

  با سلام
  در رابطه با محاسبه مرخصی و سنوات نیروی انسانی مستقر در پروژه ها آیا ضریب منطقه ویژگی … جزو پایه حقوق محسوب می‌شود و باید با این ضریب تسویه شوند؟
  لطفا در صورت در دسترس بودن بخشنامه در این مورد، اعلام فرمایید.

  پاسخ
  1. 18.1

   مدیر آموزش

   سلام
   این ضرایب منطقه‌ای صرفاً برای قراردادهای فهرست بهایی به کار می‌رود و فقط در آنالیز بها یا مبلغ کل کارکرد تاثیر دارد. برای نیروی انسانی مستقر در کارگاه، دستورالعمل نحوه انتخاب عوامل و تعيين حق‌الزحمه خدمات نظارت كارگاهی مشاوران، مورد استفاده خواهد بود. این دستورالعمل ها برای نیروی انسانی مشاور که به صورت ناظر در پروژه مستقر هستند کاربرد خواهد داشت. گرچه برخی پیمانکاران نیز از این دستورالعمل ها استفاده می‌کنند ولی در کل برای نیروی انسانی پیمانکار تقریباً هیچ دستورالعمل یا بخشنامه مستقلی وجود ندارد.

   پاسخ
 19. 19

  firoz

  باسلام
  لطفا”بفرمایید در محلهایی که خاکبرداری و لوله گذاری با عمقهای ۶متر الی ۱۲مترویا بیشتر انجام میگیرد آیا ضریبی مثل ضریب طبقات یا ارتفاع ویا ضریبی دیگر بجز بالاسری و منطقه ای تعلق میگیرد یا نه ممنون میشم اگه جواب را برام ایمیل بفرمایید .

  پاسخ
  1. 19.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در این مورد ضریبی برای سختی کار در عمق غیر عادی وجود ندارد ولی بر اساس فهرست بهای ابنیه و راه و باند برای عملیات خاکی که به منظور کانال کنی و پی کنی با عمق بیش از ۲ متر انجام می‌شود، اضافه بها در نظر گرفته شده است. برای اعمال این اضافه بها، حجم خاکبرداریِ واقع در عمق ۲ تا ۳ متری یکبار، در عمق ۳ تا ۴ متری دو بار، در عمق ۴ تا ۵ متری ۳ بار محسوب می‌شود. برای اعماق بیش از این نیز به همان ترتیب عمل می‌شود.

   پاسخ
 20. 20

  مینایی

  باسلام وتشکر ،میخواستم بپرسم ضرایب بالاسری وتجهیز کارگاه ومنطقه ای در کارهای ابنیه که به صورت استعلامی انجام می شوندومبلغ پیمان درحد مناقصه نیست هم تعلق میگیرندیاخیر .چون به نظر ضرایب به کارهای مناقصه ای وبزرگ تعلق میگیرند.لطفادراین زمینه ارشادبفرمایید

  پاسخ
  1. 20.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در کارهای پیمانکاری که به صورت استعلام قیمت انجام می‌شود و تشریفات مناقصه وجود ندارد، معمولاً کارفرما ها زیاد در قید و بند ضرایب و دیگر مسائل فهرست بها نیستند. اگر توجه داشته باشید استعلام بها بر اساس فهرست بهای خاصی صورت نمی‌گیرد، به عبارت دیگر کارفرما آیتم های مورد نیاز برای اجرای کار را لیست نموده و موضوع و چگونگی انجام کار و نحوه پرداخت و … را با توجه به شرایط سازمان یا اداره خود اعلام می‌کند. لذا تقریباً برای کارهای استعلامی فهرست بهایی ضمیمه نمی‌شود. در این صورت واضح است که هیچ کدام از محتویات و مستندات موجود در فهرست بها منجمله ضرایب، در کار دخیل نخواهند بود.

   پاسخ
 21. 21

  علی

  با سلام
  آیا در قراردادهای فهرست بهایی میبایست هم ضریب هرفصل وهم ضریب پیمان ضرب شوند؟

  پاسخ
  1. 21.1

   مدیر آموزش

   سلام
   نه، همانطوری که در پاسخ دیدگاه شماره ۳ گفته شد، ضرایب مربوط به یک قرارداد یا محاسباتی هستند یا از طریق بخشنامه اعلام می‌شوند. تمامی ضرایب محاسباتی از قبیل ضریب طبقات، در متن قرارداد صراحتاً نوشته می‌شود. ضریب پیمان نیز در برگ پیشنهاد قیمت ذکر شده است و این ضریب نیز صراحتاً در قرارداد آورده می‌شود. اگر در متن قراردادی ضریب پیشنهاد قیمت به صورت تفکیک شده برای هر فصل نوشته شود (نه اینکه بصورت جدول مبالغ و ضرایب پیشنهادی جزء ضمیمه قرارداد شود) می‌توان این ضریب را به صورت فصلی اعمال کرد. در غیر اینصورت ضریب پیشنهادی به صورت کلی باید اعمال شود. به عبارت دیگر ضریب پیمان یا به صورت فصلی ضرب خواهد شد یا به صورت کلی. همزمان نمی‌توان هر دو ضریب را اعمال کرد.

   پاسخ
 22. 22

  فرين

  با سلام
  اگر در هنگام برگزاری مناقصات و گشايش پاکتهای مالی، کارفرما برآورد خود را اعلام ننموده باشد و پس از انعقاد قرارداد اين برآورد را اعلام نمايد (که در حال حاضر آن را با اضافه کاری ها محاسبه نموده است که اين امر باعث افزايش رقم برآوردی وی نسبت به رقم پيشنهادی پيمانکار و درنتيجه کاهش ضريب پيمان شده است)، لطفا راهنمايی فرماييد چه بخشنامه ای در اين خصوص قابل استفاده و استناد است و مبنای محاسبه ضريب پيمان چه خواهد بود؟

  پاسخ
  1. 22.1

   مدیر آموزش

   سلام
   بعضاً در برگزاری مناقصه از طرف کارفرما، برآورد اولیه برای انجام کار تهیه نمی‌شود. در این صورت پیمانکار طبق نقشه ها نسبت به برآورد پروژه اقدام می‌نماید و قیمت پیشنهادی خود را برای انجام کار طبق نقشه ها و دیگر اسناد فنی موجود در اسناد مناقصه ارائه می‌دهد. اگر پس از بازگشایی پاکتها، کارفرما مبلغ کل و ضریب پیمان پیشنهادی پیمانکار را قبول نماید و طبق آن قرارداد را منعقد نماید، یعنی برآورد اولیه انجام شده توسط پیمانکار را نیز قبول کرده است و لذا ضریب پیشنهادی نیز مورد قبول واقع شده است. در ادامه ماجرا و در حین اجرای کار سه حالت پیش خواهد آمد.
   حالت اول اینکه نقشه ها و اسناد فنی پاسخگوی انجام مناسب کار نخواهند بود. در این صورت باید نقشه ها و این اسناد تغییر داده شود و کارهای اضافه یا کم شده با دستورکار مناسب به پیمانکار ابلاغ شود، این حذف یا اضافه کار با دستورکار، تاثیری در برآورد اولیه پیمانکار و در نتیجه در ضریب پیمان نخواهد داشت. و به مانند دیگر قراردادها که مرسوم است و کاری اضافه یا کم می‌شود با آن برخورد خواهد شد.
   حالت دوم این است که پیمانکار در برآورد اولیه اشتباه کرده باشد و این برآورد متناسب با نقشه ها و اسناد فنی نباشد، در این صورت پیمانکار موظف به قبول برآورد جدید انجام شده خواهد بود ولی مبلغ کل پیشنهادی ثابت خواهد بود که در نتیجه با تغییر برآورد اولیه ضریب پیمان تغییر خواهد کرد. پیمانکار حق اعتراضی در این مورد نخواهد داشت و موظف است پیمان را با مبلغ کل پیشنهادی به اتمام برساند.
   حالت سوم ترکیبی از حالت اول و دوم خواهد بود. در این صورت ابتدا به مانند حالت دوم برآورد اولیه جدید متناسب با نقشه ها و اسناد فنی تهیه خواهد شد و سپس کارهای دیگر برای تکمیل کار که در نقشه ها وجود ندارد با دستور کار به پیمانکار ابلاغ خواهد شد.

   پاسخ
   1. 22.1.1
 23. 23

  مجید

  بفرمائید چرا مالیات در هزینه بالاسری دیده نشده است . آیا پیمانکار از محل سودش باید پرداخت کند .

  پاسخ
  1. 23.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در این مورد می‌توان دو نوع مرسوم مالیات را بررسی کرد. مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر درآمد.
   مالیات بر ارزش افزوده بر عهده کارفرما است و در برخی از موارد اگر پیمانکار گواهی ثبت نام در سیستم ارزش افزوده ارائه نماید، کارفرما مبلغ این مالیات را در وجه پیمانکار پرداخت می‌کند و در انتهای کار از پیمانکار مفاصا حساب مطالبه می‌نماید. در این مورد لحاظ کردن مالیات در آنالیز هزینه‌های بالاسری نامعقول به نظر می‌رسد.
   در آنالیز هزینه های بالاسری ۱ درصد برای مالیات بر درآمد در نظر گرفته شده است. این مقدار ۱ درصد از کل مبلغ قرارداد را شامل می‌شود.

   پاسخ
 24. 24

  حسین

  سلام با تشکر از اینکه نسبت به سوالات حساس و بسیار دقیق پاسخگو هستید من سوالم اینه یه ضریب در بحث مابهالتفاوت قیر هست عدد ۱٫۱۴ به فرمول مشهور مابه التفاوت قیر اعمال می شود خواستم بدانم این عدد چگونه بدست امده است .

  پاسخ
  1. 24.1

   مدیر آموزش

   سلام
   اگر به فرمول های مربوط به مابه التفاوت سیمان و فولاد هم توجه بفرمایید با چنین ضرایبی مواجه خواهید شد. همانطوری که در بخشنامه شماره ۱۰۱/۱۵۳۶۲۰ مورخه ۱۳۸۳/۰۸/۲۳ آمده است، این ضرایب برای جبران کسور قانونی و تعدیل متعارف سالیانه است. بعضاً ضریبی که در فرمول دیده می‌شود حاصل ضرب چندین ضریب دیگر است. در بخشنامه مابه التفاوت سیمان و فولاد دو ضریب جداگانه در نظر گرفته شده است ولی در بخشنامه مابه التفات قیر فقط یک ضریب آمده است. و تعدیل سالیانه هم در نظر گرفته نشده است.

   پاسخ
 25. 25

  امین

  سلام با تشکر از مطالب مفیدتون
  دو سوال در مورد قرارداد های سرجمع داشتم
  ۱ در صورت وضعیت های موقت چه ضرایبی باید اعمال شود و ترتیب اعمال آنها به صورت عرف چطور خواهد بود؟
  ۲ کارایی ضرایب B و C منظور شده در قراردادهای سرجمع دقیقا در چه مواردی هستش؟

  پاسخ
  1. 25.1

   مدیر آموزش

   سلام
   صورت وضعیت های سرجمع داری دو بخش هستند. بخش اول که براساس ساختار شکست تنظیم می‌شود و صرفاً براساس پیشرفت کار درصدهای مربوط به هر ردیف نوشته می‌شود. در این بخش ضریبی اعمال نخواهد شد. بخش دوم مربوط به تغییرات و کارهای انجام شده براساس ماده ۱۲ پیمان و مصالح پایکار است. در بخش دوم ضرایب فهرست بها قابل اعمال است. ضریب پیشنهادی پیمانکار نیز که در متن قرار داد آمده است در این بخش اعمال خواهد شد. ترتیب اعمال این ضرایب در پیمان سرجمع هیچ تفاوتی با ترتیب اعمال آنها در پیمان‌های فهرست بهایی ندارد. ولی معمولا در پیمان‌های سرجمع تجهیز کارگاه به صورت مقطوع است و طبق بند بخشنامه مربوطه پرداخت می‌شود. ۵۰% تجهیز کارگاه متناسب با پیشرفت کار و ۵۰ % مابقی با پیشرفت خود تجهیزات کارگاه پرداخت خواهد شد.
   همانطوری که مستحضرید هر پروژه ای یک برآورد اولیه دارد. در برآورد اولیه همواره از ردیف‌های فهرست بها کمک گرفته می‌شود. به عبارت دیگر فهرست‌بها معیاری برای برآورد اولیه است. فهرست بهای هر سال با استفاده از شاخص های سه ماهه چهارم سال قبل نوشته می‌شود. به همین دلیل بعضاً قیمت‌های واحد موجود در فهرست بها دور از واقعیت هستند و از اینرو نیاز به بروزآوری دارند. ضرایب B و C که به ضرایب بهنگام نیز معروفند برای بروزرسانی قیمت ها به کار گرفته می‌شوند. در محاسبه این ضرایب از شاخص های سه ماهه استفاده می‌شود. به عنوان مثال اگر در برآورد پروژه ای از فهرست بهای سال ۹۵ استفاده شود و تاریخ برگزاری مناقصه اسفند ماه سال ۹۵ باشد، قیمت های واحد مورد استفاده برای برآورد، تقریبا یکسال عقب تر از قیمت روز خواهد بود. در این مورد ضرایب B و C با استفاده از شاخص های سال ۹۵ محاسبه شده و در برآورد اولیه به کار گرفته می‌شود. این ضرایب به صورت رشته‌ای محاسبه شده و به صورت رشته‌ای نیز اعمال می‌شود.

   پاسخ
 26. 26

  امین

  ممنون از پاسخ شما
  پس در بخش ماده ۱۲ ضرایب
  پیمان
  منطقه ای
  بالاسری
  وارد خواهد شد
  و درتعدیل قراداد های سرجمع از ضرایب b وc منظور شده در متن قرارداد در فرمول مربوط استفاده میشه
  ممنون میشم اگه اشتباه میکنم راهنمایی کنید
  ممنون از سایت خوبتون وخسته نباشید برای تمام زحماتتون

  پاسخ
  1. 26.1

   مدیر آموزش

   بله در تغییرات انجام شده طبق ماده ۱۲ پیمان این ضرایب اعمال خواهند شد. قراردادهای سرجمع تعدیل ندارند. آنچه که در پاسخ بالا گفته شد مربوط به برآورد اولیه است. قیمت کل پیشنهادی پیمانکار برای اجرای پروژه، در این نوع قراردادها سرجمع است. قرارداد های سرجمع معمولاً دارای بخش‌های ساختمان، دیوار و محوطه سازی هستند. (امکان دارد در یک پروژه چندین ساختمان وجود داشته باشد و اصلا دیواری وجود نداشته باشد.) این قیمت پیشنهادی، دراین قراردادها براساس مترمربع ساختمان، متر طول دیوار و متر مربع محوطه سازی ارائه می‌شود. برای انجام کار براساس قرارداد هیچ تعدیلی صورت نمی‌گیرد. اگر تغییری در نقشه‌ها یا مصالح مصرفی و … صورت پذیرد که مطابق با ماده ۱۲ پیمان باشد، طبق ماده ۱۲ با آن برخورد خواهد شد. ضرایب B و C فقط در برآورد اولیه کاربرد دارند. پس از برگزاری مناقصه نیز این ضرایب تقریباً هیچ کاربردی نداشته و اگر در بخشی از کار نیاز مجدد به برآورد اولیه باشد می‌توان از ضرایب B و C استفاده کرد.

   پاسخ
 27. 27

  امین

  درود فراوان
  در قراردادهای سر جمع آیا میتوان به ساختار شکست منظم به قرارداد
  به صورت خاص درصد های نوشته شده برای چند آیتم که با براورد تناقض دارد اعتراض کرد و ساختار شکست پیشنهادی پیمانکار را پیشنهاد داد

  مصالح پای کار در سرجمع ضرایب بالاسری و منطقه ای و ۰۷ و پیمان را میگیرد؟

  پاسخ
  1. 27.1

   مدیر آموزش

   سلام
   اسنادی به مانند ساختار شکست که توسط کارفرما و پیمانکار امضاء و به عبارت دیگر تایید می‌شوند، بخشی از اسناد غیر قابل تغییر قرارداد هستند. اگر اشتباه فاحشی در اسناد قرارداد وجود نداشته باشد، معمولاً نمی‌توان تغییری در آنها ایجاد کرد. برآورد اولیه همانطوری که از اسمش برمی‌آید، صرفاً برای برگزاری مناقصه و داشتن برآوردی کلی از پروژه تنظیم می‌شود و احتمال دارد دارای نواقصی باشد یا مغایرت‌هایی با دیگر اسناد داشته باشد. در قراردادهای سرجمع قیمت پیشنهادی کل، ملاک پرداخت‌های کارفرما خواهد بود. ولی نحوه پرداخت با ساختار شکست کار تنظیم می‌شود. در این میان اگر ساختار شکست مشکلی داشته باشد، و به عبارت دیگر با برآورد اولیه یا بهای واقعی اجرای عملیات در تناقض باشد، صرفاً زمانهای پرداخت قیمت پیشنهادی تغییر می‌کند ولی کل مبلغ پیشنهادی پیمانکار برای اجرای پروژه، در انتهای کار و پس از تحویل، تسویه کامل خواهد شد. تنها مشکل! این خواهد بود که پیمانکار در برخی از بازه‌های زمانی و یا به زبان ساده تر در برخی صورت وضعیت ها مبلغی کمتر از آنچه که هزینه کرده است را دریافت خواهد کرد. ولی همانطوری که گفته شد در ادامه برای صورت وضعیت هایی دیگر مبلغی به مراتب بیشتر از هزینه ها و سود مورد انتظار دریافت می‌کند. در کل و در پایان کار پیمانکار چیزی کمتر از آنچه که خود پیشنهاد داده است دریافت نمی‌کند.
   نحوه پرداخت برای مصالح پای در کار قراردادهای سرجمع به مانند مصالح پای کار در قراردادهای فهرست بهایی بوده و هیچ تفاوتی با آن ندارد.

   پاسخ
   1. 27.1.1

    پژمان

    با سلام متاسفانه اشکالی که پیش خواهد آمد در زمان خاتمه یا برکناری پیمانکار(فسخ قرارداد) رخ خواهد داد که پیمانکار میتواند تقاضای مبلغی بسیار بیشتر از مبلغ واقعی را داشته باشد و یا اصلا دریافت نموده باشد واین امر سبب دعاوی طرفین خواهد شد لطفا راهنمایی فرمایید.

    پاسخ
    1. 27.1.1.1

     مدیر آموزش

     سلام
     این مشکل در زمان فسخ یا خاتمه قبل از اتمام پروژه همواره وجود دارد که پرداخت ها متناسب با کارکرد نیست. در این گونه موارد اغلب با صلح طرفین و توافق بر مبلغی منصفانه پیمان خاتمه می یابد.

     پاسخ
 28. 28

  علی نجفی

  با سلام و تبریک عید سعید باستانی نوروز
  احتراما” اینجانب در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب – مهندسی و ساختمان شاغل هستم از آنجایی که پروژه های شرکت نفت غیر عمرانی بوده و
  درفهرست بهای سال ۹۶ ضریب بالاسری ۱٫۴۱ اعلام شده است آیا شامل ضریب مابه التفاوت بیمه های غیر عمرانی ( ۱٫۰۷۸ ) نیز می شود . در فهارس بهای سال ۹۶ مبهم توضیح داده شده است . همچنین بخشنامه جدید اعلام شده از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی درخصوص اینکه اقلام ستاره دار نباید بیشتر از ۳۰ درصد باشند , آیا شامل پروژه های شرکت نفت نیز می شود ؟ در صورتیکه پاسخ مثبت باشد به علت خاص بودن پروژه های نفت باعث مشکلات بعدی و تاخیر در تشریفات مناقصه و روند بهره برداری از پروژه ها خواهد شد .

  با تشکر

  پاسخ
  1. 28.1

   مدیر آموزش

   سلام
   ضریب بالاسری برای طرح‌های غیر عمرانی از قبل هم ۱/۴۱ بود ولی در فهرست بهای سالهای قبل به آن اشاره‌ای نشده است. تفاوت مقدار ضریب بالاسری طرح های غیر عمرانی با طرح های عمرانی صرفاً مربوط به کسورات قانونی متفاوت این دو نوع طرح است. حق بیمه برای طرح های غیر عمرانی ۷/۸ درصد و برای طرح های عمرانی ۱/۶ درصد است. اگر در نمونه آنالیز ضریب بالاسری دقت بفرمایید، این امر کاملاً مشهود است. طبق توضیح شماره ۲ از پیوست شماره ۳ فهرست بها، در طرح های عمرانی، چون هزینه های بیمه سهم کارفرما، بیمه بیکاری نیروی انسانی کارگاه، مالیات بر ارزش افزوده و همچنین هزینه عوارض شهرداری (برای پیمانهای مشمول)، توسط دستگاه‌های اجرایی از محل اعتبار طرح پرداخت می‌شود، هزینه‌ای از بابت آن ها در هزینه‌های بالاسری منظور نمی‌شود.
   معمولاً بخشنامه‌ها مخاطبین خاص خود را دارند. در دستورالعمل شماره ۳۴۰۰۱ که در مورخه ۹۵/۲/۱۲ منتشرشده و مربوط به نحوه تهيه و تصويب رديف های ستاره دار است، کلیه دستگاه های اجرایی مخاطب آن هستند. شرکت نفت نیز به عنوان یک دستگاه اجرایی مستثنی از این بخشنامه نخواهد بود. ولی ذکر این نکته ضروری است که اگر سازمان یا دستگاهی با فهرستی غیر از آنچه که توسط سازمان مدیریت وبرنامه ریزی منتشر شده است، اقدام به برگزاری مناقصه نماید، بخشنامه فوق الذکر برای آن موضوعیت نخواهد داشت. به عبارت دیگر طبق بند ۱ بخشنامه، ردیف های ستاره دار منحصراً برای کارهایی که برآورد آن ها براساس قیمت‌های پایه ابلاغی توسط سازمان مدیریت وبرنامه ریزی، تهیه می‌شود، موضوعیت دارد. علاوه بر این محدودیت مورد اشاره برای مقدار آیتم های ستاره دار در بند ۲-۶ دستورالعمل کاربرد فهرست بها توضیح داده شده است. دراین بند اشاره نشده‌است که در پروژه ای آیتم های ستاره دار نمی‌تواند بیشتر از ۳۰ درصد باشد. متن کامل بند مذکور به شکل زیر است.
   در کارهایی که از طریق مناقصه عمومی واگذار می شود، چنانچه جمع مبلغ برآورد ردیف های ستاره دار ، نسبت به جمع مبلغ برآورد ردیف های فهرست بها (پایه و غیرپایه ) بدون اعمال هزینه تجهیز و برچیدن کارگاه، در این رشته، بیشتر از سی ( ۳۰ ) درصد باشد، لازم است دستگاه اجرایی قبل از انجام مناقصه، شرح و بهای واحد تمامی ردیف های ستاره دار در آن رشته را، پس از تصویب، همراه با تجزیه قیمت مربوط، به دبیرخانه شورای عالی فنی، در سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال دارد تا پس از رسیدگی و تصویب توسط شورای عالی فنی (بر اساس دستورالعمل نحوه تهیه و تصویب ردیف های ستاره دار)، ملاك عمل قرار گیرد. در کارهایی که از طریق مناقصه محدو د یا ترك تشریفات مناقصه واگذار می‌شوند، سقف یاد شده به ترتیب پانزده ( ۱۵ ) و ده ( ۱۰ ) درصد خواهد بود.

   پاسخ
 29. 29

  امین

  درود مجدد
  در قرارداد پروژه ای به صورت سر جمع
  ذکر شده که در موارد مربوط به ماده ۱۲ پرداخت با در نظر گرفتن ضرایب مربوط و پس از در نظر گرفتن ضریب پیمان و ضریب شاخص رشته ای قابل پرداخت است
  یعنی با توضیحاتی که داده شده به این شکل در بخش ماده ۱۲ عمل میشه
  مبلغ ماده ۱۲ با توجه به فهرست مربوطه
  ضرب در
  ضریب بالا سری
  ضریب منطقه ای
  ضریب طبقات
  ضریب پیمان
  ضریب شاخص رشته ای؟؟؟؟؟؟؟

  سوال : ضریب شاخص رشته ای باید از کجا بیاد(لازم به ذکره که در قرارداد چیزی نیست تا جایی که من دیدم)؟

  لطفا راهنمایی کنید
  و اگر ضرایب رو درست نگفتم اصلاح کنید ممنون

  پاسخ
  1. 29.1

   مدیر آموزش

   سلام
   متن ماده ۱۲ قراردادهای سرجمع بدین صورت است. برای خوانایی مناسب، این ماده به چندین بخش تقسیم شده است.
   ۱- در صورتی كه بعد از انعقاد پیمان و در حین اجرای كار، تغییراتی در مشخصات فنی (ازجمله تغییر نوع مصالح) و یا نقشه‌های اجرایی از طرف كارفرما به پیمانكار ابلاغ گردد و این تغییرات، نوع مصالح و یا حجم عملیات كار را نسبت به نقشه‌های اولیه تغییر دهد، پیمانكار مكلف به انجام كار با نرخهای پیمان خواهد بود.
   ۲- در صورتی كه تغییری در متراژ كارهای مندرج در بند الف ماده ١١ ایجاد شود، بهای این تغییرات بر مبنای نرخ تعیین شده محاسبه می‌شود
   ۳- در صورتی كه تغییر مربوط به جزییات كار باشد، طبق بهای واحد ردیف‌های فهرست‌های منضم به پیمان، با اعمال شاخص‌های رشته‌ای به‌كار رفته در برآورد طبق دستورالعمل مربوط و اعمال ضریب پیشنهادی پیمانكار به حساب پیمانكار منظور می‌شود.
   ۴- قیمت كارهای جدید ابلاغی كه بهای واحد آنها در فهرست‌بهای منضم به پیمان موجود نیست با استفاده از نرخ واقعی زمان و محل اجرا و صرفاً با اعمال ضریب ۱/۲۵ تعیین می‌شود. سقف مبلغ این كارها حداكثر ١٠ درصد مبلغ اولیه پیمان است. مبلغ مربوط به افزایش و كاهش در اثر تغییرات، تابع ماده ٢٩ شرایط عمومی پیمان است.

   چنانچه از متن فوق‌الذکر برمی‌آید، برای کارهایی که به دلیل تغییرات در جزییات، بعداً به قرارداد اضافه یا از آن کم می‌شوند، پرداخت ها یا کسورات بدین شکل محاسبه می‌شود.
   ابتدا ردیف مناسب این کارها از فهرست بهای منظم انتخاب شده و سپس با استفاده از ضرایب بهنگام، بهای واحد آنها به روزرسانی می‌شود. در ادامه نیز فقط ضریب پیشنهادی پیمانکار به آن اعمال خواهد شد. متراژ واقعی کار، در کارگاه اندازه گیری و صورتجلسه می‌شود. کل مبلغ پرداختی یا کسر شده، برابر است با مقادیر موجود در صورتجلسه تغییرات، ضرب در بهای واحد محاسبه شده به روش فوق. ضروری است در صورتجلسه ذکر شده، مقادیر برای ردیف های انتخابی از فهرست بها تنظیم شوند و هیچ ردیفی بدون مقدار یا هیچ مقداری بدون ردیف نباشد.

   طبق تبصره ۳ ماده ۵ از پيوست بخشنامه پيمان اجرای كارهای ساختمانی به صورت سرجمع، منظور از شاخص، شاخص‌های رشته‌ای ساختمان (ابنيه، تاسيسات برقي و تاسيسات مكانيكي) پيوست ٣ ابلاغي در دوره سه ماهه مورد نظر برای مناقصه‌گزاری است. شاخص ها به صورت سه ماهانه توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی منتشر می‌شود. در این مورد باید شاخصِ مربوط به سه ماهه برگزاری مناقصه، از بخشنامه مربوطه استخراج شود.

   پاسخ
 30. 30

  پیام

  با سلام و عرض ادب
  در بعضی از مناقصات که باید برحسب موارد ذکر شده از سوی کارفرما در فرم های مناقصه مثلا به صورت دستمزدی پیشنهاد داد معمولا قید می شود تعدیل یا صعوبت کار و ضریب سختی و ضریب ارتفاع و… تعلق نمی گیرید و پیمانکار موطف است این شرایب و کسورات قانونی را در قیمت پیشنهادی ببیند ! در این نوع مناقصات باید قیمت آیتم های پروژه را به چه صورتی ارایه کرد منظورم اینکه مثلا ۱۰۰ ایتم کاری کارف ما ارایه کرده و در آخر قیمت بر حسب متر مربع را ملاک می گیرد هزینه ای تجهیز و برچیدن کارگاه و ….. به چه نحوی باید اعمال کرد؟

  پاسخ
  1. 30.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در هر نوع مناقصه‌ای آیتم های کاری باید آنالیز شوند. آنالیز از چندین بخش و مرحله تشکیل شده است. در هر آنالیز چهار عامل مورد بررسی قرار می‌گیرد. مصالح، نیروی انسانی، ماشین آلات و حمل. در این بررسی همواره قیمت تمام شده کار در نظر گرفته می‌شود. به عبارت دیگر هزینه‌ای که پیمانکار مستقیماً برای خرید مصالح یا نیروی انسانی و ماشین آلات پرداخت می‌کند در محاسبات وارد می‌شود. برای مورد اشاره شده صرفاً بخش نیروی انسانی و ماشین آلات بررسی خواهد شد. برای آنالیز ابتدا یک واحد از هر آیتم بررسی شده و در انتها به حجم کل آن ضرب می‌شود. مجموع مبلغ کل هر یک از آیتم ها، مبلغ کل حاصل از آنالیز است.برای آنالیز در ابتدای امر برای اجرای یک واحد از هر آیتم، مقدار هر یک از عوامل محاسبه می‌شود. در ادامه بهای واحد پرداختی به هریک از عوامل دخیل در انجام آیتم مشخص شده و در مقدار ضرب می‌شود. بدین ترتیب بهای واحد اجرای آیتمِ مورد بحث مشخص می‌شود. این بهای واحد تمام هزینه‌ای است که به عوامل اجرای آیتم پرداخت خواهد شد. بهای واحد مشخص شده برای هر یک از عوامل باید به درستی محاسبه شود و تمامی صعوبت، سختی و … را در نظر گرفته باشد. از اینرو مساله صعوبت، سختی و … مرتفع خواهد شد. تجهیز کارگاه یا دارای موارد و آیتم های مشخصی است که به راحتی می‌توان هزینه های آن را به مبلغ کل به دست آمده در این مرحله اضافه کرد یا اینکه ابهاماتی دارد و به طور قطع مبلغ واقعی آن قابل محاسبه نیست، که در این مورد می‌توان به صورت ضریبی از مبلغ کل این مرحله در نظر گرفت. این ضریب معمولا ۲ تا ۴ درصد مبلغ ذکر شده است. در مرحله بعد پیمانکار کسورات قانونی و سود پیمانکاری را وارد ماجرا خواهد کرد. پیمانکار باید با توجه به نوع قرارداد که در این مورد دستمزدی است، کسورات را محاسبه نماید. برای اعمال کسورات هزینه تمام شده در مرحله قبل، بر یک منها کسورات تقسیم می‌شود. سپس ضریبی معقول برای سود در نظر گرفته شده و به مبلغ حاصل از اعمال کسورات ضرب می‌شود. بدین ترتیب هم شرایط کار هم تجهیز کارگاه و هم کسورات و سود در نظر گرفته شده است.

   پاسخ
 31. 31

  طوسی

  با سلام
  در مورد قرارداد دستمزدی ، ضریب بالاسری چگونه تعیین میشود؟ باتشکر

  پاسخ
  1. 31.1

   مدیر آموزش

   سلام
   تفاوت قرارداد دستمزدی و قرارداد با مصالح در حق بیمه است. مابه التفاوت دو حق بیمه در ضریب بالاسری اعمال می‌شود. حق بیمه کارهای دستمزدی ۱۵ درصد بعلاوه یک نهم ۱۵ درصد و به عبارت دیگر ۱۶/۶۶ درصد مبلغ قرارداد بوده و حق بیمه کارهای با مصالح (طرح های غیر عمرانی) ۷ درصد بعلاه یک نهم ۷ درصد (۷/۸ درصد) کل مبلغ قرارداد است. به جای ۷/۸ در نمونه بالا مقدار ۱۶/۶۶ را گذاشته و مجدداً ضریب را محاسبه کنید.

   پاسخ
 32. 32

  طیبه

  سلام. ایا در مقدار پلوس و مینوس محدودیت وجود دارد؟ طبق چه قانونی

  پاسخ
  1. 32.1

   مدیر آموزش

   سلام
   با ابلاغ قانون برگزاری مناقصات محدودیتی برای ضریب پیشهادی پیمانکار مطرح نبوده و ارزیابی فنی بازرگانی و ارزیابی مالی ( مواد ۱۹ و ۲۰ قانون ) تنها فرآیندهای قانونی در این مورد هستند. براساس بند ب ماده ۲۰ قانون برگزاری مناقصات و تبصره بند الف ماده ۱۰ آیین نامه نظام مستندسازی و اطلاع رسانی مناقصات، کمیسیون مناقصه می‌تواند بررسی فنی بازرگانی و مالی مناقصه‌گر را به کمیته فنی بازرگانی ارجاع نماید. محدودیت تناسب قیمت پیشنهادی، تنها محدودیت برای ضریب پیشنهادی پیمانکار است. برای ارزیابی مناسب ترین قیمت پیشنهادی، بخشنامه شماره ۹۴/۱۵۸۷۶۴ مورخه ۹۴/۰۷/۱۳ ملاک عمل دستگاه مناقصه گزار خواهد بود.
   برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مطالب زیر را مطالعه نمایید.
   کلیات و تعاریف در آیین نامه اجرایی ارزیابی کیفی مناقصه گران
   فرآیندها و روش‌های ارزیابی کیفی مناقصه‌گران
   ارزیابی کیفی پیمانکاران
   ارزیابی کیفی تأمین‌کنندگان

   پاسخ
 33. 33

  S.JavadSafari@gmail

  با سلام و عرض خسته نباشید و تشکر از راهنمایی های مفید و کاربردی جنابعالی . دو سوال از محضرتون داشتم:

  ۱٫ مستحضرید که در طرح ها عمرانی ضریب بالاسری در مناقصات ۱٫۳۰ هست که آنالیز هزینه ها رو هم درج فرمودین. حال اگر پروژه ای در طرح عمرانی با ترک تشریفات واگذار بشه این ضریب ۱٫۲۰ هست. در کدام قسمت این آنالیز بایستی تغییر اعمال بشه که ضریب ۱٫۲۰ بدست بیاد.

  ۲٫ اگه طرح غیر عمرانی باشه و مناقصه برگزار بشه ضریب بالاسری ۱٫۴۳ هست که آنالیز هزینه های این ضریب رو هم در بالا فرمودین . اگه پروژه ای در طرح غیر عمرانی با ترک تشریفات واگذار بشه این ضریب چند میشه و در کدام قسمت آنالیز فوق باید تغییر اعمال بشه تا به این عدد(در صورت مغایر بودن با ۱٫۴۳) رسید؟
  بازهم از زحماتتون قدردانی می کنم و ممنون از مطالب خوبتون

  پاسخ
 34. 34

  تینا

  با سلام
  من یه سوال داشتم از خدمتتون،یک مناقصه هست مربوط به جاده سازی برای شرکت انتقال گاز،قیمت کل این پروژه ۱۸میلیارد ریال هست و قیمت خالص براوردی ایتم های پروژه بدون در نظر گرفتن ضرایب و میزان تجهیز کارگاه حدود ۱۰میلیارد ریال.ولی توی اسناد پروژه ذکر نشده که نوع ضرایب به کار رفته و مقدارشون و مبلغی که برای تجهیز و یا تسهیلات در نظر گرفته شده چه مقدار هست,یعنی من نمیدونم چطوری این قیمت به ۱۸ میلیارد ریال رسیده
  الان من برای انالیز این پروژه چکاری باید انجام بدم؟ضرایب مورد نیاز و مقدارشون رو از کجا بدست بیارم؟
  ممنون

  پاسخ
  1. 34.1

   مدیر آموزش

   سلام
   بعضی از ضرایب هر پروژه بسته به شرایط و منطقه کار تعریف می‌شود. برخی از ضرایب نیز برای اکثر پروژه ها یکسان است. ضریب منطقه با توجه به منطقه اجرای پروژ و بخشنامه مربوطه بدست خواهد آمد. با توجه به نوع پروژه (عمرانی یا غیر عمران، با برگزاری مناقصه یا ترک تشریفات و …) ضریب بالاسری تعیین می‌شود. نحوه انتخاب ضریب بالاسری در بخش دستورالعمل کاربرد فهرست بها آمده است.
   در مورد تجهیز و برچیدن کارگاه نیز باید در نظر داشته باشید که، مبلغ تجهیز و برچیدن یا به صورت مقطوع است یا به صورت درصدی از مبلغ کل (۳ تا ۶ درصد بسته به شرایط). در هر صورت نحوه محاسبه مبلغ تجهیز و برچیدن، صراحتاً در متن اسناد مناقصه آمده است.
   باید توجه داشته باشید فقط رسیدن به براورد اولیه کافی نیست. پروژه باید انالیز شود و قیمت واقعی انجام کار در محل در نظر گرفته شود. این مورد در پاسخ به دیدگاه شماره ۲ شرح داده شده است.

   پاسخ
 35. 35

  تینا

  سلام .خسته نباشید یه سوال داشتم از خدمتتون:
  جهت آنالیز ایتم های ستاره دار ،از اونجایی که در تکسا ایتم های ستاره دار انالیز نمیشوند و خودمون باید انالیزش رو بهش اضافه کنیم،از کجا بدونیم که ایتم هایی که جهت انالیز اضافه کردیم درست هست یا نه؟
  و این که این ایتم ها رو ازکجا بیاریم اصلا؟

  پاسخ
  1. 35.1

   مدیر آموزش

   سلام
   آیتم هایی که توسط نرم آفزارها آنالیز می‌شوند در حقیقت نتیجه تجربه و کار عملی است. تفاوت آیتم های ستاره دار و دیگر آیتم در این است که آیتم های غیر ستاره دار (پایه) توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی به صورت مدون و منظم تنظیم و منتشر می‌شود. ولی در کل هیچ قاعده و قانون خاصی برای آنالیز یک آیتم وجود ندارد. در آنالیز آیتم های ستاره دار بهترین کار استفاده از تجربیات عملی است. باید بدانید دقیقا برای آنجام یک آیتم از هر عامل چه مقداری نیاز خواهد شد. فرض کنید بتن ریزی یک آیتم ستاره دار است. برای ساخت و اجرای یک متر مکعب بتن، مصالح، نیروی انسانی، و ماشین آلات مورد نیاز را باید بدانید. برای پیدا کردن مصالح مورد نیاز از طرح اختلاط استفاده می‌شود. مثلا برای ساخت یک متر مکعب بتن ۳۵۰ کیلوگرم سیمان، ۱۷۵ لیتر آب، ۱۰۰۰ کیلوگرم ماسه و ۹۵۰ کیلوگرم شن نیاز خواهد بود. یک اکیپ بتن ریزی (شامل ۳ نفر کارگر ساده و ۲ نفر کارگر ماهر و یک بنا) روزانه (به ازای هشت ساعت کار) ۱۵۰ متر مکعب بتن ریزی انجام خواهند داد. پس ۸/۱۵۰×۳ نفر ساعت (۰/۱۶ نفر ساعت) برای اجرای یک متر مکعب بتن، کارگر ساده نیاز خواهد بود. بدین ترتیب ۰/۱۰۶۶۶ نفر ساعت کارگر ماهر و ۰٫۰۵۳۳۳ نفر ساعت بنا نیاز خواهد بود. برای اجرای این بتن تعدادی میکسر و یک دستگاه پمپ بتن نیز نیاز خواهد بود که به روش فوق می‌توان مقدار هریک از عوامل بعدی را نیز بدست آورد. به احتمال زیاد این مقادیر و عوامل، با آنچه که در نرم افزارها آمده، متفاوت است. به دلیل شرایط خاص هر آیتم در هر منطقه، آنالیزهای متفاوتی می‌تواند وجود داشته باشد.
   لذا مشاهده می‌ شود در نظر داشتن شرایط هر پروژه عامل مهمی برای آنالیز آیتم ها خواهد بود.

   پاسخ
 36. 36

  رحیم

  با عرض سلام و خسته نباشید،
  آیا اعدادی که به عنوان آنالیز ضریب بالاسری در نظر گرفته شده اند مانند سود ۸٫۸۷ در طرح های غیر عمرانی و یا ۲٫۵ برای هزینه دفتر مرکزی مرجعی دارند؟
  مثلا نشریه یا دستورالعمل و …
  یا اعداد تجربی هستند؟
  ممنون

  پاسخ
  1. 36.1

   مدیر آموزش

   سلام
   این یک نمونه فرضی آنالیز است. اعدادی که به عنوان ضرایب بالاسری از طرف سازمانهای مربوطه منتشر می‌شود، (در یک بخشنامه) ثابت بوده و آنالیز مربوطه نیز منتشر نمی‌شود. (ممکن است در بخشنامه های جدید ضرایب تغییر کنند. همانطوری که ضریب بالاسری کارهای غیر عمرانی در فهرست بهای ۹۶ از ۱/۴۳ به ۱/۴۱ تغییر پیدا کرده است.) لذا این آنالیزهای نمونه مرجع خاصی ندارند. تعدادی از این اعداد از تجربه بدست آمده و بقیه با معکوس کرن ضریب بالاسری.

   پاسخ
 37. 37

  تینا

  با سلام و خسته نباشید:
  در آنالیزی که با نرم افزار تکسا انجام دادم قیمت پیشنهادی در بخش نامه۴۹۵۱با قیمت پیشنهادی در بخشنامه ۷۶۵۷۴در حد چند ریال متفاوت هست آیا این اتفاق مشکلی داره یا خیر و اگر داره علتش چی هست؟
  ممنون

  پاسخ
  1. 37.1

   مدیر آموزش

   سلام
   بخشنامه های گفته شده صرفاً نحوه ارائه پیشنهاد قیمت و تجزیه بها را نشان می‌دهد. هیچ ضریب یا عدد خاصی در این بخشنامه ها نیامده است. بنابراین قاعدتاً نباید اختلافی در محاسبات انجام شده وجود داشته باشد. تفاوت موجود در مورد شما می‌تواند ناشی از گرد کردن اعداد اعشاری باشد. در انالیز قیمت باید مقدار عوامل صحیح باشد و با عوامل موجود در آنالیز کارفرما متفاوت نباشد. بهای پیشنهادی پیمانکار برای هر آیتم میتواند متفاوت بوده و در نتیجه تفاوت ریالی دو آنالیز زیاد مورد بحث نخواهد بود.

   پاسخ
 38. 38

  نیما

  با عرض سلام و خسته نباشید
  برای برآورد یک پروژه به صورت سر جمع که از فهرست های ابنیه، تاسیسات مکانیکی و برقی در برآورد آن استفاده می شود، تجهیز کارگاه را چگونه اعمال میکنند؟
  آیا به صورت رشته ای برای هر رشته اعمال میشود و سپس برآورد آن رشته بهنگام میشود و درنهایت برآورد بهنگام شده هر سه رشته با یکدیگر جمع میشوند؟
  یا به صورت کلی و مقطوع اعلام میشود؟
  و اگر به صورت مقطوع اعلام شود، چگونه باید در متن قرارداد ذکر گردد؟ با توجه به اینکه در قراردادهای تیپ سر جمع باید مبلغ کل قرارداد به صورت تفکیک شده بر اساس متراژ کار در جدول ها وارد شوند.

  پاسخ
  1. 38.1

   مدیر آموزش

   سلام
   تجهیز و برچیدن کارگاه در قراردادهای سرجمع در ساختار شکست به صورت درصدی از کل پروژه نوشته می‌شود. روش محاسبه مبلغ تجهیز و برچیدن تقریباً سلیقه ای است ولی در حالت کلی ۳ تا ۶ درصد از کل پروژه را در برمی‌گیرد. معمولاً در پروژه های سرجمع ریز تجهیز و برچیدن کارگاه (به مانند آنچه که در برخی از پروژه های فهرست بهایی آورده می‌شود) نیست. در برآورد پروژه های سرجمع فقط آیتم های فصول آورده شده و به هنگام سازه می‌شود. چون تجهیز و برچیدن به صورت درصدی از کل پروژه خواهد بود اگر در ابتدا آیتم ها به دقت متره و برآورد شوند، نیازی به برآورد و بهنگام سازی تجهیز نخواهد بود.

   پاسخ
 39. 39

  م - احمدی

  با سلام – رشد فهرست بهاء ابنیه – تاسیسات برقی و مکانیکی سال های مختلف چقدر بوده – مثلا رشد فهرست بهائ ۹۶ به ۹۵ یا رشد فهرست بها۹۵ به ۹۴ . ایا منبع و یا جایی که بتوان رشد را بدست اورد هست ؟ و یا دوستان کسی مقدار رشد را دارد ؟

  پاسخ
  1. 39.1

   مدیر آموزش

   سلام در دو فایل زیر مقایسه فهرست بهای ابنیه در سالهای ۹۴ با ۹۵ و ۹۵ با ۹۶ انجام شده است.
   مقایسه ۹۵ با ۹۶
   مقایسه ۹۴ با ۹۵

   پاسخ
   1. 39.1.1

    م احمدی

    سلام با تشکر از لطف شما – مقایسه ۹۳ به ۹۴ رو دارید؟

    پاسخ
    1. 39.1.1.1

     مدیر آموزش

     سلام
     متاسفانه این فایل در اختیار عمران سافت نیست. ولی میتوانید مقایسه مربوط به سال ۹۲ با ۹۳ را دانلود نمایید.
     مقایسه ۹۲ با ۹۳

     پاسخ
 40. 40

  احسان

  با سلام.پروژه ساختمانی با فهرست ۹۵ بسته شده .در این قرارداد بیش از ۵۰ درصد مبلغ قراداد، آیتمهای ستاره دار خواهد بود.پروژه ۷ درصد مینوس و فهرست منظم به پیمان دارای ضرایب جزء می باشند.ضریب بالاسری پیمان هم ۱٫۴۳ است.آیا صورت وضعیت حتما و قانونا باید با ضرایب جزء محاسبه شود.آیا ضریب مینوس۰٫۹۳ و نیز بالاسری ۱٫۴۳به آیتمهای جدید هم اضافه می شود؟

  پاسخ
  1. 40.1

   مدیر آموزش

   سلام
   قراردادی که فهرست بهای منظم به آن سال ۹۵ است، تمامی ضرایب را خواهد داشت. ضریب منطقه، ضریب طبقات، ضریب ارتفاع(در صورت شمول)، ضریب بالاسری و ضریب پیمان در تنظیم صورت وضعیت اعمال خواهد شد، آیتم ستاره دار با آیتم پایه هیچ تفاوتی در این زمینه نخواهد داشت. تنها موردی که باید مدنظر داشته باشید نحوه تعیین بهای واحد آیتم های ستاره دار است. با مراجعه به متن کلیات و دستورالعمل کاربرد فهرست بها، شرایط تعیین و تصویب بهای واحد آیتم های ستاره دار و نیز محدودیت مقدار این آیتم ها را مشاهده خواهید کرد.
   در بند ۶-۲ دستورالعمل کاربرد، سقف آیتم های ستاره دار در انواع مناقصات و نحوه تصویب آن آمده است. بند ۷-۲ نیز نحوه اعمال ضرایب را شرح میدهد.
   در پیوست شماره ۵ فهرست بهای سال ۹۶ برای کارهای جدید و نحوه اعمال ضرایب آن توضیحات جدیدی اضافه شده است.

   ۱- چنانچه در فهرست بها و مقادیر منضم به پیمان (برآورد هزینه اجرای کار) برای کار جدید ابلاغی ، قیمت واحد یا مقدار پیش بینی نشده‌باشد برای تعیین قیمت جدید مطابق بند ج ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان عمل می‌شود.
   ۲- در صورتی که برای کار جدید ابلاغی در فهرست بها و مقادیر منضم به پیمان قیمت واحد و مقدار پیش بینی شده‌باشد ویا روش تعیین قیمت واحد آن در مقدمه فصل ها تصریح شده باشد، برای پرداخت قیمت جدید عیناً از همان قیمت با اعمال تمام ضریب های مندرج درپیمان (مانند هزینه های بالاسری، ضریب پیشنهادی پیمانکار و برحسب مورد سایر ضریب های مربوط) استفاده می‌شود و حداکثر جمع مبلغ مربوط به این ردیف ها با در نظر گرفتن افزایش مقادیر کار مطابق بند الف ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان تا ۲۵ درصد مبلغ اولیه پیمان است.

   پاسخ
 41. 41

  ياسر

  با سلام
  در يك ساختمان چند طبقه ضريب طبقات برابر ۲ ميشود؟
  در صورتي كه طبقات روي زمين و زير زمين برابر فرض شود و يا كليه طبقات فقط روي زمين باشند

  پاسخ
  1. 41.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در یک ساختمان ۲۰۰ طبقه که مساحت همه طبقات آن مساوی هم است، ضریب طبقات برابر ۲ خواهد بود! می‌توان هر ترکیبی از این ۲۰۰ طبقه را در زیر زمین یا بالای زمین در نظر گرفت.

   پاسخ
 42. 42

  امير

  ضريب ارتفاع براي يك پروژه كه شامل سوله بارتفاع در وسط دهانه ۱۰ متر وكنار۸متر و داراي يك ساختمان جنبي بارتفاع ۳٫۵ متر چگونه محاسبه مشه ؟
  ضريب ارتفاع فقط براي ديوار و سقف سوله در نظر گرفته ميشه( فصل ۹ و ۱۶ فهرست ابنيه ) يا به كل پروژه اعمال ميشه ؟
  ممنون

  پاسخ
 43. 43

  **

  با سلام و خسته نباشید
  جهت مطلع شدن از قیمت های روز برخی مصالح برای مثال قیر۶۰۷۰از پالایشگاه آبادان،برای استفاده در آنالیز آیا می توان به قیمت های گفته شده در اینترنت استناد کرد؟
  چون در مثال مذکور قیمت پیشنهاد شده در نرم افزار تفاوت زیادی با قیمت سرچ شده در اینترنت وجود دارد.در این شرایط جهت پیشنهاد قیمت کدام قیمت باید مد نظر قرار بگیرد؟

  پاسخ
  1. 43.1

   مدیر آموزش

   سلام
   ملاک برای آنالیز بها قیمت بازار است. برخی از مصالح و مواد در بورس موجود هستند که صرفاً باید از قیمتهای اعلام شده در بورس استفاده کرد. در این مورد ملاک پرداخت توسط کارفرما نیز مراجع رسمی مانند بورس خواهد بود. برخی از مصالح و مواد نیز قیمت رسمی ندارند ولی در هر صورت به هنگام آنالیز و پیشنهاد قیمت همواره باید از قیمت های بازار استفاده کنید. این قیمت های غیر رسمی را به طرق مختلف می‌توانید کسب نمایید، اگر از اینترنت استفاده می‌کنید، حتماً از صحت اطلاعات و نیز به روز بودن آنها اطمینان حاصل نمایید. معمولاً قیمت های موجود در نرم افزار به روز نیستند. اگر دقت کرده باشید نرم افزار بهای آنالیز هر ایتم را برابر با قیمت مندرج در فهرست بها محاسبه می‌کند. به عبارت دیگر آنالیز نرم افزار، برآورد قیمت براساس فهرست بها را به شما ارائه خواهد کرد. به عنوان مثال اگر پیشنهاد قیمت با فهرست بهای سال ۹۶ صورت می‌گیرد، نرم افزار در آنالیز از قیمت های سه ماهه چهارم سال ۹۵ استفاده می‌کند که به طبع با قیمت روز تفاوت هایی خواهد داشت.

   پاسخ
 44. 44

  علی

  با سلام
  برآورد قیمت های جدید (مثلا استفاده از رنگ نانو )که در قرارداد نبوده و اجرای آن در سال ۹۶ به پیمانکار ابلاغ شده در حالی که قرارداد با فهرست ۹۵ بسته شده چگونه است ؟آیا باید با قیمتهای سال ۹۶ باشد یا ۹۵؟آیا تمام ضرایب را هم شامل می شود؟ضمنا به این قرارداد تعدیل هم تعلق نمی گیرد.

  پاسخ
  1. 44.1

   مدیر آموزش

   سلام
   اگر فرارداد با فهرست بهای سال ۹۵ بسته شود در تمامی مراحل صرفا باید از این فهرست بها استفاده کرد، نمیتوانید برای برآورد قیمت کارهای جدید از دیگر فهارس بها استفاده کنید. اگر کاری در سال ۹۶ ابلاغ شده است، برآورد قیمت کارهای جدید با توجه به قیمتهای موجود در بازار در تاریخ ابلاغ محاسبه میشود. قیمت محاسبه شده مانند دیگر قیمت های موجود در فهرست بها خواهد بود و تمامی ضرایب به آن اعمال خواهد شد.
   اگر قرارداد تعدیل داشته باشد باید قیمت محاسبه شده برای کار جدید به صورت معکوس تعدیل شده و سپس در صورت وضعیت ها نوشته شود، در صورتیکه قرارداد فاقد تعدیل باشد نیازی به تعدیل معکوس وجود ندارد.

   پاسخ
 45. 45

  پژمان

  با سلام خدمت شما سوالی که از محضرتون دارم در مورد اشتباه در درج مبلغ صحیح فهرست بها منضم به پیمان می باشد چنانچه مبلغ درج شده در برخی ردیفهای فهرست بها مندرج در پیمان با مقادیر مندرج در فهرست بها پایه منتشره سازمان متفاوت باشند(برخی بیشتر و برخی کمتر) و پیمان نیز واگذار شده باشد آیا امکان اصلاح آن وجود دارد یا پیمانکار موظف به اجرای کار با همان قیمت مندرج در کتابچه پیمان می باشد. با تشکر

  پاسخ
  1. 45.1

   مدیر آموزش

   سلام
   معیار اصلی فهرست بها است، همان فهرست بهای منتشره از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی. در هر سند و مدرکی امکان اشتباه وجود دارد، در صورت وضعیت قطعی قابل اصلاح است. حتی در تنظیم صورتحساب نیز میتوان اصلاحات را انجام داد.

   پاسخ
   1. 45.1.1

    پژمان

    با سلام وقتی پیمانی منعقد میشود ملاک مفاد مندرج درپیمان میباشد. این فرمایش شما چنانچه مورد به ضرر پیمانکار گردد میتواند دعوی حقوقی در پی داشته باشد و چنانچه به ضرر کارفرما گردد حسابرس میتواند اعلام ایراد نماید لذا لطفا بفرمایید به چه حکم قانونی یا حقوقی این ادله شما را میتوان اثبات نمود؟

    پاسخ
    1. 45.1.1.1

     مدیر آموزش

     سلام
     تفاسیر و تعاریف از پیمان، قرارداد و موافقت نامه مختلف است. به احتمال زیاد منظور شما از پیمان همان قرارداد است. اگر در تعریف پیمان دقت نمایید، ضمائم قرارداد هم به همان اندازه مندرجات قرارداد اهمیت دارد، ولی اولویت هم در بین این ضمائم مهم است. به عنوان مثال نقشه های معماری بر نقشه های سازه اولویت دارند. ولی برخی از ضمائم قابل تغییر یا دستکاری نیستند. اگر کارفرما عمدا بهای واحد یا برخی دیگر از قسمتهای فهرست بها را به نفع خود تغییر دهد تخلف کرده و قابل پیگرد است. میتوانید این امر لا از نظام فنی و اجرایی سوال نمایید. در اسنادی مانند فهرست بها به هیچ عنوان نمیتوان مقادیر و مندرجات موجود را کم یا زیاد کرد. تنها میتوان آیتم هایی را بصورت ستاره دار اضافه نمود.

     پاسخ
 46. 46

  بابک شکوفی ناو

  در رابطه با قالب خاص سوالی داشتم….در این نوع قالب ها که معمولا در پلها بکار برده میشود در بخشهای انحنا دار قالب ….مابه التفاوت انحنا ودر بخشهای صاف این مابه اتفاوت داده نمیشود در صورتی که بدلیل صعوبت تمام پنل های آن چه صاف و چه انحنادار به یک میزان هزینه برند….از چه راهی بایستی مشاور را مجاب به دریافت این صعوبت و مابه التفادت نماییم؟

  پاسخ
  1. 46.1

   مدیر آموزش

   سلام
   از سوالتان اینگونه استنباط می‌شود که قرارداد فهرست بهایی تنظیم شده است. به اینگونه قرارداد ها چیزی به غیر از آنچه که در فهرست بها در نظر گرفته شده است تعلق نخواهد گرفت. به عبارت دیگر مشاور اختیاری در این زمینه برای در نظر گرفتن اضافه پرداخت ندارد و نمی‌تواند کارفرما را مجاب به چنین پرداختی نماید. معمولاً در قراردادهای فهرست بهایی، اگر بهای واحد آیتم های موجود در فهرست بها کمتر از بهای تمام شده کار باشد، مابه التفاوت در ضریب پیشنهادی دیده می‌شود.

   اگر ضریب پیشنهادی این فصل بیش از ضریب پیشنهادی کل است و اگر تغییرات در مقادیر این فصل بیش از ۲۵ درصد مقادیر برآورد اولیه نباشد می‌توانید از ضریب پیشنهادی فصلی استفاده نمایید تا اندکی کمک حال هزینه های اضافی باشد.
   در تبصره ذیل بند (۵-۲) بخشنامه شماره ۱۰۰/۷۶۵۷۴ مورخ ۱۳۸۷/۰۸/۱۹ ، سقف مبلغ ناشی از افزایش یا کاهش مقادیر ردیف هایی که ضریب پیشنهادی فصل مربوط بیشتر از ضریب پیشنهادی کل باشد، حداکثر تا ۲۵ درصد مبلغ مذکور مجاز است. برای افزایش مقادیر این ردیفها، بیش از سقف یاد شده، ضریب پیشنهادی کل ملاک عمل است.

   پاسخ
 47. 47

  بابک

  با سلام و احترام
  ضمن تشکر از مطلب منتشر شده لطفا آنالیز ضریب بالاسری ۱/۲ ترک تشریفات نیز ارایه گردد.

  پاسخ
  1. 47.1

   مدیر آموزش

   سلام
   آناليز ضريب بالاسری طرح هاي عمراني به روش ترك مناقصه

   بيمه طرحهای عمرانی در تعهد پيمانكار ۱٫۶
   سود قابل حصول در اين نوع پيمان ۴٫۲۲
   ماليات ( براساس سود ناخالص ) ۱٫۴۱
   هزينه ضمانت نامه ۱٫۶۲
   هزينه های دفتر مركزی ۲٫۵۰
   هزينه مستمر كارگاه ، تهيه مدارك فني و تحويل كار ۵٫۳۳
   جمع ۱۶٫۶۸
   جمع کل هزینه های بالا ۱۶٫۶۸ درصد است. ضریب بالاسری با تقسیم۱۰۰ بر ۱۰۰ منهای ۱۶٫۶۸ درصد بدست می‌آید.
   ضریب=(۱۶٫۶۸-۱۰۰)/۱۰۰

   پاسخ
 48. 48

  امیر

  با سلام
  ضمن تشکر از پاسخگویی
  در تهیه براورد مدارک پیمان برای مناقصه بر اساس فهرست پایه ابنیه و صنعت نفت سال ۹۶ ، ایا باید ضریب اصلاحی بیمه (۱٫۰۶۹)را در نظر گرفت یا خیر؟

  پاسخ
  1. 48.1

   مدیر آموزش

   سلام
   همه ضرایب در فهرست بها گنجانده شده است. کسوراتی مانند بیمه و مالیات که به پیمان تعلق می‌گیرد، بسته به نوع پروژه متفاوت خواهد بود. در این موارد به آخرین بخشنامه های سازمانهای مربوطه مراجعه نمایید. حق بیمه تمامی انواع پیمان ها به وضوح در این بخشنامه ها آمده است. اگر طبق گفته شما اصلاحیه ای از طرف سازمان ذیربط صادر شده باشد و با شرایط پیمان شما همخوانی داشته باشد، حتماً باید مفاد آن اصلاحیه هم در نظر گرفته شود. در مورد شما اطمینان از تطابق شرایط پیمان با اصلاحیه مذکور کارگشای راهتان خواهد بود.
   در ضمن کسورات بیمه و مالیات همانند ضرایب فهرست بها به برآورد اعمال نمی‌شوند. جهت اعمال کسورات باید بهای تمام شده را بر یک منهای کسورات (بر حسب درصد) تقسیم نمایید.
   برای آشنایی با دیگر کسورات به کسورات قراردادهای عمرانی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 49. 49

  mahdi

  با سلام اگه کارفرما روی بعضی آیتمهای پیمانکار خط بکشه و صورت وضعیت را پرداخت کنه و این صورت وضعیت قطعی باشه. و پیمانکار مبلغ را دریافت کنه. بعدا پیمانکار می تونه ادعایی داشته باشه

  پاسخ
  1. 49.1

   مدیر آموزش

   سلام
   پس از تایید شدن صورت وضعیت قطعی صورتحساب صادر خواهد شد. قبل از صورت وضعیت قطعی و صورت حساب تمامی صورت وضعیت های موقت قابل اعتراض و پیگیری مجدد است. پیمانکار می‌تواند در مورد مقادیر و مبالغ تایید شده در صورت وضعیت های موقت اعتراض نماید.

   پاسخ
 50. 50

  سلام

  سلام.ضریب بالاسری در کارهای دستمزدی وقیمتمقطوع به چه صورت هست. ممنون

  پاسخ
  1. 50.1

   مدیر آموزش

   سلام
   برای کارهای غیرعمرانی دستمزدی یعنی کارهایی که مصالح آن توسط کارفرما تامین می‌شود، ضریب بالاسری ۱/۶۲ خواهد بود. مقطوع بودن قیمت کار، مقدار ضریب بالاسری را تعیین نمی‌کند، یک کار با قیمت مقطوع می‌تواند عمرانی، غیر عمرانی، دستمزدی یا با مصالح باشد.

   یک نمونه آنالیز ضریب بالاسری کارهای دستمزدی به شرح زیر است.

   بيمه طرحهاي غيرعمراني دستمزدي ۱۶/۶۷ درصد
   سود خالص ۹ درصد
   ماليات ( براساس سود ناخالص ) ۳ درصد
   هزينه ضمانت نامه ۱/۱۵ درصد
   هزينه هاي دفتر مركزي ۲/۵ درصد
   هزينه مستمر كارگاه ۵/۳۳ درصد
   ماليات ارزش افزوده ۰/۳ درصد
   هزينه وجوه نقد كسور بيمه نزد كارفرما ۰/۳۴ درصد
   جمع ۳۸/۲۹ درصد

   جمع کل هزینه های بالا ۳۸/۲۹ درصد است. ضریب بالاسری با تقسیم۱۰۰ بر ۱۰۰ منهای ۳۸/۲۹ بدست می‌آید.
   ۱/۶۲=(۱۰۰-۳۸/۲۹)/۱۰۰

   پاسخ
 51. 51

  کریم علائی

  سلام
  خسته نباشید
  تشکر بابت مطالب بسیار مهمی که برای استفاده عموم گذاشتین
  – آنالیز ضرایب برای برق کشی یک ساختمان چهار طبقه ( در مجموع شش طبقه هر طبقه ۲۰۰۰ متر مربع ) بصورت دستمزدی ( تأمین ابزار آلات بعهده پیمانکار ) واقع در جزیره کیش به چه نحوه ؟
  – دو باره کاری ها چگونه محاسبه میشه ؟ ( با چه ضریبی )
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. 51.1

   مدیر آموزش

   سلام
   محل پروژه (که در اینجا جزیره کیش است) فقط در ضریب منطقه تاثیر گذار است که به راحتی میتوان این ضریب را از بخشنامه مربوطه استخراج نمود.
   برای دوباره کاری ها باید صورتجلسه تنظیم شود که در آن برای هر نوع عملیاتی، ردیف های فهرست بها و مقادیر انجام شده برای آن ها به صراحت نوشته شود. پس از تنظیم صورتجلسه و تایید توسط کارفرما یا مشاور، کارهای انجام شده در دوباره کاری ها دقیقاً به مانند ردیف های معمولی و با همان ضرایب قابل پرداخت خواهد بود.
   ضریب بالاسری برای کارهای دستمزدی ۱/۶۲ است که در پاسخ به یکی از دیدگاه های بالا آنالیز آن آمده است.

   پاسخ
 52. 52

  عماد

  در بند ۵ بخشنامه شماره ۹۶/۱۲۳۲۵۷۹ مورخ ۹۶/۰۳/۳۱ ، گفته شده اگر پیمانکار تمایل به تخفیف دادن در ضریب بالاسری داشته باشد ، حداکثرمیزان قابل قبول کاهش یا تخفیف ۱۰ درصد ضریب بالاسری میباشد، منظور اینست که ضریب بالاسری حد اقل ۱/۲۷ میشود یا ۱/۱۷ کدامیک ؟

  پاسخ
  1. 52.1

   مدیر آموزش

   سلام
   هریک از انواع پیمان‌ها ضریب بالاسری مربوط به خود را دارد. به عنوان مثال پیمان‌های با مصالحی که تحت عنوان طرح های غیر عمرانی و با مناقصه واگذار می‌شوند، با توجه به فهرست بهای سال ۹۶ ضریب بالاسری ۱/۴۱ را دارند (قبلاَ این ضریب ۱/۴۳ بود). اگر پیمانکار بخواهد طبق بخشنامه فوق الذکر تخفیفی برای این ضریب در نظر بگیرد، حداقل مقدار آن ۱/۳۱ خواهد بود. برای دیگر پیمان‌ها هم به همین منوال می‌توان عمل نمود.

   پاسخ
 53. 53

  احمد صبور

  با سلام و خسته نباشید.
  در مورد پروژ هایی که برخی از کارهای ان در شب انجام میشود . و کارفرما نیز موافقت دارد . میخواهیم انالیز اضافه بها کار درشب ( از بابت ضریبی که شامل دستمزد کار درشب است ) بنویسیم .
  آیا مستندات قانونی برای اینکار وجود دارد (در فهرست بها ء ) در صورت وجود راهنمایی فرمایید .
  ممنون

  پاسخ
  1. 53.1

   مدیر آموزش

   سلام
   طبق ماده ۲۵ نشریه شماره ۴۳۱۱ (شرایط عمومی پیمان) اگر در برنامه زمانبندی تفصیلی، کار در شب پیش بینی نشده باشد، باید حتماً در زمان اجرا، مجوزهای اجرای کار در شب اخذ شود تا هم از لحاظ ایمنی و بیمه و هم از لحاظ پرداخت‌ها مشکلی پیش نیاید.
   پس از اخذ مجوز، سه حالت برای اجرای کار در شب پیش خواهد آمد.
   ۱- پیمانکار برای جبران تاخیرات خود اقدام به اجرای کار در شب نماید. در این حالت هیچ اضافه پرداختی انجام نخواهد شد.
   ۲- اگر مشاور تشخیص دهد که روند پیشرفت کار پیمانکار به گونه‌ای است که پروژه در مدت پیمان به اتمام نخواهد رسید، پس از کسب موافقت کارفرما به پیمانکار دستور اجرای کار در شب را می‌دهد. در این حالت نیز هیچ اضافه پرداختی انجام نمی‌شود.
   ۳- اگر با تشخیص مشاور و تایید کارفرما برای جبران تاخیراتی که ناشی از قصور پیمانکار نیست، کار در شب انجام شود. هزینه‌های اضافی در وجه پیمانکار پرداخت خواهد شد. واضح است که صرفاً بخش نیروی انسانی و ماشین‌الات مشمول این اضافه پرداخت خواهند شد. در این صورت هزینه های اضافی طبق مصوبات قانون کار پرداخت می‌شود.

   پاسخ
 54. 54

  علی

  با سلام
  ضریب منطقه ای در چه نوع قراردادهایی تعلق نمی گیرد؟؟؟
  آیا در قراردادهای خرید یا در قراردادهایی که شامل تهیه بالاست می باشد، ضریب منطقه ای باید اعمال شود؟؟

  پاسخ
  1. 54.1

   مدیر آموزش

   سلام
   تمامی قراردادهایی که براساس فهرست بها منعقد می‌شوند مشمول اعمال ضرایب منطقه‌ای هستند. در بخشنامه ضرایب منطقه‌ای فقط برای فهارس بهای منتشره از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی ضرایب آمده است. اگر قراردادی با معیاری غیر از فهرست بها منعقد شود و ضریب منطقه‌ای از سوی کارفرما داده شود، این ضرایب از بخشنامه فوق الذکر قابل استخراج نخواهد بود.

   پاسخ
 55. 55

  فرشاد

  باسلام:
  شاخص مبنای تعدیل قراردادمنعقدشده سه ماهه چهارم ۹۲ میباشد.که درسه ماهه چهارم ۹۴فصل۷ شاهد۲۰درصد کاهش ضریب تعدیل بوده ایم.آیامی توان جهت جلوگیری ازتعدیل منفی ،مصالح پایکاررادرتعدیل حذف نمود؟باتشکر

  پاسخ
  1. 55.1

   مدیر آموزش

   سلام
   تعدیل را به صورت کلی در نظر بگیرید. در صورت وضعیت قطعی تعدیل اصولاً نباید مصالح پایکاری وجود داشته باشد. هرچند در برخی از تعدیل ها مصالح پایکار تعدیل منفی دارند ولی در نهایت با حذف این مصالح، مبلغی از بابت تعدیل منفیِ مصالح پایکار، از بستانکاری پیمانکار کسر نخواهد شد.
   صورت وضعیت تعدیل با صورت وضعیت کارکرد (که مصالح پایکار نیز بخشی از آن است) باید همخوانی داشته باشد. حذف مصالح پایکار برای جلوگیری از منفی شدن تعدیل آن قانونی نیست. ولی همانطوری که ذکر شد در صورت وضعیت قطعی تعدیل مصالح پایکار به صورت خودکار حذف خواهند شد و دغدغه ای از این بابت نباید وجود داشته باشد.

   پاسخ
 56. 56

  ب-ح

  با سلام
  آیا برای محاسبه ضریب بهنگام برای اضافه کاریها و کاهش کاریها در قرارداد سرجمع مقدار D تا نصف مدت پیمان می باشد یا تاخیرات مجاز به مدت پیمان اضافه می شود.

  پاسخ
  1. 56.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در بخشنامه جدید اجرای کارها به صورت سرجمع، این ضرایب برای بهنگام سازی حذف شده است ولی برای عملیات اجرایی تعدیل در نظر گرفته شده است.

   پاسخ
 57. 57

  الهی

  با سلام
  در یک پروژه سد سازی که فهرست آن خاص می باشد(سال ۸۳)، آیتمی به شرح زیر در فهرست بها وجود دارد: “اضافه بها به رديف ۳۵۰۴۰۵۰۰ در صورتيكه زاويه حفاري نسبت به شاقول تا ۵۰ درجه باشد به ازاي هر ۱۰ درجه افزايش زاويه نسبت به شاقول، براي ۱۰ درجه اول يكبار و ۱۰ درجه دوم ۲ بار و به همين ترتيب براي درجات بيشتر”.
  در صورتیکه زاویه حفاری در تونل نسبت به شاقول ۳۰ درجه باشد (به عنوان مثال)، تعداد اضافه بهای قابل پرداخت با کدام یک از روش های زیر محاسبه می شود:
  ۱-روش اعمال شده توسط مشاور: برای ۱۰ درجه های اول، دوم و سوم هر کدام یک بار که مجموعا برای ۳۰ درجه، ۳ بار اضافه بها پرداخت می شود.
  ۲-روش ادعائی پیمانکار: برای ۱۰ درجه اول به تنهائی ۱ بار، ۱۰ درجه دوم به تنهائی دو بار و ۱۰ درجه سوم به تنهائی ۳ بار که مجموعا برای ۳۰ درجه ۶=۳+۲+۱ بار اضافه بها پرداخت می شود.
  سپاسگزارم

  پاسخ
  1. 57.1

   مدیر آموزش

   سلام
   روش پیمانکار صحیح است. اگر به فهرست بهای ابنیه رجوع کنید اضافه بهایی شبیه به این در مورد خاک برداری، پی کنی، گودبرداری و کانال کنی با ماشین آمده است. در اضافه بهای مذکور نیز برای خاکبرداری برای اعماق بیش از دو متر این گونه آمده است.
   اضافه بها به ردیف های ٠٢٠١٠٢ تا ٠٢٠١٠۴ ، هرگاه عمق پی کنی، گودبرداری و کانال کنی بیش از ٢ متر باشد، برای حجم واقع بین ٢ تا ۴ متر، یک بار و برای حجم واقع بین ۴ تا ۶ متر، دو بار و به همین ترتیب برای عمق های بیشتر.
   پرواضح است که در تمامی عملیات خاکی به مانند آنچه که پیمانکار در این مورد ادعا دارد عمل می‌شود.

   پاسخ
   1. 57.1.1

    الهی

    ممنون از پاسخگوئی به موقع و سریع شما
    یکی از دلائل پیمانکار برای اثبات ادعای خود نیز دقیقا همین مسئله ای بوده که شما فرمودین. منتها توجیه مشاور برای رد آن اینگونه بوده است که: در عملیات خاکبرداری، عمق های قبل از عمق مورد نظر نیز خاکبرداری شده است و سپس به این عمق می رسیم ولی در بحث حفاری، شما (پیمانکار) مستقیما دستگاه را در زاویه ۳۰ درجه تنظیم نموده اید و زوایای قبل از آن حفاری نشده است!!!!!!!!

    پاسخ
    1. 57.1.1.1

     مدیر آموزش

     از متن این اضافه بها ” اضافه بها به رديف ۳۵۰۴۰۵۰۰ در صورتيكه زاويه حفاري نسبت به شاقول تا ۵۰ درجه باشد به ازاي هر ۱۰ درجه افزايش زاويه نسبت به شاقول، براي ۱۰ درجه اول يكبار و ۱۰ درجه دوم ۲ بار و به همين ترتيب براي درجات بيشتر ” فقط همان که پیمانکار ادعا دارد برداشت می‌شود. تفسیر نحوه عملیات، سختی کار، لوازم و ابزار مورد نیاز و احجام مربوط به آن بحث دیگری است که در اضافه بها مستتر است و به این راحتی که مشاور ادعا دارد استخراج نمی‌شود. در این اضافه بها به کلمه حجم اشاره ای نشده است. در صورتیکه در اضافه بهای مربوط به خاکبرداری دقیقاً کلمه حجم آمده و اضافه بها نیز به حجم مذکور اعمال می‌شود. به قسمت ” برای حجم های واقع در …” دقت فرمایید. در اضافه بهای مربوط به زاویه حفاری، کلمه زاویه آمده است و بحثی از حجم عملیات خاکی نیست، پیمانکار هم به زاویه مورد نظر، ضرایب یک، دو ،سه و چهار بار را اعمال می‌کند که صحیح است. تنها اختلافِ حجم بین حفاری عمودی یا زاویه دار قسمت مثلثی ابتدا و انتها ( ناشی از همان زاویه مورد نظر!) است. اگر مشاور ادعایی بر عدم تغییر حجم خاکبرداری دارد باید این قسمت را به نحوی از آن اضافه بها استخراج نماید. ولی در عمل در حفاری به شکل استوانه ای این حجم بخش مثلثی قابل اغماض خواهد بود، همه حجم ها با زوایای مختلف یکی خواهد بود و در نتیجه تفسیر مشاور از اضافه بهای مذکور بی معنی خواهد شد.

     پاسخ
 58. 58

  ب-ح

  ب-ح
  ۱۳/ شهریور/ ۱۳۹۶ در ۷:۰۰ ب.ظ
  با سلام
  آیا برای محاسبه ضریب بهنگام برای اضافه کاریها و کاهش کاریها در قرارداد سرجمع مقدار D تا نصف مدت پیمان می باشد یا تاخیرات مجاز به مدت پیمان اضافه می شود.

  مدیر آموزش
  ۱۷/ شهریور/ ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۶ ب.ظ
  سلام
  در بخشنامه جدید اجرای کارها به صورت سرجمع، این ضرایب برای بهنگام سازی حذف شده است ولی برای عملیات اجرایی تعدیل در نظر گرفته شده است.

  با سلام
  در بخشنامه قبلی چطور؟

  پاسخ
  1. 58.1

   مدیر آموزش

   سلام
   توجه داشته باشید که ضریب بهنگام همزمان با انعقاد قرارداد محاسبه می‌شود. اعمال تاخیرات مجاز قبل از اجرای پیمان امکان پذیر نیست. پارامتر D مورد اشاره با توجه به توضیحات بخشنامه قبلی، تعداد دوره‌های واقع بين آخرين شاخص رشته‌ای ابلاغي يا شاخص رشته‌ای دوره‌ای كه فهرست پايه مبنای برآورد براساس آن تهيه شده است، هر كدام كه مؤخر است، تا نصف زمان اجرای كار، خواهد بود. زمان اجرای کار در این توضیحات مدت اولیه پیمان است که در قرارداد آمده است.

   پاسخ
 59. 59

  تینا

  با سلام
  جهت انالیز مناقصه ای که در ایتم های عادی فهرست بها قیمت گذاری شده ولی ایتم های ستاره دار قیمت ندارتد و همچنین ضرایب به کار رفته در آن مشخص نیست چگونه باید به قیمت براورد شده کار فرما برسیم تا بتوانیم پلوس یا مینوس مورد نظر رااعمال کنیم؟

  پاسخ
  1. 59.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در بند ۳ پیوست بخشنامه شماره ۹۶/۱۲۳۲۵۷۹ مورخ ۹۶/۰۳/۳۱ آمده است که : مهندس مشاور، یا واحدهایی که مسوولیت تهیه اسناد مناقصه را بر عهدہ دارند، پس از درج مقادیر کار در فهرست بها و برآورد هزینه اجرا، اطلاعات مربوط به برآورد را در جدول های ۱ تا ۴ پیوست این دستورالعمل در محلهای پیش بینی شده به ترتیب زیر درج نمایند…
   جدیدترین بخشنامه مربوط به ارائه پیشنهاد قیمت، بخشنامه فوق الذکر است. اگر برخی از مقادیر و قیمتهای جداول بخشنامه، توسط مشاور یا کارفرما تکمیل نشود، در عمل راهی برای اعلام درصد واقعیِ مینوس یا پلوس نخواهد بود.

   پاسخ
 60. 60

  رسول

  با سلام و تشکر
  یک سوال
  آیا ضریب بالاسری نیز به قیمت جدید بدست آمده تقسیم میگردد؟
  به بیان ساده وقتی قیمت کار جدید طبق بخشنامه تعدیل سال ۸۲ سازمان به عدد حاصل از عبارت بند ۲-۱-۵-۲ تقسیم میگردد آیا این عدد بدست آمده دوباره به ضریب بالاسری نیز باید تقسیم میگرددتا به قیمت دوره سه ماهه مبنای پیمان تبدیل گردد؟
  البته فرض کنید ضریب بالاسری جزء ضریب پیمان در برآورد اولیه در اسناد مناقصه به کلیه فصول فهارس بهاء منضم به پیمان ضرب گردیده و فهارس بهاء نیز مربوط به سال ۱۳۹۵میباشد.
  با تشکر

  پاسخ
  1. 60.1

   مدیر آموزش

   سلام
   قیمت جدید با قیمت های موجود در فهرست بها، تفاوتی ندارند. تنها اگر قراردادی دارای تعدیل باشد، واضح است که یا باید تعدیل به قیمت جدید اعمال نشود. که امکان پذیر نیست کارکرد مربوط به قیمت جدید را از دیگر کارکردها جدا کرد و صورت وضعیت جداگانه‌ای برای آن نوشت. برای اینکار باید قیمت جدید را با استفاده از شاخص دوره‌ای که در آن تهیه شده است به صورت معکوس تعدیل کرد. در مورد دیگر ضرایب، قیمت جدید نیز مانند قیمت های موجود در فهرست بها است. ضریب بالاسری و دیگر ضرایب به این قیمت اعمال خواهند شد.
   نیازی نیست قیمت جدید را به قیمت سه ماهه مبنای پیمان تبدیل کنید. صرفاً اگر قرارداد دارای تعدیل است، آن را به صورت معکوس تعدیل نمایید. به عبارت دیگر دقیقا بر عکس آن چیزی که در نظر شما ست اتفاق خواهد افتاد. همه قیمت هایی که در سه ماهه مبنای پیمان هستند تعدیل شده و به قیمت سه ماهه اجرا تبدیل خواهند شد و ضرایب هم به طور کامل به آنها اعمال خواهد شد.

   پاسخ
 61. 61

  م-ح

  سلام
  ممنون بابت اطلاعت خوبی که میدین لطفا راهنمایی بفرمایید
  در صورتی که کارفرما درخواست پرداخت هزینه هایی خارج از متن قرار داد و داشته باشه و اجازه لحاظ کردن اون توی وضعیت صا در کرده باشه
  پیمانکار این هزینه ها رو در قالب چه بندی وبا چه ضریبی میتونه لحاظ کنه؟ لطفا با انالیز ضریب بفرمایید ممنون

  پاسخ
  1. 61.1

   مدیر آموزش

   سلام
   اقلام فاکتوری قیمت جدید تلقی شده و تنها ضریب بالاسری به آنها تعلق می‌گیرد. این اقلام مشمول ماده ۲۹ شرایط عمومی پیمان هستند به عبارتی اگر بخواهید در قالب صورت وضعیت های مربط به قراردادِ ذکر شده اقدام به دریافت هزینه این اقلام بنمایید، باید محدودیت‌های مندرج در تبصره ذیل بند “ج” ماده ۲۹ را در مورد آنها رعایت نمایید. به عبارت دیگر جمع بهای قیمت‌های جدید موضوع بند “ج” ماده ۲۹ نباید از ده درصد مبلغ اولیه پیمان بیشتر شود.

   پاسخ
 62. 62

  حامد

  باسلام پروژه ای رودارم متره میکنم که طبقه ی بعدی ان دال نداردفقط تیرداردبرای قیمت قالب چه ارتفاعی روبایددرنظربگیرم،نسبت به ترازتیرها یاترازفونداسیون ارتفاع روبسنجم

  پاسخ
  1. 62.1

   مدیر آموزش

   سلام
   برای اندازه گیر ارتفاع قالب بندی همواره به اولین سطح پایین تر از عضو مراجعه کنید.
   برای قالب بندی چوبی در بند ۴ مقدمه فصل ۵ فهرست بها و برای قالب بندی فلزی در بند ۳ مقدمه فصل ۶ فهرست بها اینگونه آمده است:

   در مورد دیوار در طبقه اول روی پی، ارتفاع متوسط دیوار نسبت به رقوم روي پی که دیوار روی آن قرار می‌گیرد و در طبقات بعدی، ارتفاع متوسط دیوار نسبت به کف همان طبقه .
   در مورد تیر و دال (تاوه )، ارتفاع متوسط قرارگرفتن پاي شمع های قالب بندی تا سطح زیرین تیر و دال .

   پاسخ
 63. 63

  امین دهقانی

  با درود و خسته نباشید خدمت شما .
  ضریب بالاسری در قرارداد لام سام چگونه است

  پاسخ
  1. 63.1

   مدیر آموزش

   سلام
   ضریب بالاسری صرفاً برای قراردادهایی که بر اساس فهرست بها تنظیم می‌شوند به صورت مدون تهیه و تنظیم شده است. در قراردادهایی مانند سرجمع یا متر مربع یا دیگر انواع قراردادها، بالاسری یا دیگر ضرایب، طبق توافق کارفرما و پیمانکار تنظیم می‌شود.

   پاسخ
 64. 64

  ی-م

  با سلام.
  من در فهرست بهای ۹۶ که دانلود کردم در مورد ضریب ارتفاع اصلاً چیزی ننوشته بود؟ علتش چیه؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  پاسخ
 65. 65

  مرتضی

  با سلام و احترام
  در صورت وضعیت موقت ایا تمام ضرایب در نظر گرفته میشود
  و اینکه بالفرض پروژه ای استارتش در سال ۸۲بوده و سال ۹۶ قسمتی از کاراشو بصورت مناقصه واگذار کرده صورت وضعیت بر اساس فهرست بها چه سالی تنظیم میشود
  فرض کنید مصالح پای کار ما ۱۰۰هست به این مصالح پایکارضریب منطقه ای و ضریب بالا سری تعلق مبگیرد یعنی ۱۰۰×۰.۷×۱.۳×۱.۱یا ضرایب دیگری نیز شامل میشود

  پاسخ
  1. 65.1

   مدیر آموزش

   سلام
   بعله در صورت وضعیت موقت، تمامی ضرایب که به قرارداد تعلق می‌گیرد اعمال خواهد شد.
   اگر مناقصه ای در کار باشد طبیعی است که در ادامه آن قراردادی نیز خواهد بود. در هر قراردادی برای پرداخت کارکرد، بند و ماده ای در نظر گرفته می‌شود و فهرست بهای مورد نظر، برای تنظیم صورت وضعیت نیز در آن آورده می‌شود. صورت وضعیت هر بخش از کار، با قرارداد مربوط به خود تنظیم خواهد شد.
   همانطوریکه در پاسخ یکی از کامنت ها گفته شده است، در کل ضرایبی که می‌توان به مصالح پایکار اعمال کرد، ضریب پیشنهادی پیمانکار و ضریب بالاسری است. این ضرایب به همان طریق و با همان مقداری که به ردیف های کارکرد اعمال می‌شوند در مصالح پایکار هم اعمال خواهند شد. ضریب بالاسری برای طرح‌های عمرانی و کارهایی که با مناقصه واگذار شده‌اند ۱/۳۰ و برای کارهایی که بدون مناقصه و به صورت ترک تشریفات واگذار شده‌اند ۱/۲۰ است. در طرحهای غیر عمرانی نیز این ضریب ۱/۴۱ خواهد بود.
   ذکر این نکته ضروری است که با توجه به ماهیت ضریب منطقه ای، دلیل اصلی ایجاد ضریبی به این نام، سختی اجرای فعالیت و سختی تهیه مصالح و مواد در مناطقی دور از تهران است. لذا انتظار می‌رود بخشی از ضرایب منطقه‌ای نیز به صورتی منطقی در مصالح پایکار اعمال شود. برای تهیه مصالح که در مرحله اول در مصالح پایکار نمود پیدا می‌کند، در متن فهرست بها سخنی از اعمال ضریب منطقه‌ای نیامده است. در نهایت نیز طبق متن فهرست بها ضریب ۷۰ درصد اعمال خواهد شد.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای عمران سافت محفوظ است.