مطالب مشابه

11 نظر

 1. 1

  ابی

  ممنون خیلی عالی بود.

  پاسخ
 2. 2

  مرتضی

  سلام خسته نباشید
  من یه سوال دارم.
  من دو صفحه اکسل دارم ، یکی شامل ۸۰۰ سطر و ۱۰ ستون و دیگری ۸۵۰ سطر و ۱۰ ستون
  نام ستونها و محتوای آنها مانند هم است.
  من میخام این دو صفحه را با هم مقایسه کنم (بر اساس ستون اول به نام شماره پایانه) و صفحه دوم که ۸۵۰ سطر است را مانند صفحه اول که ۸۰۰ سطر دارد مرتب کند و ۵۰ سطر اضافی را نیز به نحوی مشخص کند ، مثلا در انتهای سطرها قرار دهد.
  آیا میتونید راهنماییم کنید؟

  پاسخ
  1. 2.1

   مدیر آموزش

   به نظر می رسد که شما می خواهید سطرهایی از صفحه دوم (صفحه ایی که دارای ۸۵۰ سطر است) که در صفحه اول وجود ندارد را مشخص کنید.
   برای این منظور میتوانید از فرمول COUNTIF استفاده کنید.

   روش کار به این صورت است که ابتدا به صفحه اول بروید و به ستون اول یک نام اختصاص دهید. فرض کنید این ناحیه را PayanehNo1 نامگذاری می کنید.
   توضیحات تکمیلی در مورد تخصیص یک نام به محدوده ایی از صفحه اکسل را از مطلب نام گذاری محدوده در اکسل مطالعه بفرمایید.
   سپس به صفحه دوم بروید و بعد از آخرین ستون آن، یک ستون کمکی در نظر بگیرید. در دومین سطر آن ستون فرمول زیر را وارد بکنید(فرض بر این است که اولین سطر صفحات شما عنوان ستون یا همان هدر است):
   (COUNTIF(PayanehNo1 ,A2
   توضیحات تکمیلی برای نوشتن فرمول در اکسل را از فرمول‌ ها و توابع در اکسل مطالعه بفرمایید.
   اکنون این فرمول را به تمامی سطرها اعمال کند(بر روی قسمت سمت راست و پایین سلولی که فرمول را وارد کرده اید ماوس را نگه دارید و زمانیکه مکان نمای ماوس به شکل + در آمد آن را گرفته و به سمت پایین بکشید).

   حال مشاهده میکنید که در ستون کمکی تعدادی عدد (صفر و یک و …) ظاهر شده است. سطرهایی که در مقابل آن عدد صفر درج شده است، همان سطرهایی هستند که در صفحه دوم وجود دارند ولی در صفحه اول وجود ندارند.
   برای راحت تر دیدن این سطر ها ستون کمکی مورد نظر را فیلتر کنید و از بخش فیلتر فقط مقدار صفر را انتخاب کنید.

   میتوانید همین کار را عیناً با صفحه اول نیز انجام دهید. در این حالت سطرهایی از صفحه اول که روبروی آن عددی بزرگتر از صفر درج شده است آن سطرهایی هستند که هم در صفحه اول هستند و هم در صفحه دوم هستند. در حقیقت عدد مورد نظر نشان می دهد که از آن سطر چند تا در صفحه دیگری وجود دارد!

   پاسخ
 3. 3

  رضا

  سپاس
  بسیار عالی

  پاسخ
 4. 4

  رضا اصغری

  سلام ایا میشود بر اساس ترفندی در اکسل, سورت یک ستون بر اساس تعداد کلمات مشابه صورت گیرد مثلا در یک ستون که ادرس مشتریها است و به صورت منظم ادرس مشتری پس پیش نوشته شده, ترفندی باشه که با سورت بتوان ادرسهای دارای کلمات مشابه کنار هم قرار گیرند

  پاسخ
  1. 4.1

   مدیر آموزش

   سلام
   ابتدا ستونی که می‌خواهید سورت شود را انتخاب نمایید. در تب home به conditional formatting بروید. در این منو می‌توانید با استفاده از Highlight Cell Rules>Text That Contains رنگ سلول ها را براساس کلمه خاصی که مد نظرتان است تغییر دهید. به عنوان مثال در conditional formatting و در Highlight Cell Rules>Text That Contains کلمه آذربایجان را بنویسید و در فرمت بندی آن برای سلول یا نوشته رنگی انتخاب نمایید به طور پیش فرض رنگ قرمز روشن برای سلول و تیره برای نوشته داخل سلول در نظر گرفته شده است. همان را انتخاب نمایید. اکسل تمامی سلول هایی که دارای کلمه آذربایجان باشند را به رنگ قرمز روشن و نوشته آن را قرمز تیره در خواهد آورد.
   ادامه کار آسان است، به منوی سورت رفته و براساس رنگ سورت نمایید. برای دیگر کلمات مورد نظر از رنگ‌های دیگری استفاده نمایید و مجدداً سورت نمایید.

   پاسخ
   1. 4.1.1

    رها

    سلام من یک صفحه اکسل با حدود ۲۰۰۰ سطر گردش اجناس دارم که تعدادی از اجناس آنها تکراری هستند جدول من شامل نام و شماره کالا و قیمت فروش قیمت خرید و تعداد جنس است
    اجناس تکراری باید با هم یکی بشه ولی من سطر تعداد و قیمت فروش رو در هر سطر لازم دارم برای پیدا کردن میانگین گردش اجناس یعنی باید سطر های تکراری رو پیدا کنم ستون تعدادشون رو جمع کنم با جمع کل فروش اجناس و با تقسیم کل تعداد به قیمت کل فروش میانگین قیمت جنس رو محاسبه کنم روشی هست که به من کمک کنه

    پاسخ
    1. 4.1.1.1

     مدیر آموزش

     سلام
     از ابزار Consolidate استفاده نمایید. پس از انجام این کار تمامی مقادیر مربوط به سطرهای تکراری باهم جمع شده و در محلی که خودتان نشان می‌دهید به صورت فشرده و بدون سطرهای تکراری بازنویسی خواهند شد. می‌توانید بر روی داده های بازنویسی شده میانگین گردش اجناس را بگیرید.
     برای این کار، سلولی را که می‌خواهید داده های فشرده شده از آن شروع بشود را انتخاب نمایید. به Data > Consolidate بروید. از منوی کرکره ای Function جمع (sum) را انتخاب کنید. دکمه مقابل Reference را بزنید و محدوده ای که داده هایتان در آن است را انتخاب نمایید. دکمه Add را بزنید تا محدوده مورد نظر به بخش فشرده سازی اضافه شود. در بخش Use labes in تیک هر دو گزینه را بزنید. اگر داده هایتان داری سطر سربرگ نیست تیک گزینه Top row را نزنید. Ok را بزنید. داده هایتان بدون تکرار خواهند بود و مقادیر مربوط به سطرهای تکراری باهم جمع می‌شوند.
     این کار بروی دو ستون انجام خواهد شد. اگر داده هایتان چند ستونه است آنها را دو ستونه کرده و فشرده نمایید. برای مثال می‌توانید نام و شماره کالا را یک ستون و تعداد فروخته شده را در یک ستون دیگر جای دهید و عملیات گفته شده در بالا را انجام دهید. برای هر دو ستون دلخواه از داده ها می‌توان این کار را انجام داد. سعی کنید برای قیمت واحد فروش این کار را انجام ندهید. جمع معمولی قیمت های فروش برای اجناس چندان ارزشی برای محاسبات نخواهد داشت. اگر در ستونی جداگانه قیمت کل فروش را (که حاصلضرب قیمت واحد ضربدر تعداد است) برای هر جنس بدست آورید، جمع این ستون جدید با در دست بودن تعداد کل فروش از هرجنس، برایتان مفید خواهد بود.

     پاسخ
 5. 5

  سلم آبادی

  سلام

  دو جدول در دو شیت متفاوت دارم که هر کدوم داده های متفاوت و گاها تکراری است و من فقط قصد استخراج داده ها مشابه را دارم. که در هر دو شیت اومده، از چه فرمولی میشه استفاده کرد؟

  پاسخ
  1. 5.1

   مدیر آموزش

   به نظر می رسد که شما می خواهید سطرهایی از صفحه دوم که در صفحه اول مشابه است را مشخص کنید.
   برای این منظور می‌توانید از فرمول COUNTIF استفاده کنید.

   روش کار به این صورت است که ابتدا به صفحه اول بروید و به ستون اول یک نام اختصاص دهید. فرض کنید این ناحیه را No1 نامگذاری می کنید.
   توضیحات تکمیلی در مورد تخصیص یک نام به محدوده ایی از صفحه اکسل را از مطلب نام گذاری محدوده در اکسل مطالعه بفرمایید.
   سپس به صفحه دوم بروید و بعد از آخرین ستون آن، یک ستون کمکی در نظر بگیرید. در دومین سطر آن ستون فرمول زیر را وارد بکنید(فرض بر این است که اولین سطر صفحات شما عنوان ستون یا همان هدر است):
   (COUNTIF(No1 ,A2
   توضیحات تکمیلی برای نوشتن فرمول در اکسل را از فرمول‌ ها و توابع در اکسل مطالعه بفرمایید.
   اکنون این فرمول را به تمامی سطرها اعمال کند(بر روی قسمت سمت راست و پایین سلولی که فرمول را وارد کرده اید ماوس را نگه دارید و زمانیکه مکان نمای ماوس به شکل + در آمد آن را گرفته و به سمت پایین بکشید).

   حال مشاهده می‌کنید که در ستون کمکی تعدادی عدد (صفر و یک و …) ظاهر شده است. سطرهایی که در مقابل آن عدد یک درج شده است، همان سطرهایی هستند که در صفحه دوم و اول وجود دارند.
   برای راحت تر دیدن این سطر ها ستون کمکی مورد نظر را فیلتر کنید و از بخش فیلتر فقط مقدار یک را انتخاب کنید.

   می‌توانید همین کار را عیناً با صفحه اول نیز انجام دهید. در این حالت سطرهایی از صفحه اول که روبروی آن عددی بزرگتر از صفر درج شده است آن سطرهایی هستند که هم در صفحه اول هستند و هم در صفحه دوم هستند. در حقیقت عدد مورد نظر نشان می دهد که از آن سطر چند تا در صفحه دیگری وجود دارد!

   پاسخ
 6. 6

  SAMIRA

  سلام وقتتون بخیر
  من یک فایل شامل اطلاعات یکسری اجناس دارم که در شیت اول (نام ، کد کالا ، موجودی ، تعداد ورودی و خروجی ، شماره رسید و …) قرار دارند
  و در شیت بعدی میخوام یک فرم با عنوان رسید انبار داشته باشم که تمامی داده هایی که شماره رسید مشترک دارند رو برام بیاره
  ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای عمران سافت محفوظ است.