مطالب مشابه

6 نظر

 1. 1

  زهره وندی

  سلام در مورد ماده ۱۲بخشنامه سرجمع لطفا راهنمایی کنید چطور میشه از کارفرما پول گرفت
  پروژه دچار تغییراتی شده و فقط در این قالب میشه کمبود مالی رو جبران کرد؟!!

  پاسخ
  1. 1.1

   مدیر آموزش

   سلام
   ماده ۱۲ بخشنامه سرجمع قبلی برای تغییرات نسبت به طرح اولیه در نظر گرفته شده است. اضافه کاریها و کسر کارها ازطریق این ماده پرداخت یا کسر می‌شود. پس از متره و اندازه گیری مقادیر مربوط به تغییرات، ردیف معادل کارهای تغییر یافته از فهرست بهای منظم به قرارداد استخراج شده و در صورتجلسه آورده می‌شود. در نهایت با در نظر گرفتن ضریب پیمان و دیگر ضرایب متعلقه مبالغ مربوط به تغییرات، پرداخت یا کسر می‌شود. شایان ذکر است در بخشنامه جدید ماده مربوطه تغییر یافته است.

   پاسخ
 2. 2

  کامران

  باسلام و تشکر به جهت توضیحات جامع شما
  قرارداد سرجمعی داریم با کارفرمای دولتی
  زمان برآورد کار توسط کارفرما سه ماهه دوم سال ۹۵ می باشد و مبلغ برآورد کارفرما ۱۹۰۰۰ میلیون ریال
  مبلغ پیشنهادی پیمانکار ۱۵۰۰۰ میلیون ریال می باشد
  برای محاسبه ضرایب B
  اولا شاخص رشته ای دوره ای که فهرست پایه مبنای برآورد بر اساس آن تهیه شده چند است؟
  ضریب C چند است؟

  باتشکر از شما

  پاسخ
  1. 2.1

   مدیر آموزش

   سلام
   به احتمال زیاد فهرست بهای منظم به قرارداد مربوط سال ۹۴ است. شاخص های هر فهرست بها سه ماهه چهارم سال قبل است. برای فهرست بهای سال ۹۴ شاخص رشته ای سه ماهه چهارم سال ۹۳ است. همانطوری که در بخشنامه قدیم سرجمع (۱۰۰/۶۴۰۵) آمده است، شاخص رشته ای برای محاسبه ضریب B ، یا شاخص رشته ای است که فهرست بها با آن تهیه شده (در اینجا فهرست بهای ۹۴ که شاخصش می‌شود سه ماهه چهارم سال ۹۳) یا آخرین شاخص که ابلاغ شده است. با مراجعه به سایت نظام فنی و اجرایی کشور، و بررسی تاریخ ابلاغ شاخص ها، خواهید دید که شاخص سه ماهه سوم و چهارم سال ۹۴ در مرداد ۹۵ ابلاغ شده است. و قبل از آن شاخصهای سه ماهه اول و دوم سال ۹۴ در آذر ماه ۹۴ ابلاغ شده است. با مراجعه به تاریخ دقیق برآورد می‌تواند شاخص مربوطه را که یکی از شاخص های سه ماهه چهارم سال ۹۴ یا شاخص سه ماهه دوم سال ۹۴ است را انتخاب نمایید.
   برای محاسبه ضریب C تاریخ دقیق برآورد مورد نیاز است.

   پاسخ
 3. 3

  ولی

  با سلام
  ما یه شرکت تعاونی هستیم که با پیمانکار قرارداد ۱۰ میلیاردی بستیم بعد به علت افزایش کار الحاقیه قرارداد رو تنظیم کردیم و مبلغ قرار داد شد ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون حالا پیمانکار ۱۳ میلیارد ۵۰۰ میلیون صورت وضعیت قطعی داده یعنی بیش از ۲۵ در صد مبلغ اولیه پیمان آیا این کار قانونیه اگه بخواهیم این مبلغ رو پرداخت کنیم باید متمم بنوسیم یا نه چون ما هم محاسبات ایشون رو قبول نداریم بهتره متمم ننوسیم چون طبق محاسبات ما ایشون باید کمتر از ۱۲ میلیارد از ما دریافت کنن ضمنا ما تعاونی مسکن مهر هستیم که اکثرا پیمانکارها قصد دارن سرشون کلاه بگذارن.

  پاسخ
  1. 3.1

   مدیر آموزش

   سلام
   تحت هیچ شرایطی مبلغ اولیه پیمان نمی‌تواند بیش از ۲۵ درصد افزایش داشته باشد. تنظیم متم قرارداد راه مناسبی برای آن خواهد بود. البته بررسی مقادیر و مبلغ مربوط به صورت وضعیت بحثی جداگانه است که باید توسط کارفرما و مشارش انجام شود. پس از بررسی دقیق صورت وضعیت قطعی می‌توانید برای تنظیم متمم اقدام نمایید. ولی در هر حال متمم قرارداد نیز مشکلات خاص خودش را خواهد داشت که احتیاط و دقت زیادی می‌طلبد. در هر صورت بازه ها و محدودیت های زمانی مربوط به بررسی صورت وضعیت و پرداخت‌های مترتب از آن را رعایت نمایید تا مسیر ادعاها و کلیم بعدی پیمانکار هموار نشود.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 5 =

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای عمران سافت محفوظ است.