مطالب مشابه

36 نظر

 1. 1

  شورش کشاورزی

  با سلام
  برای محاسبه تعدیل پروژه ای دارم روش کار می کنم ۲تا سوال برام پیش اومده که ازتون ممنون می شم به من کمک کنید.
  ۱- آیا در محاسبه تعدیل فصولی که ضریب تعدیلشون منفیه میشه ضریب بالاسری فصل رو کم کرد؟

  ۲- در پیمانی که تجهیز و برچیدنش مقطوعه میشه محاسبه تعدیل نکرد؟

  با تشکر

  پاسخ
  1. 1.1

   مدیر آموزش

   سلام
   ۱- ضریب بالاسری یکی از ضرایبی هست که به صورت کلی اعمال می‌شود. ضریبی با نام ضریب بالاسری فصلی فعلا وجود ندارد. در محاسبه تعدیل تنها ضریبی که اعمال خواهد شد ضریب تعدیل است که با توجه به دستورالعمل محاسبه می‌شود. این ضریب باید با چهار رقم اعشار محاسبه و با سه رقم اعشار اعمال شود. کاهش این ضریب تخلف محسوب خواهد شد.
   ۲- در تعدیل فصل تجهیز و برچیدن کارگاه از ضریب تعدیل کلی استفاده خواهد شد. این ضریب با استفاده از شاخص های کلی یک رشته محاسبه می‌شود. اگر یک پیمان دارای تعدیل باشد کلیه فصول باید تعدیل شوند. نمیتوان برخی از فصول را به علت منفی بودن ضریب تعدیل نکرد. مقطوع بودن، درصدی بودن یا آیتمی بودن تجهیز و برچیدن، تاثیری در تعدیل یا عدم تعدیل نخواهد داشت.

   پاسخ
 2. 2

  احمد

  باسلام.اگر بعد از یک دوره تمدید در دور بعدی قرار داد بدون تعدیل تمدید شود نحوه محاسبه تعدیل چگونه خواهد بود.آیا در قسمت بدون تعدیل شاخص های گروهی ثابت می ماند؟

  پاسخ
  1. 2.1

   مدیر آموزش

   سلام
   کارکرد مربوط به هر بخش از قرارداد با توجه به شرایط مندرج در اسناد تعدیل می‌شود. اگر قرارداد اولیه مشمول تعدیل باشد تمامی کارکرد مربوط به آن بخش از قرارداد، طبق بخشنامه، تعدیل می‌شود و برای هر دوره، شاخص‌های منتشر شده از طرف سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بخش دوم قرارداد بدون تعدیل است، کارکرد مربوط به این بخش تعدیلی نخواهد داشت لذا نیازی به شاخص گروهی یا فصلی ندارد. به عبارت دیگر کل کارکرد را به دو بخش تقسیم خواهید نمود. بخش اول مربوط به قرارداد اول و بخش دوم مربوط به متمم (قرارداد تمدید شده). بخش اول تعدیل خواهد شد و بخش دوم تعدیل نخواهد شد.

   پاسخ
 3. 3

  احمد

  با سلام پیرو پست قبلی. قابل ذکر است یک قرار داد است که تا صورت وضعیت دوم آن با تعدیل تمدید شده و از صورت وضعیت دوم تا قطعی آن بدون تعدیل تمدید شده.حالا جهت محاسبه تعدیل باید چیکار کنیم؟

  پاسخ
  1. 3.1

   مدیر آموزش

   سلام
   کارکرد صورت وضعیت اول و دوم تعدیل می‌شود و صورت وضعیت های بعدی تعدیل نمی‌شود. اگر به فرم مربوط به تعدیل دقت نمایید ستونی با عنوان مبلغ کارکرد دوره مشاهده خواهید کرد. مقدار کارکرد صورت وضعیت اول را در ردیف اول و مابه التفاوت صورت وضعیت اول و دوم را در ردیف دوم از این فرم وارد نمایید. تاریخ کارکرد این دو صورت وضعیت نیز مشخص است. سه ماهه مربوط به صورت وضعیت اول و دوم را استخراج نمایید. شاخص‌های مربوط به آنها را از بخشنامه مربوطه برداشته و ضریب تعدیل را با توجه به شاخص مبنا محاسبه نمایید. ستونهای مربوط به شاخص مبنا و شاخص دوره و ضریب تعدیل را وارد نمایید. مبلغ تعدیل به آسانی قابل محاسبه است.
   فرم را از اینجا دانلود نمایید.

   پاسخ
   1. 3.1.1

    رضا

    تمدید قرارداد نمیشود بدون تعدیل باشد مگر منظور متمم باشد که یه قرارداد دیگه هست و اگر نه در تمدید قرارداد حذف تعدیل معنا ندارد

    پاسخ
    1. 3.1.1.1

     مدیر آموزش

     بله فرمایش شما کاملاً درست است. ولی بعضا در پروژه ها کارفرما نظر خاصی را اعمال و به پیمانکار تحمیل می‌کند و پیمانکار با در نظر گرفتن منافع خود برخی از این شرایط را قبول می‌کند. احتمال دارد کارفرمایی قراردادی را بدون تعدیل تمدید کند. این مورد بیشتر در قراردادهایی که در آن مدت قرارداد بیش از بقیه عوامل اهمیت دارد اتفاق می‌افتد.

     پاسخ
 4. 4

  رضا‎

  با سلام
  اگر دوره صورت وضعيت پيمانكار ۴ ماه باشد و فقط ۲ ماه كاركرد واقعي داشته باشد ايا ميتوان در ستون نسبت كاركرد عدد ۰٫۵ را وارد كرد يا حتما بايد جمع نسبت اين ستون ۱ باشد؟
  متشكرم

  پاسخ
  1. 4.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در تعدیل، تعداد روزهای کارکرد واقعی ملاک محاسبات نیست. معیار اصلی تاریخ صورت وضعیت ها خواهد بود. اگر فاصله مابین دو صورت وضعیت ۴ ماه است، قطعاً دوره کار کرد در دو سه ماهه خواهد بود. به فرض مثال اگر کارکرد ۴ ماه از تاریخ ۱۵ فروردین ۹۵ تا ۱۵ مرداد ۹۵ باشد. بخشی از کارکرد در سه ماهه اول ۹۵ و بخش در سه ماهه دوم ۹۵ خواهد بود. در ستون مربوط به نسبت دوره کارکرد، تعداد روزهای کاری در سه ماهه را جمع کرده و بر تعداد کل روزهای آن سه ماهه ( در اینجا سه ماهه اول ۹۳ روز است) تقسیم خواهید نمود. در مثال فرضی کارکرد در سه ماهه اول ۱۶+۳۱+۳۱ روز است. با تقسیم مجموع روزها بر ۹۳ مقداری که در ستون مذکور نوشته خواهد شد برابر ۰/۸۳۹ به دست می‌آید. در سه ماهه دوم نیز تعداد روزهای سه ماهه ۹۳ روز و روزهای کاری ۳۱+۱۶ است. با این اوصاف نسبت دوره کارکرد این سه ماهه نیز ۰/۵۰۵ بدست خواهد آمد.

   پاسخ
 5. 5

  سروش

  با سلام و احترام
  متشکرم از سایت بسیار خوبتون.
  من در حال محاسبه تعدیل قراردادی هستم که ضریب های فصلی و ضریب بالاسری دارد. برای وارد کردن رقم هر فصل از صورت وضعیت باید فقط رقم با ضریب پولوس را وارد کنم و یا باید رقمی که هم ضریب پولوس و ضریب بالاسری در آن محاسبه شده را اعمال کنم؟ ممنونم اگر زودتر بهم پاسخ بدهید.

  پاسخ
  1. 5.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در تعدیل همواره باید کارکرد هر صورت وضعیت با اعمال تمامی ضرایب در جدول مربوطه نوشته شود. اعمال ضریب پیشنهادی به صورت فصلی باید با رعایت شرایط مربوطه انجام شود. اگر مقادیر یک فصل نسبت به برآورد، بیش از ۲۵ درصد تغییرات داشته باشد مجاز به اعمال ضریب پیشنهادی به صورت فصلی نخواهید بود. بالاسری هم ضریبی است که کارکرد صورت وضعیت بدون اعمال آن معنی نخواهد داشت. بدون اعمال بالاسری کارکرد صورت وضعیت ها با مبلغ کل کارکرد در تناقض خواهد بود.

   پاسخ
 6. 6

  ساسان

  با عرض سلام .واقعا ممنونم اینقدر دقیق پاسخ سوالات دوستان رو می دید .
  من تازه شروع به مطالعه تعدیل کردم .ببخشید اگه سوالاتم بی ربط هستن .

  بعضی پروژه ها تعدیلشون رو آخرهای پروژه ارائه میدن و و بعضی هم ماهانه . اگه مثلا مدت پیمان ۱۰ ماهه باشه و در این مدت ۵ صورت وضعیت و یا بیشتر باشه باز هم باید به تعداد صورت وضعیت ها باید تعدیل ارائه داد ؟ نحوه محاسبه ضرایب و کلا محاسبه این تعداد زیاد تعدیل چیه ؟!
  و
  آیا باید هر ماه همراه با صورت وضعیت تعدیل ارائه داد ؟؟
  عذر میخوام سوالاتم طولانی شد .
  سپاسگزارم

  پاسخ
  1. 6.1

   مدیر آموزش

   سلام
   طبق ماده ۳۷ شرایط عمومی پیمان پیمانکار در انتهای هر ماه صورت وضعیت خود را تهیه و تسلیم مشاور می‌کند. با توجه به اینکه شاخصهای تعدیل سه ماهانه هستند، تنظیم صورت وضعیت در انتهای هر ماه، عملا کار تعدیل نویسی را بسیار راحت می‌کند. در جدول مربوط به تعدیل اگر دقت کرده باشید یک ستون مربوط به کارکرد دوره است و یک ستون مربوط به روزهای کارکرد. اگر صورت وضعیت ها در انتهای هر ماه تنظیم شود، محاسبات مربوط به این دو ستون کمتر خواهد شد.
   اگر به شرایط عمومی پیمان مراجعه نمایید، در بند ب از ماده ۳۷ به وضوح اشاره شده است که پیمانکار پس از تایید صورت وضعیت می‌تواند صورت وضعیت تعدیل را تنظیم کرده و تسلیم مشاور نماید. در همین بند به تاخیر در پرداخت صورت وضعیت تعدیل، نیز اشاره شده است. اگر کارفرما نتواند مبلغ صورت وضعیت تعدیل را یک سه ماهه پس از ابلاغ شاخصهای قطعی پرداخت نماید، پیمانکار میتواند نسبت به افزایش مدت زمان پیمان درخواست نماید. در این مورد همانطوری که در تبصره بند ب ماده ۳۷ گفته شده است طبق بند ۹ ماده ۳۰ عمل خواهد شد.
   همانطوری که در بالا گفته شد اگر پس از تایید هر صورت وضعیت تعدیل مربوط به آن نوشته شود قطعاً تعداد صورت وضعیت های تعدیل بیش از تعداد صورت وضعیت ها خواهد شد. توجه داشته باشید که تعدیل هم به صورت موقت و هم به صورت قطعی انجام می‌شود. تعدیل هایی که با شاخصهایی غیر از شاخص های قطعی نوشته شوند، موقت خواهند بود. اکثرا پیمانکاران برای پرهیز از دوباره کاری و اضافه کاری پس از ابلاغ شاخصهای قطعی اقدام به تنظیم تعدیل می‌کنند.
   ضریب تعدیل با استفاده از شاخصهای ابلاغی برای سه ماهه انجام کار و شاخصهای پایه که در قرارداد ذکر شده است، محاسبه می‌شود.
   نمیتوان به همراه صورت وضعیت کارکرد صورت وضعیت تعدیل را هم ارائه نمود. لازمه تنظیم تعدیل، تایید شدن صورت وضعیت هم توسط مشاور و هم توسط کارفرما است.

   پاسخ
   1. 6.1.1

    ساسان

    سلام مجدد .
    واقعا ممنون .
    من به شخصه جایی رو ندیده بودم این همه صبور و دقیق جواب بدن . واقعا ممنونم .

    + تاجایی که اطلاع دارم آخرین شاخص های قطعی مربوط به سه ماهه اول و دوم ۹۵ هستش .
    حالا اگه صورت وضعیت هایی در بهار ۹۶ و یا تابستان ۹۶ باشه ( یا سه ماهه هایی که شاخص قطعیشون نیومده )
    برای تعدیل نویسی باید صبر کنیم تا شاخص های قطعی منتشر بشن ؟؟( طبق فرمایش خودتون برای عدم دوباره کاری )
    + یعنی شما پیشنهاد میدید اگه مثلا دو تا صورت وضعیت توی یه دوره سه ماهه هستش جدا گانه تعدیلشون حساب بشه یا با هم ؟
    باز هم عذر میخوام بابت زیاد نوشتن .
    موفق باشید .

    پاسخ
    1. 6.1.1.1

     مدیر آموزش

     سلام
     ممنون، رسالت عمران سافت آموزش است، دوستان لطف دارند.
     اگر صورت وضعیتی در سه ماهه اول و دوم سال ۹۶ تنظیم شوند دو حالت پیش خواهد آمد. اول اینکه با استفاده از آخرین شاخصهای ابلاغی (که شاخص های سه ماهه دوم ۹۵ است) نسبت به تهیه تعدیل موقت اقدام کنند و بخشی از مطالبات مربوط به این تعدیل را دریافت کنند. دوم اینکه منتظر ابلاغ شاخص مربوط به دوره کارکرد ( در اینجا شاخصهای سه ماهه اول و دوم ۹۶) باشند و تعدیل قطعی این دوره کارکرد را تهیه نمایند. معمولاً به دلیل اتمام بودجه پروژها قبل از رسیدن شاخصهای قطعی، بهتر است بخشی از تعدیل را قبل از اتمام پرژه دریافت نمایید. اگر مبلغ تعدیل چشمگیر باشد، دریافت بخشی از آن نیز ارزش دوباره کاری را خواهد داشت.
     در تنظیم تعدیل حتماً به جدول مربوط دقت فرمایید. در این جدول دو ستون مربوط به کارکرد صورت وضعیت ها مشاهده می‌کنید. ستون سوم جدول مبلغ صورت وضعیت فعلی و ستون چهارم جدول، مبلغ صورت وضعیت قبلی است (ستون بعدی هم مابه التفاوت این دو ستون است). برای تکمیل سطرهای این جدول حتماً باید برای هر صورت وضعیت یک سطر اختصاص بدهید. واضح است که امکان دارد دو یا حتی سه صورت وضعیت در یک سه ماهه قرار بگیرند و شاخص دوره کارکرد و به عبارت دیگر ضریب تعدیل یکسانی داشته باشند.

     پاسخ
 7. 7

  امیرحسین

  سلام و خدا قوت
  لطفا بفرمایید مبنای هر کدام از این موارد از کجا استخراج می شود:
  مدت پیمان؟
  مدت مندرج در پیمان و مدت های تمدید شده؟
  تاریخ شروع به کار؟
  تاریخ تاخیر غیر مجاز؟
  سال مبنا؟
  سال علی الحساب و سه ماه علی الحساب؟
  و اینکه ایا ضریب ۱٫۰۹ارزش افزوده هم لحاظ می شود یا نه؟
  ایا منفی در منفی مثبت می شود؟

  پاسخ
  1. 7.1

   مدیر آموزش

   سلام
   مدت مندرج در پیمان، همان مدت اولیه پیمان است که در متن قرارداد آمده است. با توجه به شرایط عمومی پیمان تحت شرایط خاصی به مدت اولیه پیمان اضافه می‌شود، این همان مدت های تمدید شده است. در حین انجام کار باید مدت های تمدید شده به تایید نظارت و کارفرما رسیده و صورتجلسه مورد نظر تنظیم شود. تاریخ شروع به کار در متن قرارداد آمده است.تاخیر ها چه مجاز و چه غیر مجاز در حین انجام کار باید با مستندات کافی صورتجلسه شود، مدت زمان تاخیرها از صورتجلسات قابل استخراج خواهد بود. سال مبنا،سال علی الحساب و سه ماه علی الحساب در متن قرارداد به صراحت ذکر شده است. عوارض و مالیات ارزش افزوده به عهده کارفرما است. در برخی از پروژه ها کارفرما این مبلغ را به پیمانکار پرداخت می‌کند و پیمانکار موظف به بازپرداخت آن خواهد بود. در پروژه هایی که کارفرما ارزش افزوده را پرداخت نمی‌کند پیمانکار مسئولیتی در این قبال ندارد، ولی در صورت وضعیت ها باید عدم پرداخت ار‌‎زش افزوده قید شود.
   اگر در متن اسناد مناقصه صراحتاً ذکر شود که کارفرما هیچ مبلغی از بابت ارزش افزوده در وجه پیمانکار پرداخت نخواهد کرد، پیمانکار باید این ضریب را در قیمت پیشنهادی خود اعمال نماید.

   پاسخ
 8. 8

  مهرداد

  با سلام و خسته نباشید
  لطف کنید و با توجه به تجربه خودتون بفرمایید بهترین نرم افزار موجود برای برآورد و صورت وضعیت کدومه?
  تکسا؟تدبیر؟تدکار؟ پی وب؟ و یا …

  پاسخ
 9. 9

  رضا

  در صورتی که شاخص مثبت باشد ولی کارکرد منفی شود با کدوم شاخص تعدیل میشود یعنی باید برگردیم صورت وضعیت ها رو اصلاح و بعد تعدیل یا نه با اخرین صورت وضعیت تعدیل میشود با تشکر

  پاسخ
  1. 9.1

   مدیر آموزش

   سلام
   صورت وضعیت های تعدیل هم به مانند صورت وضعیت های کارکرد،موقت و قطعی دارند. یعنی هر صورت وضعیت موقت پس از تایید قابل تصحیح و تجدید نظر است. از طرفی تجمعی بودن صورت وضعیت ها این امکان را می‌دهد که با استفاده از صورت وضعیت قطعی تعدیل کلی را نوشت. ولی باید مد نظر داشت که در هر صورت وضعیت موقت تعدیل یکی از عوامل، کارکرد دوره است. اگر کارکرد دوره‌ای منفی باشد، مبلغ تعدیل به حساب بدهکاری پیمانکار گذاشته می‌شود. ولی اگر هم کارکرد و هم ضریب تعدیل منفی باشد. با ضرب جبری نمیتوان منفی در منفی کرد و مبلغ تعدیل (که این بار مثبت خواهد بود) به حساب بستانکاری پیمانکار منظور کرد. در کل بسته به نظر کارفرما و مشاور هم می‌توان صورت وضعیت های موقت را تصحیح کرد هم در صورت وضعیت قطعی تعدیل، تصحیحات لازم را انجام داد.

   پاسخ
 10. 10

  تینا

  سلام و خسته نباشید
  جهت انجام تعدیل،تسهیلات هم تعدیل بهش تعلق میگیره ؟و اگه میگیره آیا ضریبی مثل بالاسری و غیره درش ضرب میشه یا خیر؟

  پاسخ
  1. 10.1

   مدیر آموزش

   سلام
   اگر منظورتان از تسهیلات، تجهیز کارگاه است. بله تعدیل می‌شود. همانطوری که در بالا گفته شده است، مبلغ کارکرد، با شاخص‌های گروهی (فصلی) فهرست بهای واحد پایه مربوط تعدیل می‌شود. مبلغ تجهیر و برچیدن کارگاه، با شاخص کلی تعدیل می‌شود. مبلغ مصالح پایکار در هر فهرست پایه، با شاخص گروهی (فصلی) تعدیل می‌شود. مبالغ مصالح پایکار مربوط به سیمان، شن و ماسه با شاخص های گروهی فصل (بتن درجا) در فهرست مربوط تعدیل می‌شود.

   پاسخ
 11. 11

  هستی

  با سلام و عرض ادب خسته نباشید من در حال محاسبه ضرایب تعدیل هستم و تازه مطالعه و بررسی تعدیل رو شروع کردم .الان با مشکلی مواجه شدم شاخص های مبنا برای فصول ۱ تا ۱۱ مشخص است ولی برای فصول ۱۲ تا ۱۴ که مربوط به تهیه لوله است و از اواسط پیمان اضاف شده اند موجود نیستند الان سوالم اینه واسه محاسبه ضرایب این فصول چطور باید عمل کنیم؟؟

  پاسخ
  1. 11.1

   مدیر آموزش

   سلام
   معمولاً اضافه شدن فصول یا ردیف هایی به این شکل با یک دستور کار صورت می گیرد. در این دستور کار معمولاً نحوه پرداخت و تعدیل (در صورت وجود) مشخص می‌شود. اگر پیمانی شامل تعدیل باشد، به مانند متن قرارداد، فهرست بهای مرجع برای پرداخت و همچنین تمامی موارد لازم برای تعدیل من جمله شاخص مبنا باید در آن ذکر شده باشد. در غیر این صورت باید طی یک نامه و با پیوست قرار دادن دستور کار فوق الذکر، از کارفرما یا مشاور درخواست نمایید این موارد را مشخص نمایند. کار جدید (که در آن ردیفی یا بهایی برای پرداخت در فهرست بها وجود ندارد) نیز نوعی از کارهایی است که بعضاً بعد از تنظیم قرارداد و در حین اجرا به پیمانکار ابلاغ می‌شود. اگر به نحوه محاسبه بهای واحد کارجدید دقت نمایید (در صورت وجود تعدیل در قرارداد) یک تعدیل معکوس صورت گرفته و شاخص مبنا برای تعدیل نهایی، همان شاخص مبنای پیمان در نظر گرفته می‌شود. اگر مبنای پرداخت فصولی که بعداً اضافه شده است همان فهرست بهای سایر فصول باشد، اصولاً شاخص مبنا هم باید همان شاخص مبنای سایر فصول باشد. با فرض اینکه پیمانکار برای فصول جدید قیمتی ارائه نکرده است، از لحاظ تکنیکی هم باید شاخص همان شاخص مبنای ابتدای قرارداد باشد.

   پاسخ
 12. 12

  تینا

  با سلام
  جهت انجام تعدیل .دوره مبنای پیمان رو چه تاریخی باید در نظر بگیریم؟
  سه ماهه قبل از برگزاری مناقصه؟یا سه ماهه قبل از شروع به کار؟

  پاسخ
  1. 12.1

   مدیر آموزش

   سلام
   همانطوری که در بالا گفته شده است. شاخص مبنای پیمان برای برگزاری مناقصه، یک دوره سه ماهه قبل از دوره سه ماهه‌ای که آخرین روز مهلت تعیین شده توسط کارفرما برای تسلیم پیشنهاد قیمت پیمانکار در آن واقع شده است. فرض کنید آخرین روز مهلت تسلیم پیشنهاد قیمت در اسناد، ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ مشخص شده باشد، در این صورت شاخص مبنای پیمان، شاخص سه ماهه سوم سال ۹۵ خواهد بود.

   شاخص مبنای پیمان برای ترک مناقصه، یک دوره سه ماهه قبل از دوره سه ماهه‌ای که پیشنهاد نهایی پیمانکار به صورت کتبی تسلیم کارفرما شده است. در این شرایط تاریخ و روز خاصی برای تسلیم پیشنهاد قیمت مشخص نشده است و امکان دارد طی چندین مرحله مذاکره بین پیمانکار و کارفرما چندین نوع قیمت پیشنهادی توسط پیمانکار ارائه شود. در نهایت پیشنهاد قیمتی که منجر به عقد قرارداد شود ملاک خواهد بود. فرض کنید پیمانکار در ۳۱ شهریور ۹۵ آخرین پیشنهاد قیمت خود را ارائه کرده است و طبق این پیشنهاد، قراردادی به امضاء طرفین رسیده است، شاخص مبنای این پیمان شاخص سه ماهه دوم سال ۹۵ خواهد بود.

   پاسخ
 13. 13

  Arash

  با سلام و خدا قوت. اگه ممکنه در مورد نحوه محاسبه تعدیل برای تجهیز کارگاه و مصالح پایکار توضیح بفرمایید. با تشکر

  پاسخ
  1. 13.1

   مدیر آموزش

   سلام
   تجهیز کارگاه هم مانند کارکرد داری مبلغی است که در سه ماهه های مختلفِ طول دوره پیمان مقادیر مختلفی دارد. به عبارت دیگر مبلغ کل تجهیز کارگاه چه به صورت درصدی و چه به صورت مقطوع، به مرور و در طول مدت پیمان به پیمانکار پرداخت می‌شود. در همان جدول مربوط به تعدیل برای سه ماهه های مختلف مبلغ کارکرد تجهیز کارگاه را استخراج نمایید و همانطوری که در متن بالا گفته شده است، با شاخص کلی (نه با شاخص فصلی) ضریب تعدیل را محاسبه نموده و آن را تعدیل نمایید.
   برای مصالح پایکار نیز، با توجه به مقدار مصالح پایکار در هر صورت وضعیت می‌توان با استفاده از فصل مصالح پایکار مبلغ ریالی این مصالح را بدست آورد. این مبالغ و مقادیر نیز می‌تواند به صورت ماهانه و سه ماهانه تفکیک شود. پس از تفکیک، ضریب تعدیل مصالح پایکار با شاخص گروهی (فصلی) محاسبه و تعدیل مربوط به آن نیز به راحتی انجام می‌شود.

   پاسخ
 14. 14

  سعید

  با سلام و عرض خسته نباشید و خدا قوت. اینجانب تازه میخام تعدیل رو یاد بگیرم. در صورت امکان راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 15. 15

  احسان

  با سلام در پروژه ای که به خاتمه انجامیده است پس از ارائه تعدیل نرخ ارز کارفرما به استناد تبصره بند ۵ بخشنامه ۱۰۱/۱۷۳۰۷۳ تاریخ صورت وضعیت های ماقبل قطعی و قطعی را علیرغم تایید صورتمجالس و صورت وضعیت ها توسط دستگاه نظارت و خود کارفرما قبول ندارد .
  سوال اینکه آیا منظور از کارکرد واقعی در تبصره فوق الذکر تقسیم کارکرد آیتم ها در سه ماهه ها در حدفاصل وضعیت قبلی یا فعلی می باشد و یا کارفرما می تواند به استناد این تبصره کل تاریخ هایی که قبلا تایید نموده را نادیده بگیرد .
  با تشکر

  پاسخ
  1. 15.1

   مدیر آموزش

   سلام
   همانطوری که در تبصره بند ۵ بخشنامه تعدیل آمده است، باید زمان واقعی کارکرد برای تعدیل به کار گرفته شود. اصولا چیزی که کارفرما تایید می‌کند مبالغ و مقادیر در صورت وضعیت ها و صورتجلسات است! البته بعضی از پیمانکاران هم برای دریافت مبالغ اضافی ناشی از تعدیل، تاریخ های غیر واقعی در صورتجلسات و صورت وضعیت ها اعمال می‌نمایند و اکثراً کارفرما توجهی به این تاریخ ها نمی‌کند. ولی در نهایت اگر کارفرما تشخیص بدهد که تاریخ های ذکر شده در صورتجلسات و صورت وضعیت ها واقعی نیستند، می‌تواند این تاریخ ها را تغییر دهد. اگر پیمانکار مستندی غیر از صورتجلسات و صورت وضعیت ها (مانند گزارش روزانه مورد تایید مشاور و کارفرما) نداشته باشد، باید تاریخ های ابلاغ شده از طرف کارفرما را قبول نماید.
   در پاسخ به سوال شما، منظور از زمان واقعی کارکرد همان زمانی است که عملیات اتفاق افتاده است. این زمان ربطی به سه ماهه ها یا تقسیم کارکرد مابین این سه ماهه ها ندارد. همانطوری که گفته شد اگر غیر واقعی بودن زمان انجام عملیات در صورت وضعیت ها تشخیص داده شود و پیمانکار نتواند مستند قابل قبولی برای اثبات آن ارائه دهد، کارفرما می‌تواند تاییدات قبلی خود را تغییر دهد.

   پاسخ
 16. 16

  مجتبی

  برای نوشتن وضعیت تعدیل یک پروزه ،فاصله زمانی بین دو صورت وضعیت تایید شده بیش از ۵ ماه بوده است. حال اگر فرضا جهت نوشتن تعدیل فصل بتن ریزی عملیات بتن ریزی فقط در یک روز اتفاق افتاده باشد چگونه باید تعدیل ان را نوشت؟
  ایا تعدیل فقط نسبت به روزیکه تاریخ بتنریزی در ان انجام شده محاسبه میشود یا در همان ۵ ماهی که فاصله دو وضعیت بوده تعدیل محاسبه میشود؟

  پاسخ
  1. 16.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در نوشتن صورت وضعیت تعدیل همواره باید زمان واقعی انجام کارها در جدول وارد شود. عملیات را با توجه به زمان دقیق اجرا، بین سه ماهه های سال تقسیم کنید. با استفاده از شاخص آن سه ماهه به راحتی تعدیل را انجام دهید.
   فرض کنید بتن ریزی شما در ۲۴ تیر ۹۴ انجام شده است. این تاریخ در سه ماهه دوم سال ۹۴ واقع شده است. شاخص این سه ماهه را پیدا کرده ضریب تعدیل را محاسبه نمایید. ادامه کار آسان است تمامی اطلاعات مربوط به جدول تعدیل را دارید. وارد نموده مبلغ تعدیل را محاسبه نمایید.

   پاسخ
 17. 17

  مجتبی

  در وضعیت شما ره یک فصل مصالح پایکار شامل اهن الات و میلگرد و شن و ماسه و سیمان بوده است.حال اگر بخواهیم تعدیل ان را بنویسیم شاخصهای ان از کدام فصل است؟
  سوال بعدی: در وضعیت یک مصالح پایکار گرفتیم.در وضعیت ۲ مصالح پایکار هیچی نداریم. حال اگر تعدیل وضعیت ۲ را بنویسیم ایا باید مصالح پایکار را بصورت منفی بنویسیم؟با توجه به اینکه شاخصها روند افزایشی دارد ایا این مقدار منفی ان از انچه در وضعیت تعدیل یک تحت عنوان مصالح پایکار نوشتیم بیشتر نمیشود؟

  پاسخ
  1. 17.1

   مدیر آموزش

   سلام
   فلسفه تعدیل را باید در نظر داشته باشید. در اکثر مواقع تاریخ پیشنهاد قیمت پیمانکار با تاریخ اجرای عملیات متفاوت است. فرض کنید پیمانکار با فهرست بهای سال ۹۴ پیشنهاد قیمت خود را تسلیم کارفرما نموده است.
   که در این صورت سه ماهه مبنای قیمت پیشنهادی، سه ماهه چهارم سال ۹۳ خواهد بود. به عبارت دیگر این گونه می‌توان برداشت کرد که قیمتهای روز سه هاهه چهارم سال ۹۳ برای اجرای کار درنظر گرفته شده است. حال اگر به فرض مثال بخشی از عملیات اجرایی (نه خرید مصالح)، در اردیبهشت سال ۹۶ انجام شده باشد، به واسطه افزایش (یا کاهش) قیمت ها در این مدت (از مثلاً اسفند ۹۳ تا اردیبهشت ۹۶) پیمانکار عملیات را با بهایی متفاوت از آنچه که اعلام نموده، اجرا خواهد نمود. تعدیل یعنی به روز کردن قیمت پیشنهادی پیمانکار برای اجرای عملیات نه خرید مصالح. به همین دلیل است که مصالح پایکار در بخشنامه شاخص‌های تعدیل مقداری ندارد. به عبارت دیگر خرید مصالح بخشی از پروسه اجرای عملیات است. یعنی پیمانکار هر مقدار مصالحی با هر قیمتی که تهیه کند در نهایت با تعدیل کارکرد، تفاوت قیمت مصالح در زمان پیشنهاد قیمت و اجرا را دریافت خواهد نمود. از اینرو مصالح پایکار نیازی به تعدیل ندارند.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای عمران سافت محفوظ است.