مطالب مشابه

8 نظر

 1. 1

  شورش کشاورزی

  با سلام
  برای محاسبه تعدیل پروژه ای دارم روش کار می کنم ۲تا سوال برام پیش اومده که ازتون ممنون می شم به من کمک کنید.
  ۱- آیا در محاسبه تعدیل فصولی که ضریب تعدیلشون منفیه میشه ضریب بالاسری فصل رو کم کرد؟

  ۲- در پیمانی که تجهیز و برچیدنش مقطوعه میشه محاسبه تعدیل نکرد؟

  با تشکر

  پاسخ
  1. 1.1

   مدیر آموزش

   سلام
   ۱- ضریب بالاسری یکی از ضرایبی هست که به صورت کلی اعمال می‌شود. ضریبی با نام ضریب بالاسری فصلی فعلا وجود ندارد. در محاسبه تعدیل تنها ضریبی که اعمال خواهد شد ضریب تعدیل است که با توجه به دستورالعمل محاسبه می‌شود. این ضریب باید با چهار رقم اعشار محاسبه و با سه رقم اعشار اعمال شود. کاهش این ضریب تخلف محسوب خواهد شد.
   ۲- در تعدیل فصل تجهیز و برچیدن کارگاه از ضریب تعدیل کلی استفاده خواهد شد. این ضریب با استفاده از شاخص های کلی یک رشته محاسبه می‌شود. اگر یک پیمان دارای تعدیل باشد کلیه فصول باید تعدیل شوند. نمیتوان برخی از فصول را به علت منفی بودن ضریب تعدیل نکرد. مقطوع بودن، درصدی بودن یا آیتمی بودن تجهیز و برچیدن، تاثیری در تعدیل یا عدم تعدیل نخواهد داشت.

   پاسخ
 2. 2

  احمد

  باسلام.اگر بعد از یک دوره تمدید در دور بعدی قرار داد بدون تعدیل تمدید شود نحوه محاسبه تعدیل چگونه خواهد بود.آیا در قسمت بدون تعدیل شاخص های گروهی ثابت می ماند؟

  پاسخ
  1. 2.1

   مدیر آموزش

   سلام
   کارکرد مربوط به هر بخش از قرارداد با توجه به شرایط مندرج در اسناد تعدیل می‌شود. اگر قرارداد اولیه مشمول تعدیل باشد تمامی کارکرد مربوط به آن بخش از قرارداد، طبق بخشنامه، تعدیل می‌شود و برای هر دوره، شاخص‌های منتشر شده از طرف سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بخش دوم قرارداد بدون تعدیل است، کارکرد مربوط به این بخش تعدیلی نخواهد داشت لذا نیازی به شاخص گروهی یا فصلی ندارد. به عبارت دیگر کل کارکرد را به دو بخش تقسیم خواهید نمود. بخش اول مربوط به قرارداد اول و بخش دوم مربوط به متمم (قرارداد تمدید شده). بخش اول تعدیل خواهد شد و بخش دوم تعدیل نخواهد شد.

   پاسخ
 3. 3

  احمد

  با سلام پیرو پست قبلی. قابل ذکر است یک قرار داد است که تا صورت وضعیت دوم آن با تعدیل تمدید شده و از صورت وضعیت دوم تا قطعی آن بدون تعدیل تمدید شده.حالا جهت محاسبه تعدیل باید چیکار کنیم؟

  پاسخ
  1. 3.1

   مدیر آموزش

   سلام
   کارکرد صورت وضعیت اول و دوم تعدیل می‌شود و صورت وضعیت های بعدی تعدیل نمی‌شود. اگر به فرم مربوط به تعدیل دقت نمایید ستونی با عنوان مبلغ کارکرد دوره مشاهده خواهید کرد. مقدار کارکرد صورت وضعیت اول را در ردیف اول و مابه التفاوت صورت وضعیت اول و دوم را در ردیف دوم از این فرم وارد نمایید. تاریخ کارکرد این دو صورت وضعیت نیز مشخص است. سه ماهه مربوط به صورت وضعیت اول و دوم را استخراج نمایید. شاخص‌های مربوط به آنها را از بخشنامه مربوطه برداشته و ضریب تعدیل را با توجه به شاخص مبنا محاسبه نمایید. ستونهای مربوط به شاخص مبنا و شاخص دوره و ضریب تعدیل را وارد نمایید. مبلغ تعدیل به آسانی قابل محاسبه است.
   فرم را از اینجا دانلود نمایید.

   پاسخ
 4. 4

  رضا‎

  با سلام
  اگر دوره صورت وضعيت پيمانكار ۴ ماه باشد و فقط ۲ ماه كاركرد واقعي داشته باشد ايا ميتوان در ستون نسبت كاركرد عدد ۰٫۵ را وارد كرد يا حتما بايد جمع نسبت اين ستون ۱ باشد؟
  متشكرم

  پاسخ
  1. 4.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در تعدیل، تعداد روزهای کارکرد واقعی ملاک محاسبات نیست. معیار اصلی تاریخ صورت وضعیت ها خواهد بود. اگر فاصله مابین دو صورت وضعیت ۴ ماه است، قطعاً دوره کار کرد در دو سه ماهه خواهد بود. به فرض مثال اگر کارکرد ۴ ماه از تاریخ ۱۵ فروردین ۹۵ تا ۱۵ مرداد ۹۵ باشد. بخشی از کارکرد در سه ماهه اول ۹۵ و بخش در سه ماهه دوم ۹۵ خواهد بود. در ستون مربوط به نسبت دوره کارکرد، تعداد روزهای کاری در سه ماهه را جمع کرده و بر تعداد کل روزهای آن سه ماهه ( در اینجا سه ماهه اول ۹۳ روز است) تقسیم خواهید نمود. در مثال فرضی کارکرد در سه ماهه اول ۱۶+۳۱+۳۱ روز است. با تقسیم مجموع روزها بر ۹۳ مقداری که در ستون مذکور نوشته خواهد شد برابر ۰/۸۳۹ به دست می‌آید. در سه ماهه دوم نیز تعداد روزهای سه ماهه ۹۳ روز و روزهای کاری ۳۱+۱۶ است. با این اوصاف نسبت دوره کارکرد این سه ماهه نیز ۰/۵۰۵ بدست خواهد آمد.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای عمران سافت محفوظ است.