مطالب مشابه

11 نظر

 1. 1

  امیر

  لطفا منابع رو ذکر بفرمایین..سریع لطف کنین ممنون میشم

  پاسخ
  1. 1.1

   مدیر آموزش

   سلام
   بخشهایی از مطالب عمران سافت که به تجزیه و تحلیل مصالح ساختمانی می‌پردازد اغلب از تجربه کاری تیم فنی استخراج می‌شود. در بسیاری از موارد این تجربیات با مراجعه به نشریات و معیارهای فنی سازمان مدیریت و برنامه ریزی شکل مستندتر و قابل اطمینان تری به خود می‌گیرد. در تهیه مطالب مربوط به مقدار مصالح مصرفی در کارهای ساختمانی، از نشریه شماره ۲۸ سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز بهره گرفته شده است.

   پاسخ
 2. 2

  یوسف

  با تشکر از مطالب خوبتون. در مورد کنترل واژگونی دیوار سنگی میتونین راهنمایی کنین

  پاسخ
  1. 2.1

   مدیر آموزش

   سلام
   فارغ از استحکام و پیوستگی بدنه دیوارهای سنگی که کمتر از نمونه‌های بتنی مشابه است، کنترل واژگونی تمامی دیواره‌ها با روش یکسانی انجام می‌شود. روش کلی در کنترل واژگونی، بررسی نیروی‌های وارده به سازه در جهات مختلف است. دو دسته کلی از نیروها در هر سازه، برای این کنترل بررسی می‌شود. دسته اول نیروهایی که موجب ناپایداری و دسته دوم نیروهایی که باعث پایداری سازه می‌شوند. دیاگرام نیروهای وارده به سازه از قبیل فشار خاک، وزن سازه و … را رسم نمایید. محل اثر هر یک از نیروها را پیدا کنید. بسته به هندسه سازه ممکن است حاصل محاسباتتان دو یا چند نیروی متمرکز باشد که در نقاط مختلف به سازه وارد می‌شوند. گشتاور (لنگر) این نیروها را نسبت به نقطه دلخواهی محاسبه نمایید (پاشنه بیرونی دیوار نقطه مناسبی است). نیروهای پایداری به مانند وزن سازه سبب ایجاد گشتاور مقاوم و نیروهای ناپایدار کننده مانند فشار خاک، زلزله و باد باعث ایجاد گشتاور واژگونی می‌شوند. گشتاور واژگونی سعی در چرخاندن سازه حول پاشنه آن را دارد. نسبت گشتاور مقاوم به گشتاور واژگونی، پایداری یا عدم پایداری سازه تحت اثر نیروهای فوق الذکر را نشان خواهد داد. در آیین نامه های مختلف معیار پایداری اعداد متفاوتی ذکر شده است. در کل نسبت ۱/۵ و بیشتر معمولاً بیانگر پایداری سازه است به عبارت دیگر اگر گشتاور مقاوم بیش از ۱/۵ برابر گشتاور واژگونی باشد سازه از لحاظ واژگونی پایدار در نظر گرفته می‌شود.
   در مورد فشار خاک باید از روابط مکانیک خاک به درستی استفاده شود و بحرانی ترین حالت خاک نیز در نظر گرفته شود. نکته اساسی دیگر در محاسبه پایداری دیوار شناسایی صحیح تمامی نیروها و محل اثر آنها است.
   اطلاعات بیشتر در مورد طراحی دیوارهای حایل در نشریه شماره ۳۰۸ سازمان مدیریت و برنامه ریزی آمده است.

   پاسخ
 3. 3

  مهدی

  سلام
  ممنون از مطالب خوبتون فقط یه سوالی داشتم اعداد بالا برای ساختن چه مقدار مصالح هست برای ساخت ۱متر مکعب از ملات اینا نیازه؟مثلا
  ملات ماسه سیمان ۱:۶ الف – ماسه شسته متر مکعب ۱/۰۳۳ – ۱/۰۵
  ب – سیمان کیلوگرم ۱۹۸- ۲۰۴
  ج – آب لیتر ۲۵۶- ۲۶۹
  این اولی بر حسب وزن مخصوص وعددی که زدید ۱۶۰۰ کیلو گرم ماسه نیازه درسته؟ به این ۱۶۰۰ باید ۱۹۸ کیلو سیمان زده بشه؟ من متوجه اعداد دقیق نشدم.

  پاسخ
  1. 3.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در جدول بالا با استفاده از مصالح ذکر شده یک متر مکعب از ملات مربوطه تولید خواهد شد. واحدهای شمارشی که برای هر نوع از مصالح آورده شده است، واحدهای مرسوم در کارگاه‌های ساختمانی است. به عنوان مثال سیمان و گچ و خاک سنگ و … همواره برحسب کیلوگرم و آب بر حسب لیتر بیان می‌شود و شما در کارگاه با این موارد مشکلی نخواهید داشت. ولی در مورد خاک و شن و ماسه معمولاً از دو واحد متر مکعب یا کیلوگرم استفاده می‌شود. بسته به اینکه مصالح از معدن کدام منطقه استحصال شود شن و ماسه دارای وزن مخصوص متفاوتی خواهد بود. به دلیل این که در این محاسبات، تولید یک متر مکعب از هر ملات مد نظر بوده است، استفاده از واحد کیلوگرم برای مصالح شن و ماسه منطقی به نظر نمی‌رسد. علتش هم همان تفاوت در وزن مخصوص مصالح در مناطق مختلف است. به عنوان مثال اگر در تهران یک متر مکعب ماسه ۱۶۰۰ کیلوگرم وزن داشته باشد و ما محاسبات را بر این اساس تنظیم کنیم، ۱۶۴۸ کیلوگرم از این ماسه برای ملات ماسه سیمان ۱:۶ نیاز خواهیم داشت. فرض کنید در منطقه‌ای دیگر وزن مخصوص ماسه ۱۷۵۰ کیلوگرم باشد، در این منطقه ۱۷۸۵ کیلوگرم ماسه برای ملات فوق الذکر نیاز خواهیم داشت. به الطبع در هر منطقه‌ای بسته به وزن مخصوص مصالح، مقادیر وزنی مختلفی از مصالح در تولید ملات ها به کار خواهد رفت.
   برای تولید یک متر مکعب از ملات ماسه سیمان ۱:۶ ۱/۰۵ متر مکعب ماسه، ۲۰۴ کیلوگرم سیمان و ۲۶۹ لیتر آب مورد نیاز است. با توجه به وزن مخصوص ماسه منطقه، وزن مورد نیاز آن را به راحتی می‌توانید محاسبه نمایید.
   در جدول دو ستون برای مصالح آمده است، ستون اول بدون در نظر گرفت پرت مصالح و ستون دوم با در نظر گرفتن پرت مصالح است. پرت یا همان دور ریز مصالح جزء جدانشدنی در کارهای عمرانی بوده و در نظر نگرفتن آن موجب خواهد شد که محصول تولیدیتان به اندازه مورد نیازتان نباشد.

   پاسخ
   1. 3.1.1

    Meisam

    سلام و وقت بخیر , من یه شخص تازه کار در زمینه عمرانی هستم ,
    خواستم ببینم با این اعداد ما یک مترمکعب ملات بدست میاریم
    توی نقشه ما ضخامت ملات رو هر چی داده بود
    باید تقسیم کنیم درسته؟
    فرض کنید ضخامت ملات در نقشه های اجرایی ۵ سانتی متر عنوان شده
    پس به طور مثال برای یک متر مربع از ملات ۱:۶ ما ۱۰/۲ کیلوگرم سیمان احتیاج داریم؟
    درسته؟
    ممنونم

    پاسخ
    1. 3.1.1.1

     مدیر آموزش

     سلام
     مقادیر داده شده در جدول ها برای ساخت یک متر مکعب از ملات ها است. در مثال، ضخامتی که در نقشه عنوان شده است بر حسب سانتیمتر است. برای محاسبه مصالح مورد نیازِ یک متر مربع از ملات ذکر شده یا هر ملات دیگری، ضخامت را به متر تبدیل کنید و حجم یک متر مربع از اندود را بدست آورید. در این مثال ضخامت اندود ۰/۰۵ متر است، لذا حجم اندود در این یک متر مربع (۰/۰۵×۱×۱) ۰/۰۵ متر مکعب خواهد بود. حال با استفاده از جدول، ملات مورد نظر را انتخاب کنید. مصالح مورد نیاز برابر است با مصالح موجود در جدول ضربدر حجم محاسبه شده. در این مثال مقادیر جدول در ۰/۰۵ ضرب خواهد شد.

     پاسخ
     1. 3.1.1.1.1

      Meisam

      خیلی ممنونم از پاسخگویی سریع شما

 4. 4

  پانته آ

  در رابطه با وزن مخصوص ملاتها پس از خشک شدن هم میتونید راهنمایی کنید؟

  پاسخ
  1. 4.1

   مدیر آموزش

   سلام
   با توجه به اینکه پس از خشک شدن، آبی در آن وجود نخواهد داشت، وزن آب را از وزن کل مخلوط را کم کنید.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 5 =

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت برای عمران سافت محفوظ است.