مطالب مشابه

127 نظر

 1. 1

  شورش کشاورزی

  با سلام
  برای محاسبه تعدیل پروژه ای دارم روش کار می کنم ۲تا سوال برام پیش اومده که ازتون ممنون می شم به من کمک کنید.
  ۱- آیا در محاسبه تعدیل فصولی که ضریب تعدیلشون منفیه میشه ضریب بالاسری فصل رو کم کرد؟

  ۲- در پیمانی که تجهیز و برچیدنش مقطوعه میشه محاسبه تعدیل نکرد؟

  با تشکر

  پاسخ
  1. 1.1

   مدیر آموزش

   سلام
   ۱- ضریب بالاسری یکی از ضرایبی هست که به صورت کلی اعمال می‌شود. ضریبی با نام ضریب بالاسری فصلی فعلا وجود ندارد. در محاسبه تعدیل تنها ضریبی که اعمال خواهد شد ضریب تعدیل است که با توجه به دستورالعمل محاسبه می‌شود. این ضریب باید با چهار رقم اعشار محاسبه و با سه رقم اعشار اعمال شود. طبق بند ۴ بخشنامه شماره ۹۵/۶۶۱۷۴۰ مورخه ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ (شاخص‌هاي قطعي دوره‌هاي سه ماهه سوم و چهارم سال ۱۳۹۴ ) – در صورتي كه در محاسبه تعديل هر فصل و رشته، ضريب تعديل منفي شود، مقادير منفي به حساب بدهكاري پيمانكار منظور مي‌شود، وليكن ضريب بالاسري در صورت وضعيت تعديل آن بخش اعمال نمي‌شود.
   ۲- در تعدیل فصل تجهیز و برچیدن کارگاه از ضریب تعدیل کلی استفاده خواهد شد. این ضریب با استفاده از شاخص های کلی یک رشته محاسبه می‌شود. اگر یک پیمان دارای تعدیل باشد کلیه فصول باید تعدیل شوند. نمیتوان برخی از فصول را به علت منفی بودن ضریب تعدیل نکرد. مقطوع بودن، درصدی بودن یا آیتمی بودن تجهیز و برچیدن، تاثیری در تعدیل یا عدم تعدیل نخواهد داشت.

   پاسخ
   1. 1.1.1

    سجاد

    سلام
    طبق بلند ۴ شرح ابلاغ شاخصهای ۳و۴ سال ۹۵ ضریب بالاسری به تعدیل منفی تعلق میگیرد.
    درباره سوال دوم چون مبلغ تعدیل حاصل جمع جبری فصلها میباشد (جمع جبری یعنی جمع اعداد مثبت و منفی) پس نمیتونم ردیفهای منفی رو حذف کرد و باید اعمال شه و فرقی نداره فصل کارکرد باشه یا تجهیز…

    پاسخ
 2. 2

  احمد

  باسلام.اگر بعد از یک دوره تمدید در دور بعدی قرار داد بدون تعدیل تمدید شود نحوه محاسبه تعدیل چگونه خواهد بود.آیا در قسمت بدون تعدیل شاخص های گروهی ثابت می ماند؟

  پاسخ
  1. 2.1

   مدیر آموزش

   سلام
   کارکرد مربوط به هر بخش از قرارداد با توجه به شرایط مندرج در اسناد تعدیل می‌شود. اگر قرارداد اولیه مشمول تعدیل باشد تمامی کارکرد مربوط به آن بخش از قرارداد، طبق بخشنامه، تعدیل می‌شود و برای هر دوره، شاخص‌های منتشر شده از طرف سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر بخش دوم قرارداد بدون تعدیل است، کارکرد مربوط به این بخش تعدیلی نخواهد داشت لذا نیازی به شاخص گروهی یا فصلی ندارد. به عبارت دیگر کل کارکرد را به دو بخش تقسیم خواهید نمود. بخش اول مربوط به قرارداد اول و بخش دوم مربوط به متمم (قرارداد تمدید شده). بخش اول تعدیل خواهد شد و بخش دوم تعدیل نخواهد شد.

   پاسخ
 3. 3

  احمد

  با سلام پیرو پست قبلی. قابل ذکر است یک قرار داد است که تا صورت وضعیت دوم آن با تعدیل تمدید شده و از صورت وضعیت دوم تا قطعی آن بدون تعدیل تمدید شده.حالا جهت محاسبه تعدیل باید چیکار کنیم؟

  پاسخ
  1. 3.1

   مدیر آموزش

   سلام
   کارکرد صورت وضعیت اول و دوم تعدیل می‌شود و صورت وضعیت های بعدی تعدیل نمی‌شود. اگر به فرم مربوط به تعدیل دقت نمایید ستونی با عنوان مبلغ کارکرد دوره مشاهده خواهید کرد. مقدار کارکرد صورت وضعیت اول را در ردیف اول و مابه التفاوت صورت وضعیت اول و دوم را در ردیف دوم از این فرم وارد نمایید. تاریخ کارکرد این دو صورت وضعیت نیز مشخص است. سه ماهه مربوط به صورت وضعیت اول و دوم را استخراج نمایید. شاخص‌های مربوط به آنها را از بخشنامه مربوطه برداشته و ضریب تعدیل را با توجه به شاخص مبنا محاسبه نمایید. ستونهای مربوط به شاخص مبنا و شاخص دوره و ضریب تعدیل را وارد نمایید. مبلغ تعدیل به آسانی قابل محاسبه است.
   فرم را از اینجا دانلود نمایید.

   پاسخ
   1. 3.1.1

    رضا

    تمدید قرارداد نمیشود بدون تعدیل باشد مگر منظور متمم باشد که یه قرارداد دیگه هست و اگر نه در تمدید قرارداد حذف تعدیل معنا ندارد

    پاسخ
    1. 3.1.1.1

     مدیر آموزش

     بله فرمایش شما کاملاً درست است. ولی بعضا در پروژه ها کارفرما نظر خاصی را اعمال و به پیمانکار تحمیل می‌کند و پیمانکار با در نظر گرفتن منافع خود برخی از این شرایط را قبول می‌کند. احتمال دارد کارفرمایی قراردادی را بدون تعدیل تمدید کند. این مورد بیشتر در قراردادهایی که در آن مدت قرارداد بیش از بقیه عوامل اهمیت دارد اتفاق می‌افتد.

     پاسخ
 4. 4

  رضا‎

  با سلام
  اگر دوره صورت وضعيت پيمانكار ۴ ماه باشد و فقط ۲ ماه كاركرد واقعي داشته باشد ايا ميتوان در ستون نسبت كاركرد عدد ۰٫۵ را وارد كرد يا حتما بايد جمع نسبت اين ستون ۱ باشد؟
  متشكرم

  پاسخ
  1. 4.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در تعدیل، تعداد روزهای کارکرد واقعی ملاک محاسبات نیست. معیار اصلی تاریخ صورت وضعیت ها خواهد بود. اگر فاصله مابین دو صورت وضعیت ۴ ماه است، قطعاً دوره کار کرد در دو سه ماهه خواهد بود. به فرض مثال اگر کارکرد ۴ ماه از تاریخ ۱۵ فروردین ۹۵ تا ۱۵ مرداد ۹۵ باشد. بخشی از کارکرد در سه ماهه اول ۹۵ و بخش در سه ماهه دوم ۹۵ خواهد بود. در ستون مربوط به نسبت دوره کارکرد، تعداد روزهای کاری در سه ماهه را جمع کرده و بر تعداد کل روزهای آن سه ماهه ( در اینجا سه ماهه اول ۹۳ روز است) تقسیم خواهید نمود. در مثال فرضی کارکرد در سه ماهه اول ۱۶+۳۱+۳۱ روز است. با تقسیم مجموع روزها بر ۹۳ مقداری که در ستون مذکور نوشته خواهد شد برابر ۰/۸۳۹ به دست می‌آید. در سه ماهه دوم نیز تعداد روزهای سه ماهه ۹۳ روز و روزهای کاری ۳۱+۱۶ است. با این اوصاف نسبت دوره کارکرد این سه ماهه نیز ۰/۵۰۵ بدست خواهد آمد.

   پاسخ
 5. 5

  سروش

  با سلام و احترام
  متشکرم از سایت بسیار خوبتون.
  من در حال محاسبه تعدیل قراردادی هستم که ضریب های فصلی و ضریب بالاسری دارد. برای وارد کردن رقم هر فصل از صورت وضعیت باید فقط رقم با ضریب پولوس را وارد کنم و یا باید رقمی که هم ضریب پولوس و ضریب بالاسری در آن محاسبه شده را اعمال کنم؟ ممنونم اگر زودتر بهم پاسخ بدهید.

  پاسخ
  1. 5.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در تعدیل همواره باید کارکرد هر صورت وضعیت با اعمال تمامی ضرایب در جدول مربوطه نوشته شود. اعمال ضریب پیشنهادی به صورت فصلی باید با رعایت شرایط مربوطه انجام شود. اگر مقادیر یک فصل نسبت به برآورد، بیش از ۲۵ درصد تغییرات داشته باشد مجاز به اعمال ضریب پیشنهادی به صورت فصلی نخواهید بود. بالاسری هم ضریبی است که کارکرد صورت وضعیت بدون اعمال آن معنی نخواهد داشت. بدون اعمال بالاسری کارکرد صورت وضعیت ها با مبلغ کل کارکرد در تناقض خواهد بود.

   پاسخ
 6. 6

  ساسان

  با عرض سلام .واقعا ممنونم اینقدر دقیق پاسخ سوالات دوستان رو می دید .
  من تازه شروع به مطالعه تعدیل کردم .ببخشید اگه سوالاتم بی ربط هستن .

  بعضی پروژه ها تعدیلشون رو آخرهای پروژه ارائه میدن و و بعضی هم ماهانه . اگه مثلا مدت پیمان ۱۰ ماهه باشه و در این مدت ۵ صورت وضعیت و یا بیشتر باشه باز هم باید به تعداد صورت وضعیت ها باید تعدیل ارائه داد ؟ نحوه محاسبه ضرایب و کلا محاسبه این تعداد زیاد تعدیل چیه ؟!
  و
  آیا باید هر ماه همراه با صورت وضعیت تعدیل ارائه داد ؟؟
  عذر میخوام سوالاتم طولانی شد .
  سپاسگزارم

  پاسخ
  1. 6.1

   مدیر آموزش

   سلام
   طبق ماده ۳۷ شرایط عمومی پیمان پیمانکار در انتهای هر ماه صورت وضعیت خود را تهیه و تسلیم مشاور می‌کند. با توجه به اینکه شاخصهای تعدیل سه ماهانه هستند، تنظیم صورت وضعیت در انتهای هر ماه، عملا کار تعدیل نویسی را بسیار راحت می‌کند. در جدول مربوط به تعدیل اگر دقت کرده باشید یک ستون مربوط به کارکرد دوره است و یک ستون مربوط به روزهای کارکرد. اگر صورت وضعیت ها در انتهای هر ماه تنظیم شود، محاسبات مربوط به این دو ستون کمتر خواهد شد.
   اگر به شرایط عمومی پیمان مراجعه نمایید، در بند ب از ماده ۳۷ به وضوح اشاره شده است که پیمانکار پس از تایید صورت وضعیت می‌تواند صورت وضعیت تعدیل را تنظیم کرده و تسلیم مشاور نماید. در همین بند به تاخیر در پرداخت صورت وضعیت تعدیل، نیز اشاره شده است. اگر کارفرما نتواند مبلغ صورت وضعیت تعدیل را یک سه ماهه پس از ابلاغ شاخصهای قطعی پرداخت نماید، پیمانکار میتواند نسبت به افزایش مدت زمان پیمان درخواست نماید. در این مورد همانطوری که در تبصره بند ب ماده ۳۷ گفته شده است طبق بند ۹ ماده ۳۰ عمل خواهد شد.
   همانطوری که در بالا گفته شد اگر پس از تایید هر صورت وضعیت تعدیل مربوط به آن نوشته شود قطعاً تعداد صورت وضعیت های تعدیل بیش از تعداد صورت وضعیت ها خواهد شد. توجه داشته باشید که تعدیل هم به صورت موقت و هم به صورت قطعی انجام می‌شود. تعدیل هایی که با شاخصهایی غیر از شاخص های قطعی نوشته شوند، موقت خواهند بود. اکثرا پیمانکاران برای پرهیز از دوباره کاری و اضافه کاری پس از ابلاغ شاخصهای قطعی اقدام به تنظیم تعدیل می‌کنند.
   ضریب تعدیل با استفاده از شاخصهای ابلاغی برای سه ماهه انجام کار و شاخصهای پایه که در قرارداد ذکر شده است، محاسبه می‌شود.
   نمیتوان به همراه صورت وضعیت کارکرد صورت وضعیت تعدیل را هم ارائه نمود. لازمه تنظیم تعدیل، تایید شدن صورت وضعیت هم توسط مشاور و هم توسط کارفرما است.

   پاسخ
   1. 6.1.1

    ساسان

    سلام مجدد .
    واقعا ممنون .
    من به شخصه جایی رو ندیده بودم این همه صبور و دقیق جواب بدن . واقعا ممنونم .

    + تاجایی که اطلاع دارم آخرین شاخص های قطعی مربوط به سه ماهه اول و دوم ۹۵ هستش .
    حالا اگه صورت وضعیت هایی در بهار ۹۶ و یا تابستان ۹۶ باشه ( یا سه ماهه هایی که شاخص قطعیشون نیومده )
    برای تعدیل نویسی باید صبر کنیم تا شاخص های قطعی منتشر بشن ؟؟( طبق فرمایش خودتون برای عدم دوباره کاری )
    + یعنی شما پیشنهاد میدید اگه مثلا دو تا صورت وضعیت توی یه دوره سه ماهه هستش جدا گانه تعدیلشون حساب بشه یا با هم ؟
    باز هم عذر میخوام بابت زیاد نوشتن .
    موفق باشید .

    پاسخ
    1. 6.1.1.1

     مدیر آموزش

     سلام
     ممنون، رسالت عمران سافت آموزش است، دوستان لطف دارند.
     اگر صورت وضعیتی در سه ماهه اول و دوم سال ۹۶ تنظیم شوند دو حالت پیش خواهد آمد. اول اینکه با استفاده از آخرین شاخصهای ابلاغی (که شاخص های سه ماهه دوم ۹۵ است) نسبت به تهیه تعدیل موقت اقدام کنند و بخشی از مطالبات مربوط به این تعدیل را دریافت کنند. دوم اینکه منتظر ابلاغ شاخص مربوط به دوره کارکرد ( در اینجا شاخصهای سه ماهه اول و دوم ۹۶) باشند و تعدیل قطعی این دوره کارکرد را تهیه نمایند. معمولاً به دلیل اتمام بودجه پروژها قبل از رسیدن شاخصهای قطعی، بهتر است بخشی از تعدیل را قبل از اتمام پرژه دریافت نمایید. اگر مبلغ تعدیل چشمگیر باشد، دریافت بخشی از آن نیز ارزش دوباره کاری را خواهد داشت.
     در تنظیم تعدیل حتماً به جدول مربوط دقت فرمایید. در این جدول دو ستون مربوط به کارکرد صورت وضعیت ها مشاهده می‌کنید. ستون سوم جدول مبلغ صورت وضعیت فعلی و ستون چهارم جدول، مبلغ صورت وضعیت قبلی است (ستون بعدی هم مابه التفاوت این دو ستون است). برای تکمیل سطرهای این جدول حتماً باید برای هر صورت وضعیت یک سطر اختصاص بدهید. واضح است که امکان دارد دو یا حتی سه صورت وضعیت در یک سه ماهه قرار بگیرند و شاخص دوره کارکرد و به عبارت دیگر ضریب تعدیل یکسانی داشته باشند.

     پاسخ
 7. 7

  امیرحسین

  سلام و خدا قوت
  لطفا بفرمایید مبنای هر کدام از این موارد از کجا استخراج می شود:
  مدت پیمان؟
  مدت مندرج در پیمان و مدت های تمدید شده؟
  تاریخ شروع به کار؟
  تاریخ تاخیر غیر مجاز؟
  سال مبنا؟
  سال علی الحساب و سه ماه علی الحساب؟
  و اینکه ایا ضریب ۱٫۰۹ارزش افزوده هم لحاظ می شود یا نه؟
  ایا منفی در منفی مثبت می شود؟

  پاسخ
  1. 7.1

   مدیر آموزش

   سلام
   مدت مندرج در پیمان، همان مدت اولیه پیمان است که در متن قرارداد آمده است. با توجه به شرایط عمومی پیمان تحت شرایط خاصی به مدت اولیه پیمان اضافه می‌شود، این همان مدت های تمدید شده است. در حین انجام کار باید مدت های تمدید شده به تایید نظارت و کارفرما رسیده و صورتجلسه مورد نظر تنظیم شود. تاریخ شروع به کار در متن قرارداد آمده است.تاخیر ها چه مجاز و چه غیر مجاز در حین انجام کار باید با مستندات کافی صورتجلسه شود، مدت زمان تاخیرها از صورتجلسات قابل استخراج خواهد بود. سال مبنا،سال علی الحساب و سه ماه علی الحساب در متن قرارداد به صراحت ذکر شده است. عوارض و مالیات ارزش افزوده به عهده کارفرما است. در برخی از پروژه ها کارفرما این مبلغ را به پیمانکار پرداخت می‌کند و پیمانکار موظف به بازپرداخت آن خواهد بود. در پروژه هایی که کارفرما ارزش افزوده را پرداخت نمی‌کند پیمانکار مسئولیتی در این قبال ندارد، ولی در صورت وضعیت ها باید عدم پرداخت ار‌‎زش افزوده قید شود.
   اگر در متن اسناد مناقصه صراحتاً ذکر شود که کارفرما هیچ مبلغی از بابت ارزش افزوده در وجه پیمانکار پرداخت نخواهد کرد، پیمانکار باید این ضریب را در قیمت پیشنهادی خود اعمال نماید.

   پاسخ
 8. 8

  مهرداد

  با سلام و خسته نباشید
  لطف کنید و با توجه به تجربه خودتون بفرمایید بهترین نرم افزار موجود برای برآورد و صورت وضعیت کدومه?
  تکسا؟تدبیر؟تدکار؟ پی وب؟ و یا …

  پاسخ
 9. 9

  رضا

  در صورتی که شاخص مثبت باشد ولی کارکرد منفی شود با کدوم شاخص تعدیل میشود یعنی باید برگردیم صورت وضعیت ها رو اصلاح و بعد تعدیل یا نه با اخرین صورت وضعیت تعدیل میشود با تشکر

  پاسخ
  1. 9.1

   مدیر آموزش

   سلام
   صورت وضعیت های تعدیل هم به مانند صورت وضعیت های کارکرد،موقت و قطعی دارند. یعنی هر صورت وضعیت موقت پس از تایید قابل تصحیح و تجدید نظر است. از طرفی تجمعی بودن صورت وضعیت ها این امکان را می‌دهد که با استفاده از صورت وضعیت قطعی تعدیل کلی را نوشت. ولی باید مد نظر داشت که در هر صورت وضعیت موقت تعدیل یکی از عوامل، کارکرد دوره است. اگر کارکرد دوره‌ای منفی باشد، مبلغ تعدیل به حساب بدهکاری پیمانکار گذاشته می‌شود. ولی اگر هم کارکرد و هم ضریب تعدیل منفی باشد. با ضرب جبری نمیتوان منفی در منفی کرد و مبلغ تعدیل (که این بار مثبت خواهد بود) به حساب بستانکاری پیمانکار منظور کرد. در کل بسته به نظر کارفرما و مشاور هم می‌توان صورت وضعیت های موقت را تصحیح کرد هم در صورت وضعیت قطعی تعدیل، تصحیحات لازم را انجام داد.

   پاسخ
 10. 10

  تینا

  سلام و خسته نباشید
  جهت انجام تعدیل،تسهیلات هم تعدیل بهش تعلق میگیره ؟و اگه میگیره آیا ضریبی مثل بالاسری و غیره درش ضرب میشه یا خیر؟

  پاسخ
  1. 10.1

   مدیر آموزش

   سلام
   اگر منظورتان از تسهیلات، تجهیز کارگاه است. بله تعدیل می‌شود. همانطوری که در بالا گفته شده است، مبلغ کارکرد، با شاخص‌های گروهی (فصلی) فهرست بهای واحد پایه مربوط تعدیل می‌شود. مبلغ تجهیر و برچیدن کارگاه، با شاخص کلی تعدیل می‌شود. مبلغ مصالح پایکار در هر فهرست پایه، با شاخص گروهی (فصلی) تعدیل می‌شود. مبالغ مصالح پایکار مربوط به سیمان، شن و ماسه با شاخص های گروهی فصل (بتن درجا) در فهرست مربوط تعدیل می‌شود.

   پاسخ
 11. 11

  هستی

  با سلام و عرض ادب خسته نباشید من در حال محاسبه ضرایب تعدیل هستم و تازه مطالعه و بررسی تعدیل رو شروع کردم .الان با مشکلی مواجه شدم شاخص های مبنا برای فصول ۱ تا ۱۱ مشخص است ولی برای فصول ۱۲ تا ۱۴ که مربوط به تهیه لوله است و از اواسط پیمان اضاف شده اند موجود نیستند الان سوالم اینه واسه محاسبه ضرایب این فصول چطور باید عمل کنیم؟؟

  پاسخ
  1. 11.1

   مدیر آموزش

   سلام
   معمولاً اضافه شدن فصول یا ردیف هایی به این شکل با یک دستور کار صورت می گیرد. در این دستور کار معمولاً نحوه پرداخت و تعدیل (در صورت وجود) مشخص می‌شود. اگر پیمانی شامل تعدیل باشد، به مانند متن قرارداد، فهرست بهای مرجع برای پرداخت و همچنین تمامی موارد لازم برای تعدیل من جمله شاخص مبنا باید در آن ذکر شده باشد. در غیر این صورت باید طی یک نامه و با پیوست قرار دادن دستور کار فوق الذکر، از کارفرما یا مشاور درخواست نمایید این موارد را مشخص نمایند. کار جدید (که در آن ردیفی یا بهایی برای پرداخت در فهرست بها وجود ندارد) نیز نوعی از کارهایی است که بعضاً بعد از تنظیم قرارداد و در حین اجرا به پیمانکار ابلاغ می‌شود. اگر به نحوه محاسبه بهای واحد کارجدید دقت نمایید (در صورت وجود تعدیل در قرارداد) یک تعدیل معکوس صورت گرفته و شاخص مبنا برای تعدیل نهایی، همان شاخص مبنای پیمان در نظر گرفته می‌شود. اگر مبنای پرداخت فصولی که بعداً اضافه شده است همان فهرست بهای سایر فصول باشد، اصولاً شاخص مبنا هم باید همان شاخص مبنای سایر فصول باشد. با فرض اینکه پیمانکار برای فصول جدید قیمتی ارائه نکرده است، از لحاظ تکنیکی هم باید شاخص همان شاخص مبنای ابتدای قرارداد باشد.

   پاسخ
 12. 12

  تینا

  با سلام
  جهت انجام تعدیل .دوره مبنای پیمان رو چه تاریخی باید در نظر بگیریم؟
  سه ماهه قبل از برگزاری مناقصه؟یا سه ماهه قبل از شروع به کار؟

  پاسخ
  1. 12.1

   مدیر آموزش

   سلام
   همانطوری که در بالا گفته شده است. شاخص مبنای پیمان برای برگزاری مناقصه، یک دوره سه ماهه قبل از دوره سه ماهه‌ای که آخرین روز مهلت تعیین شده توسط کارفرما برای تسلیم پیشنهاد قیمت پیمانکار در آن واقع شده است. فرض کنید آخرین روز مهلت تسلیم پیشنهاد قیمت در اسناد، ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ مشخص شده باشد، در این صورت شاخص مبنای پیمان، شاخص سه ماهه سوم سال ۹۵ خواهد بود.

   شاخص مبنای پیمان برای ترک مناقصه، یک دوره سه ماهه قبل از دوره سه ماهه‌ای که پیشنهاد نهایی پیمانکار به صورت کتبی تسلیم کارفرما شده است. در این شرایط تاریخ و روز خاصی برای تسلیم پیشنهاد قیمت مشخص نشده است و امکان دارد طی چندین مرحله مذاکره بین پیمانکار و کارفرما چندین نوع قیمت پیشنهادی توسط پیمانکار ارائه شود. در نهایت پیشنهاد قیمتی که منجر به عقد قرارداد شود ملاک خواهد بود. فرض کنید پیمانکار در ۳۱ شهریور ۹۵ آخرین پیشنهاد قیمت خود را ارائه کرده است و طبق این پیشنهاد، قراردادی به امضاء طرفین رسیده است، شاخص مبنای این پیمان شاخص سه ماهه دوم سال ۹۵ خواهد بود.

   پاسخ
 13. 13

  Arash

  با سلام و خدا قوت. اگه ممکنه در مورد نحوه محاسبه تعدیل برای تجهیز کارگاه و مصالح پایکار توضیح بفرمایید. با تشکر

  پاسخ
  1. 13.1

   مدیر آموزش

   سلام
   تجهیز کارگاه هم مانند کارکرد داری مبلغی است که در سه ماهه های مختلفِ طول دوره پیمان مقادیر مختلفی دارد. به عبارت دیگر مبلغ کل تجهیز کارگاه چه به صورت درصدی و چه به صورت مقطوع، به مرور و در طول مدت پیمان به پیمانکار پرداخت می‌شود. در همان جدول مربوط به تعدیل برای سه ماهه های مختلف مبلغ کارکرد تجهیز کارگاه را استخراج نمایید و همانطوری که در متن بالا گفته شده است، با شاخص کلی (نه با شاخص فصلی) ضریب تعدیل را محاسبه نموده و آن را تعدیل نمایید.
   برای مصالح پایکار نیز، با توجه به مقدار مصالح پایکار در هر صورت وضعیت می‌توان با استفاده از فصل مصالح پایکار مبلغ ریالی این مصالح را بدست آورد. این مبالغ و مقادیر نیز می‌تواند به صورت ماهانه و سه ماهانه تفکیک شود. پس از تفکیک، ضریب تعدیل مصالح پایکار با شاخص گروهی (فصلی) محاسبه و تعدیل مربوط به آن نیز به راحتی انجام می‌شود.

   پاسخ
 14. 14

  سعید

  با سلام و عرض خسته نباشید و خدا قوت. اینجانب تازه میخام تعدیل رو یاد بگیرم. در صورت امکان راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 15. 15

  احسان

  با سلام در پروژه ای که به خاتمه انجامیده است پس از ارائه تعدیل نرخ ارز کارفرما به استناد تبصره بند ۵ بخشنامه ۱۰۱/۱۷۳۰۷۳ تاریخ صورت وضعیت های ماقبل قطعی و قطعی را علیرغم تایید صورتمجالس و صورت وضعیت ها توسط دستگاه نظارت و خود کارفرما قبول ندارد .
  سوال اینکه آیا منظور از کارکرد واقعی در تبصره فوق الذکر تقسیم کارکرد آیتم ها در سه ماهه ها در حدفاصل وضعیت قبلی یا فعلی می باشد و یا کارفرما می تواند به استناد این تبصره کل تاریخ هایی که قبلا تایید نموده را نادیده بگیرد .
  با تشکر

  پاسخ
  1. 15.1

   مدیر آموزش

   سلام
   همانطوری که در تبصره بند ۵ بخشنامه تعدیل آمده است، باید زمان واقعی کارکرد برای تعدیل به کار گرفته شود. اصولا چیزی که کارفرما تایید می‌کند مبالغ و مقادیر در صورت وضعیت ها و صورتجلسات است! البته بعضی از پیمانکاران هم برای دریافت مبالغ اضافی ناشی از تعدیل، تاریخ های غیر واقعی در صورتجلسات و صورت وضعیت ها اعمال می‌نمایند و اکثراً کارفرما توجهی به این تاریخ ها نمی‌کند. ولی در نهایت اگر کارفرما تشخیص بدهد که تاریخ های ذکر شده در صورتجلسات و صورت وضعیت ها واقعی نیستند، می‌تواند این تاریخ ها را تغییر دهد. اگر پیمانکار مستندی غیر از صورتجلسات و صورت وضعیت ها (مانند گزارش روزانه مورد تایید مشاور و کارفرما) نداشته باشد، باید تاریخ های ابلاغ شده از طرف کارفرما را قبول نماید.
   در پاسخ به سوال شما، منظور از زمان واقعی کارکرد همان زمانی است که عملیات اتفاق افتاده است. این زمان ربطی به سه ماهه ها یا تقسیم کارکرد مابین این سه ماهه ها ندارد. همانطوری که گفته شد اگر غیر واقعی بودن زمان انجام عملیات در صورت وضعیت ها تشخیص داده شود و پیمانکار نتواند مستند قابل قبولی برای اثبات آن ارائه دهد، کارفرما می‌تواند تاییدات قبلی خود را تغییر دهد.

   پاسخ
 16. 16

  مجتبی

  برای نوشتن وضعیت تعدیل یک پروزه ،فاصله زمانی بین دو صورت وضعیت تایید شده بیش از ۵ ماه بوده است. حال اگر فرضا جهت نوشتن تعدیل فصل بتن ریزی عملیات بتن ریزی فقط در یک روز اتفاق افتاده باشد چگونه باید تعدیل ان را نوشت؟
  ایا تعدیل فقط نسبت به روزیکه تاریخ بتنریزی در ان انجام شده محاسبه میشود یا در همان ۵ ماهی که فاصله دو وضعیت بوده تعدیل محاسبه میشود؟

  پاسخ
  1. 16.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در نوشتن صورت وضعیت تعدیل همواره باید زمان واقعی انجام کارها در جدول وارد شود. عملیات را با توجه به زمان دقیق اجرا، بین سه ماهه های سال تقسیم کنید. با استفاده از شاخص آن سه ماهه به راحتی تعدیل را انجام دهید.
   فرض کنید بتن ریزی شما در ۲۴ تیر ۹۴ انجام شده است. این تاریخ در سه ماهه دوم سال ۹۴ واقع شده است. شاخص این سه ماهه را پیدا کرده ضریب تعدیل را محاسبه نمایید. ادامه کار آسان است تمامی اطلاعات مربوط به جدول تعدیل را دارید. وارد نموده مبلغ تعدیل را محاسبه نمایید.

   پاسخ
 17. 17

  مجتبی

  در وضعیت شما ره یک فصل مصالح پایکار شامل اهن الات و میلگرد و شن و ماسه و سیمان بوده است.حال اگر بخواهیم تعدیل ان را بنویسیم شاخصهای ان از کدام فصل است؟
  سوال بعدی: در وضعیت یک مصالح پایکار گرفتیم.در وضعیت ۲ مصالح پایکار هیچی نداریم. حال اگر تعدیل وضعیت ۲ را بنویسیم ایا باید مصالح پایکار را بصورت منفی بنویسیم؟با توجه به اینکه شاخصها روند افزایشی دارد ایا این مقدار منفی ان از انچه در وضعیت تعدیل یک تحت عنوان مصالح پایکار نوشتیم بیشتر نمیشود؟

  پاسخ
  1. 17.1

   مدیر آموزش

   سلام
   فلسفه تعدیل را باید در نظر داشته باشید. در اکثر مواقع تاریخ پیشنهاد قیمت پیمانکار با تاریخ اجرای عملیات متفاوت است. فرض کنید پیمانکار با فهرست بهای سال ۹۴ پیشنهاد قیمت خود را تسلیم کارفرما نموده است.
   که در این صورت سه ماهه مبنای قیمت پیشنهادی، سه ماهه چهارم سال ۹۳ خواهد بود. به عبارت دیگر این گونه می‌توان برداشت کرد که قیمتهای روز سه هاهه چهارم سال ۹۳ برای اجرای کار درنظر گرفته شده است. حال اگر به فرض مثال بخشی از عملیات اجرایی (نه خرید مصالح)، در اردیبهشت سال ۹۶ انجام شده باشد، به واسطه افزایش (یا کاهش) قیمت ها در این مدت (از مثلاً اسفند ۹۳ تا اردیبهشت ۹۶) پیمانکار عملیات را با بهایی متفاوت از آنچه که اعلام نموده، اجرا خواهد نمود. مبلغ مصالح پایکار هر فهرست بها با شاخص گروهی فصل های مربوطه تعدیل می‌شود. طبیعی است که مصالح پایکار مثلاً در صورت وضعیت یک در صورت وضعیت دو در اجرای عملیات به کار خواهد رفت و احتمالاً مقدار مصالح پایکار آن صفر شود. در این صورت مبلغ کارکرد مثبت خواهد شد و پایکار منفی. تعدیلی که از بابت مصالح پایکار در صورت وضعیت یک دریافت شده در صورت وضعیت دو باید پس داده شود! ولی در عوض از بابت کارکرد مثبت تعدیل اضافه دریافت می‌شود که در نهایت تعدیل مثبت خواهد بود.

   پاسخ
 18. 18

  حیدری

  سلام و خسته نباشید
  قیمت جدید هایی که معکوس شده و در صورت وضعیت در دوران غیر مجاز قرار دارند ولی دوره کارکرد انها (در هنگام تعدیل معکوس) در دوره مجاز است ، با چه شاخصی تعدیل میشوند؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. 18.1

   مدیر آموزش

   سلام
   برای انجام تعدیل کارکرد باید هر کارکردی در دوره انجام و به صورت واقعی نوشته شود. اگر ردیف قیمت جدیدی در دوره مجاز انجام شده باشد، با شاخص همان دوره تعدیل می‌شود. تاریخ صورت وضعیت ( که امکان دارد در دوره غیر مجاز باشد) ملاک محاسبات نیست.

   پاسخ
 19. 19

  عادل

  با سلام خدمت تمامی دوستان بلاخص مدیریت آموزش و تشکر فراوان از ایشان به جهت پاسخگویی دقیق.
  با مشکلی برخورد کردم که میخواستم راهنمایی بفرمایید
  توضیح این است که در صورت وضعیت موقت جدیدی که ارائه دادم مشاور بدون بررسی تنها نصف مبلغ هر فصل را برام تایید کرده و کارفرما هم پرداخت. که این امر باعث شده بطور مثال مبلغی که الان تایید کرده کمتر از مبلغی باشد که دوره قبل بهم پرداخت کرده. پس با این تفاسیر مابه التفاوت کارکرد من در صورت وضعیت تعدیل منفی خواهد بود. از جهتی دیگر نیز ضریب تعدیل محاسبه شده از شاخص ها هم منفی هستش. و طبق قوانین ریاض (منفی در منفی مثبت) رقم تعدیل من مثبت شده است. این با تفسیر آنکه چون در دوره قبل از من رقم تعدیل کسر گردیده و در این دوره چون مبلغ تایید شده صورت وضعیت کمنتر از دوره قبل هستش پس رقم کم شده در دوره قبل زیاد از حد بوده و در این دوره میبایست پرداخت گردد. آیا این نحوه عملکرد درست است یا خیر؟

  پاسخ
  1. 19.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در مورد تعدیل قانون ریاضی منفی در منفی کاربردی ندارد. اگر کارکردتان نسبت به تعدیل قبلی کم شده است و ضریب تعدیل نیز منفی است، در نتیجه این تعدیل، مبلغی به حساب بدهکاری شما منظور خواهد شد. منفی بودن کارکرد به این معنی است که قبلا مبلغی اضافه دریافت کرده‌اید و باید مسترد نمایید. منفی بودن ضریب تعدیل به این معنی است که قیمت‌های بازار در دوره کارکرد کمتر از قیمت‌های دوره پیشنهاد قیمت است. در نتیجه هیچ کدام از این اتفاقات پیمانکار مبلغی به عنوان تعدیل دریافت نمی‌کند که هیچ، باید بازپرداخت نیز داشته باشد.
   برای تعدیل در اینگونه موارد ابتدا باید صورت وضعیت هایی که در آن کارکرد به صورت غیر واقعی در نظر گرفته شده است، تصحیح شود که در نتیجه آن مبلغی به حساب بدهکاری پیمانکار منظور خواهد شد. سپس صورت وضعیت‌های بعد آز آن نیز به همان منوال باید تصحیح گردد تا کارکرد تمایمی صورت وضعیت‌ها مثبت شود. در ادامه اگر ضریب تعدیل در دوره‌ای منفی باشد، باز تعدیل انجام می‌شود و با اعمال ضریب منفی مبلغی به حساب بدهکاری پیمانکار منظور می‌شود.
   در مورد شما، اگر مشاور بدون سند و دلیل نصف کارکرد فصول را رد کرده است می‌توانید اعتراض کرده و کارکرد واقعی خود را اعمال کنید و از منفی شدن کارکرد جلوگیری نمایید. ولی اگر واقعاً کارکرد و پیشرفت فعلی شما همان است که مشاور تایید کرده، باید همانطوری که در بالا گفته شد نسبت به تصحیح صورت وضعیت‌های قبلی اقدام نمایید. در هرصورت یا باید صورت وضعیت فعلی یا صورت وضعیت های قبلی تصحیح شود.
   اگر در دوره قبل نیز مبلغی از شما به عنوان تعدیل کسر شده است با واقعی کردن کارکرد و اعمال ضریب تعدیل مربوطه مشکلتان حل خواهد شد. به عبارت دیگر ابتدا باید وضعیت کارکرد تمامی صورت وضعیت قبلی مشخص شده و مجدداً هرکدام تعدیل شود.

   پاسخ
 20. 20

  لیلا

  با سلام ممنون میشم راهنماییم کنید
  – پروژه ای با قرارداد سرجمع دارم که زمان تاخیر تحویل زمین آن ۵ ماه طول کشید(قصور کارفرما)
  به چه صورت میتونم تعدیل این تاخیر رو بگیرم؟

  پاسخ
  1. 20.1

   مدیر آموزش

   سلام
   با در نظر گرفتن مدت زمان تاخیر به احتمال زیاد قرارداد شما با بخشنامه قبلی سرجمع بسته شده است.
   تاخیر در تحویل زمین به وضوح در تبصره یک بنده ۳ بخشنامه قبلی (۶۴۰۵-۱۰۰) آمده است.
   تبصره ۱: در صورتيكه كارفرما در تامين زمين (محل اجراي كار) ، تهيه كامل نقشه‌های اجرايی و پيش بينی اعتبار لازم برای پروژه (طبق برنامه زمانی اجرای كار) در قانون بودجه سنواتی قصور داشته باشد، علاوه بر تخلف دستگاه اجرائی، درخواست تجديد نظر در نرخ پيمان‌ها بر اساس مفاد بند(ج) ماده واحده راجع به اصلاح تبصره ٨٠ قانون بودجه سال ١٣٥٦ كل كشور مصوبه شماره ٢٢٣٢ د مورخ ۲۳/۱۱/۱۳۵۸ شورای عالي انقلاب جمهوری اسلامي ايران، قابل طرح در شورای عالی فنی نخواهد بود.
   بخشنامه سرجمع قبلی تعدیل ندارد. در بخشنامه جدید نیز برای تاخیر در تحویل زمین تعدیلی در نظر گرفته نشده است.
   هرگاه كارفرما نتواند كارگاه را به ترتیبی تحویل دهد كه پیمانكار بتواند كار را طبق برنامه زمانی تفصیلی انجام دهد، و مدت تاخیر در تحویل كارگاه بیش از یك ماه شود، كارفرما هزینه های اضافی ایجاد شده برای پیمانكار از بابت تاخیر در تحویل کارگاه را، طبق رابطه‌ای که در بند ج ماده ۲۸ شرایط عمومی پیمان آمده است، پرداخت می‌كند، مشروط بر اینكه با تائید مهندس مشاور، پیمانكار در محل های تحویل شده تاخیر غیر مجاز نداشته باشد.

   اگر در مدت تاخیر از ۳۰ درصد مدت پیمان یا ۶ ماه، هر كدام كه كمتر است بیشتر شود، حقوقی به پیمانكار تعلق می گیرد، بدین ترتیب كه اگر مبلغ كارهای پیش بینی شده در محل های تحویل نشده تا ۲۵ درصد مبلغ اولیه پیمان باشد، پیمانكار می تواند با اطلاع قبلی ۱۵ روزه آن قسمت از كار را از تعهدات خود حذف كند ولی اگر این مبلغ بیشتر از ۲۵ درصد مبلغ اولیه پیمان باشد، در صورت اعلام خاتمه پیمان از سوی پیمانكار، پیمان خاتمه و طبق ماده ۴۸ عمل می شود . هرگاه پیمانكار در محلهایی كه در تحویل آنها بیش از مدت پیشگفته تاخیر شده است، كار اجرایی را شروع نماید، حق حذف تعهدات در آن قسمت از كار را از خود سلب می نماید .
   تبصره : اگر كارفرما نتواند هیچ قسمت از كارگاه را به پیمانكار تحویل دهد، برای تاخیر بیش از یك ماه تا ۳۰ درصد تا مدت پیمان یا ۶ ماه، هر كدام كه كمتر است، نسبت به تاریخ مبادله پیمان، ماهانه معادل مبلغ۲/۵ درصد متوسط كاركرد فرضی ماهانه را به پیمانكار پرداخت می‌كند. اگر پیمانكار پس از انقضای ۳۰ درصد مدت پیمان یا ۶ ماه، هر كدام كه كمتر است، مایل به ادامه یا اجرای كار نباشد، با اعلام او، قرارداد طبق ماده ۴۸ خاتمه می‌یابد و پیمانكار و هیچ گونه دعاوی دیگری نمی‌تواند مطرح نماید .
   خسارت تاخیر در تحویل تمام یا قسمتی از كارگاه، برای مدت مازاد بر یك ماه، حداكثر تا ۳۰ درصد مدت پیمان یا ۶ ماه، هر كدام كه متر است، قابل پرداخت است.
   در مواردی كه به استناد اين ماده، قسمتي از تعهدات پيمانكار حذف شود، تضمين انجام تعهدات پيمانكار نيز به تناسب كاهش داده می‌شود .

   پاسخ
 21. 21

  فرخی

  با سلام ، در صورتی که بابت عدم رفع نواقص که در صورتجلسه تحویل موقت آمده و پیمانکار نسبت به رفع آنها اقدام نکرده ، و کارفرما در انتهای صورت وضعیت قطعی مبلغی را بابت این موضوع کسر نموده است ، حال آیا این مبلغ در محاسبات تعدیل موثر است و با اعمال یک رقم اعشاری در همه فصلها باید تاثیر این مبلغ را دید و یا اصلا این موضوع تاثیری در محاسبات تعدیل ندارد . با سپاس

  پاسخ
  1. 21.1

   مدیر آموزش

   سلام
   مبلغی که توسط کارفرما در صورت وضعیت قطعی کسر شده است، ربطی به کارکرد صورت وضعیت ها ندارد. به عبارت دیگر رفع نکردن نواقص بر روی مقادیر ثبت شده در صورتجلسات و همچنین مبالغ صورت وضعیت ها تاثیر ندارد، کارفرما صرفاً میتواند برای این منظور صورتجلسه دیگری تنطیم نموده و مبلغی را به حساب بدهکاری پیمانکار اعمال نماید. تعدیل از روی کارکرد صورت وضعیت ها نوشته می‌شود. طبیعی است که کسورات پرداخت ها تاثیری در تعدیل نخواهد داشت.

   پاسخ
 22. 22

  فرخی

  با سپاس از راهنمایی شما ، در خصوص جرایم عملیات خاکی با ماشین ، بتن درجا ، زیر اساس که به ترتیب از فصول ۳ ، ۱۲ ، ۱۴ برگه مالی صورت وضعیت قطعی کسر شده ( فهرست راه و باند می باشد ) تاثیر در تعدیل قطعی دارند یا خیر ؟

  پاسخ
  1. 22.1

   مدیر آموزش

   سلام
   همانطوری که گفته شد، ملاک عمل در تعدیل کارکرد صورت وضعیت است. اگر به جداول بخشنامه تعدیل مراجعه نمایید ملاحظه خواهید کرد که مبلغ تایید شده صورت وضعیت در هر فصل، در این جداول وارد می‌شود. اگر این جرایم در صورت وضعیت و در کارکرد فصول اعمال شود، بدیهی است که در تعدیل تاثیر گذار خواهد بود ولی اگر این جرایم به عنوان کسر پرداخت (مانند بیمه و مالیات) در مبلغ کل تایید شده اعمال شود تاثیری در تعدیل نخواهد داشت.

   پاسخ
 23. 23

  حسین نظری

  با عرض سلام، می خواستم ببینم امکانش هست تو پروژه ای که مصالح توسط پیمانکار اصلی تامین می گردد و نیروی انسانی و ماشین آلات با پیمانکار دست دوم می باشدمحاسبه تعدیل را تفکیک کرد به صورتی که درصد نیروی انسانی و ماشین آلات از مصالح جداگانه محاسبه شود

  پاسخ
  1. 23.1

   مدیر آموزش

   سلام
   بله امکان تفکیک نیروی انسانی، ماشین الات، مصالح و حمل( که اختصاراً عوامل نامیده می‌شود) برای هر فعالیتی وجود دارد. کافیست ردیف های فهرست بها را آنالیز کنید. در آنالیز هر ردیف به تفکیک، سهم عوامل مشخص خواهد شد. ادامه کار آسان است، با آنالیز درصد مشارکت هر عامل در فعالیتها بدست خواهد آمد. پس از تعدیل می‌توانید به نسبت درصدهای نیروی انسانی و ماشین آلات، که از آنالیز بدست آورده اید، سهم خود را دریافت نمایید.

   اگر پروژه فهرست بهایی نیست،(قرارداد سرجمع جدید که تعدیل هم دارد) فعالیت هارا در قالب فهرست بها در بیاورید یا اینکه از برآورد اولیه که حتما براساس فهرست بها است، استفاده نمایید، آنالیز کنید، ادامه کار به همان صورتی است که در بالا گفته شد.

   پاسخ
 24. 24

  رضا

  سلام ببخشید در قرارداد ما در کنار ایتمهای ستاره دار (مقطوع ) ذکر شده ایا به این فصل تعدیل تعلق می گیرد با تشکر

  پاسخ
  1. 24.1

   مدیر آموزش

   سلام
   به احتمال زیاد کلمه مقطوع نوشته شده در کنار آیتم های ستاره دار اشاره به واحد این آیتم ها دارد. اینکه قراردادی مشمول تعدیل می‌شود یا نه به صراحت در متن قرارداد آورده می‌شود. امکان ندارد کل قرارداد دارای تعدیل باشد و فقط چند آیتم از آن مشمول تعدیل نشود.

   پاسخ
 25. 25

  اسماعيلي

  سلام . بنده به تازگي قراردادي رو با يكي از شركتهاي دولتي امضا كردم كه تاريخ ۹۶/۰۴/۰۲ به عنوان تاريخ پيشنهاد قيمت و تاريخ عقد قرارداد۹۶/۰۹/۲۱ است .نكته مهم اينه كه در داخل صفحه پيمان نامه و در قسمتي كه محل امضائ نمايندگان كارفرما ست شاخص مبناي تعديل سه ماهه اول سال ۹۵ اعلام شده . در ضمن اين پيمان قبلا برنده ديگري داشت كه به دليل جعل اسناد پيمان از اين شركت پس گرفته شد و تجديد مناقصه گرديد . سوالم اينه كه آيا ميتونم به اون بند از قرارداد كه شاخص مبنا رو سه ماهه اول سال ۹۵ قيد كرده ، اتكا كنم

  پاسخ
 26. 26

  احمد مشاک

  با سلام
  به قرارداد یک ماهه طبق فهرست بها تعدیل تعلق میگیرد؟

  پاسخ
  1. 26.1

   مدیر آموزش

   سلام
   با توجه به اینکه شاخص مبنای پیمان که همان شاخص سه ماهه قبل از پیشنهاد قیمت است، حداقل یک سه ماهه قبل از اجرای عملیات است. بعلی در صورتی که در قرارداد با تعدیل بسته شود، کارهای انجام شده تعدیل خواهند شد.

   پاسخ
 27. 27

  علی سهرابیان

  سلام.ممنونم از وبسایت عالی شما.در حال رسیدگی اسناد ترک تشریفات برای یک قرارداد ۱۲میلیارد تومانی فهرست بهایی هستم.مشاور شاخص مبنای پیمان را یک دوره سه ماهه قبل از روز انعقاد قرارداد ذکر کرده است.آیا این اشتباه است؟( در توضیح شما در ترک تشریفات شاخص مبنا یک دوره سه ماهه قبل از پیشنهاد کتبی قیمت پیمانکار است)

  پاسخ
  1. 27.1

   مدیر آموزش

   سلام
   طبق بند ۱-۸-۲ دستورالعمل نحوه تعدیل آحاد بهای پیمان‌ها ( پیوست بخشنامه شماره ۱۰۱/۱۷۳۰۷۳ مورخ ۱۳۸۲/۰۹/۱۵ )، برای ترک مناقصه، دوره شاخص مبنا، یک دوره قبل از دوره سه ماهه ای است که پیشنهاد نهایی پیمانکار تسلیم کارفرما می‌شود. احتمالاً مشاور شما روز انعقاد قرارداد را با روز تسلیم پیشنهاد نهایی یکی در نظر گرفته است، که در این صورت مغایرتی وجود نخواهد داشت.

   پاسخ
 28. 28

  حسنی

  با سلام
  آیا به قراردادهای فهرست بهایی که در خصوص تعدیل صحبتی نشده باشد(تعلق گرفتن یا نگرفتن)،تعدیل تعلق می گیرد؟شاخص سه ماهه مبنای پیمان به چه صورت در نطر گرفته شود؟

  پاسخ
  1. 28.1

   مدیر آموزش

   سلام
   خیر برای اینکه قراردادی مشمول تعدیل شود، باید صراحتاً در متن قرارداد به این نکته اشاره شود و شاخص مبنای پیمان نیز باید در قرارداد ذکر شود.

   پاسخ
 29. 29

  پدرام

  در بررسی صورت وضعیت قطعی پیمانکاری مشخص می گردد که برخی آیتم ها نباید پرداخت می شده است ولی در صورت وضعیت های پیشین پرداخت شده است، برای محاسبه تعدیل این پرداخت های اشتباه آیا باید کلیه تعدیل های موقت را از ابتدا تصحیح نمود یا اصلاح در تعدیل قطعی را مد نظر قرار داد؟

  پاسخ
 30. 30

  میلاد

  سلام و خسته نباشید برای قرارداد آیتمی که دو سال کار شده و به صورت تهاتر قرارداد بسته شده آیا تعدیل میخوره و صورت وضعیت نوشته نشده تا دو سال و اخر کار صورت نوشت شده اولین و اخرین صورت وضعیت ،ایا میشود تعدیل گرفت. با تشکر

  پاسخ
  1. 30.1

   مدیر آموزش

   سلام
   تنها در صورتی می‌توان تعدیل گرفت که به صراحت در متن قرارداد ذکر شده باشد.

   پاسخ
 31. 31

  فرزاد

  با سلام و تشکر از شما
  بنده یه قرارداد زیر بنایی دارم که مطابق قرارداد مشمول تعدیل است و در جدول ساختار شکست شماره فصل و درصد از کل و فهرست مشخص شده است تمامی ردیف های ساختار شکست دارای شماره فصل هستند به جز ردیف کولر های گازی که شماره فصل بصورت ستاره دار تعریف شده است حال در پرداخت تعدیل بنده معتقدم که چون فصل ستاره دار است میبایست مابه التفاوت قیمت روز و رقم قرارداد پرداخت گردد و نظر کارفرما این است که از شاخص رشته استفاده کند که البته جوابگوی افزایش قیمت نیست.

  پاسخ
 32. 32

  فرزاد

  خواهشمند است در این خصوص این جانب را ارشاد فرمایید
  با سپاس فراوان

  پاسخ
  1. 32.1

   مدیر آموزش

   سلام
   در تعدیل آیتم های ستاره دار همواره دو موضوع محل مناقشه است. قیمت مصوبِ مندرج در اسناد مناقصه و شاخص تعدیل. اگر آیتم ستاره دار در یک فصل موجود از فهرست بها تعریف شده باشد که تکلیف نحوه تعدیل آن مشخص خواهد بود. ولی در این مورد خاص، از نظر شاخص تعدیل حق با کارفرمای شماست. زیرا که فصل تعریف شده برای پروژه شما، از طرف سازمان شناسایی نشده و بالطبع شاخصی برای آن اعلام نمی‌شود. در این مورد و مواردی مشابه به این که برای فصلی از فهرست بها شاخصی اعلام نمی‌شود، باید از شاخص رشته‌ای استفاده کرد.
   نکته اصلی در تعدیل شما قیمت مصوب است. ضریب تعدیل باید به چه قیمتی ضرب شود؟ در مورد قیمت مصوب، معمولاً برای آیتم های ستاره داری که در حین مناقصه در اسناد تعریف شده‌ هستند، توسط مشاور کارفرما آنالیزی انجام شده و قیمت آن از آنالیز بدست می‌آید. همانطوری که مستحضرید چهار عامل دخیل در آنالیز بها (مصالح، نیروی انسانی، ماشین آلات و حمل) باید دارای مقدار و بهای واحدباشند، تا آنالیز واقعی باشد، تمامی مراحل آنالیز بها باید طبق بخشنامه شماره ۳۴۰۰۱ مورخه ۹۵/۰۲/۰۷ (دستورالعمل نحوه تهیه و تصویب ردیف های ستاره دار) صورت پذیرد. در اینصورت قیمت‌های اعمالی در آنالیز کاملا روشن است و شاخص تعدیل هم که رشته ای خواهد بود. اگر این شیوه تعدیل، جوابگوی مبلغ پرداختی شما با قیمت روز نیست، تنها محل اعتراض، بهای واحد مصوب و نحوه تصویب آن خواهد بود.

   پاسخ
 33. 33

  فرزاد

  سلام و سپاس از توجه شما
  پروژه به صورت زیر بنایی است و ردیف کولر های گازی درصدی از کل کار هست نه آیتم بصورت آیتم های فهرست بها در تعریف تعدیل در قرارداد کارفرما اعلام کرده که شماره فصل ردیف ها از ابتدا مشخص شده است و بر اساس شماره فصل و فرمول تعدیل محاسبه میگردد ولی در ردیف مذکور شماره فصل را ستاره دار معرفی کرده است.
  در این مورد آیا بخش نامه ای از سوی سازمان مدیریت وجود داره که صراحت داشته باشه در استفاده از شاخص رشته ای؟
  شایان ذکر است خود ردیف کولرهای گازی در فهرست بها دارای فصل است.

  پاسخ
  1. 33.1

   مدیر آموزش

   سلام
   با ابلاغ بخشنامه جدید متر مربع و گنجاندن تعدیل در آن، تعدیل پیمانهای متر مربع و فهرست بهایی هیچ تفاوتی باهم نخواهند داشت. به عبارت دیگر با مشخص بودن درصد هر کار در ساختار شکست می‌توان به کارکرد کار مورد نظر دست یافت و با مشخص بودن فصل و رشته کار مورد نظر در همان ساختار شکست، به شاخص‌های مبنا و کارکرد. در تعدیل هم این دو مشخصه برای انجام تعدیل کافی است. بنابر این آیتمی بودن یا درصدی بودن، تاثیری در تعدیل نداشته و به همین دلیل هم برای تعدیل در بخشنامه جدید مترمربع، به همان بخشنامه‌ای که در پیمانهای فهرست بهایی از آن استفاده می‌شود، اشاره شده است. لذا اگر در توضیحات به آیتم و فصل و فهرست بها اشاره می‌شود صرفاً از دید بخشنامه تعدیل بوده و این توضیحات با ماهیت قرارداد شما که متر مربع است مغایرتی نخواهد داشت.
   بندی که کارفرمای شما برای تعدیل در نظر گرفته است (ماده ۹) متن اصلی پیمان متر مربع جدید است و در این مورد حق اضافه یا کم کردن توضیح خاصی از طرف کارفرما وجود نخواهد داشت. این بند به صراحت اشاره می‌کند که از فصل و رشته مندرج در ساختار شکست استفاده نمایید. اضافه کردن توضیح یا متنی که با متن اصلی بخشنامه جدید متر مربع مغایرتی داشته و تاییده سازمان را نگرفته باشد، تخلف محسوب شده و قابل پیگیری است. طبق بند ۲-۱-۶ بخشنامه تعدیل اگر کارفرمایی قصد ایجاد تغییراتی در نحوه تعدیل و استفاده از شاخص ها داشته باشد، باید در ابندای امر و قبل از برگزاری مناقصه تاییده سازمان را گرفته باشد.
   در مورد موضوع اصلی شما، کولر گازی! اگر آیتمی در یکی از فهرست های منضم به پیمان موجود باشد هیچ کارفرمایی و به هیچ وجه نمی‌تواند آنرا ستاره دار کند. چه در داخل یک فصل و چه در یک فصل جدید. ولی اگر توضیحات ابتدای فصل مشخصات کار را منعکس نکند، می‌توان صرفاً در همان فصل توضیحاتی اضافه کرد و در همان فصل آیتم ستاره دار تعریف کرد. این توضیحات را می‌توانید در بند ۲-۱ دستورالعمل کاربرد فهرست بها جستجو نمایید. با اینکه کولر گازی در فصل ۲۳ فهرست بهای تاسیسات مکانیکی ۹۶ موجود است در پروژه شما فصل جدید برای آن ایجاد شده است. این عمل مغایر با نحوه تعریف آیتم ستاره دار است. از طرفی هر پیمان متر مربعی باید داری یک یا چند فهرست منظم باشد که به صورت فیزیکی در اسناد پیمان گنجانده می‌شوند. به این اسناد مراجعه نمایید، اگر موردی مغایر با نحوه تعریف آیتم ستاره دار مشاهده کردید، تخلف کارفرما را پیگیری نمایید.

   پاسخ
 34. 34

  فرزاد

  سلام
  خیلی ممنون از اینکه وقت گذاشتید

  پاسخ
 35. 35

  امین خواجوی

  سلام ضریب تعدیل سال ۹۷ که شاخص های تعدیل نیومدنه چطور لحاظ کنیم؟مچکرم

  پاسخ
  1. 35.1

   مدیر آموزش

   سلام

   همانطوری که در متن اشاره شده است، تا اعلام شاخص‌های قطعی دوره انجام کار، تعدیل صورت وضعیت‌ها با استفاده از آخرین شاخص‌های ابلاغ شده مربوط (موقت یا قطعی)، محاسبه و به صورت علی‌الحساب پرداخت می شود. با اعلام شاخص‌های قطعیِ دوره انجام کار، تعدیل طبق این دستور العمل محاسبه و مبالغ آن به صورت قطعی به حساب پیمانکار منظور می‌شود.

   پاسخ
 36. 36

  امین خواجوی

  باسلام میشه در مورد ساختار شکست توضیح بدید؟مچکرم

  پاسخ
  1. 36.1

   مدیر آموزش

   سلام
   یک طرح عمرانی از بخش‌های گوناگونی تشکیل شده است. به طوری که طرح می‌تواند شامل چندین پروژه، هر پروژه شامل چندین قرارداد و هر قرارداد شامل بخش‌های کاری متعددی باشد. ساختار شکست کار ، ‌کاربران را قادر می‌سازد که به احجام کار از کوچکترین بخش‌های کار اجرایی تا سطح کلان پروژه دست یابند. به عنوان مثال با استفاده از این ساختار، حجم بتن ۲۵۰ در یک ستون در طبقه همکف تا مقدار کل آن در یک طرح عمرانی و در نتیجه مبالغ مالی آن قابل دست یابی است. برای مطالعه بیشتر به نوشته ساختار شکست کار در قراردادهای عمرانی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 37. 37

  soli

  باسلام.آیا به تعدیل مثل صورت وضعیت های موقت تاخیر در پرداخت تعلق میگیرد؟

  پاسخ
  1. 37.1